3 küçük ipucu!

Bu 90 günlük bir maraton, 100 metre sprint koşusu değil; bu yüzden yol boyunca size yardımcı olacak (ki inanın yardıma ihtiyacınız olacak) 3 ipucu söyleyeceğim.

1) O “önce” fotoğrafını mutlaka çekin! Önce ve Sonra fotoğrafları bu işin sadece görsel zevkinden çok daha fazlası. Mesela açılış sayfasında gördüğünüz o Polaroid Önce fotoğrafı olmasaydı, belki bu site bile burada olmazdı. Doğru seçilmiş bir program ve sıkı bir çalışma ile, sadece 90 gün içerisinde nasıl değişebildiğinizi bu kadar somut biçimde görebilmek hem sizi yol boyunca motive edecek, hem de nasıl bir iş başardığınızın canlı kanıtı olacak. Şunu da unutmayın, istatiksel olarak “Önce” fotoğrafını çekmemiş olanların, programı bitirmeden bırakma ihtimalleri çok daha yüksek. O yüzden o fotoğraf makinesini ya da telefonuzu alın ve utanmadan, sıkılmadan ilk gün fotoğrafınızı çekin (karnınızı da içine çekmenize gerek yok :-) Ve o fotoğrafa iyi bakın çünkü yakın zamanda tarih olacak!

2) O egzersiz kayıtlarını doldurun! P90Xtr sitesinden yapılan tüm egzersizlerin kayıt formlarının Türkçe’lerini edinebilirsiniz. Kayıt formları, özellikle ağırlık kullanılan antremanlarda, hangi ağırlığın kullanıldığı ve kaç tekrarın yapıldığı gibi bilgilerin not edildiği birer sayfalık kağıtlardır. Tıpkı tarihten ders çıkarmak gibi, bir önceki hafta ne yaptığınızı net olarak bilmezseniz, bir sonraki  hafta ne yapacağınızı ya da nasıl daha ileri gideceğinizi de tam olarak bilemezsiniz. O kadar çok kişi o kağıtların önemini görmezden gelmektedir ki, belki de o  yüzden bir o kadar kişi programı yarı yolda bırakmaktadır. Kendimden örnek vermek gerekirse, birinci gün sadece “1” adet çekebildiğim barfiksi yazdığım kutucuğun yanında 11. hafta “10”u görmek, motivasyonların en büyüğü ve emeğin karşılığını aldığını görme hissidir.

3) 90 günlük spor programına başladığınızı herkese ilan edin! Ailenize, eşinize, dostunuza ve özellikle de düşmanlarınıza. Çünkü ne kadar çok kişiye söylerseniz, başladığınız ve ilan ettiğiniz işi bitirmeye yönelik pozitif baskı, o kadar büyük olacaktır. Unutmayın, hiç kimseye söylemeden sadece kendi kendine başlayanlar, programdan sapıp bırakmaya daha müsaitlerdir.

 

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız