Konfor Zonu, Transformasyon ve Şener Şen Üzerine…

Bir önceki yazının (Dünya Mutluluk Sıralamasında Türkiye Kaçıncı?) kapak fotoğrafındaki Adile Naşit’ten sonra, bu sefer de kapakta Şener Şen!.. Hayır, yanlış sitede değilsiniz, hala Türkiye’nin en büyük Vücut Transformasyon sitesindesiniz, onu hatırlatarak başlamak istedik.

Vücut Transformasyonu dedik… Transformers filmiyle ilgisi yok. Daha doğrusu şöyle bir ilgisi var; burada da “bir şeyden bir şeye” dönüşme var. Ama arabadan robota, robottan arabaya vs. değil de, eski “sizin”, yepyeni bir “size” dönüşmesi var. Bu trasformasyonlardan bazılarını (tamamı yerli), bu linkte bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim “Konfor Zonu”na… Egzersiz camiasında çok sık kullanılmakla birlikte (Konfor Zonu’nuzun dışına çıkın, Konfor Zonu’nuzu aşın…), temelde Konfor Zonu, zaten her zaman yaptığınız, yaparken konforlu olduğunuz, değişime zorlanmadığınız… durumları ifade eder.

Kimileri (çoğu) için kanepeye uzanıp akşamları televizyon karşısında şekerleme yapmak konfor zonudur. Her zaman asansörü, yürüyen merdiveni kullanmak… Arabayı alışveriş merkezinin kapısına en yakın noktaya park etmeye çalışmak… Çok üzgün olduğunda abur cubur yemek, çok mutlu olduğunda abur cubur yemek… İşte tablo açık ki, bu Konfor Zonu’nuzdan biraz çıkmadığınız sürece, herhangi bir konuda değişim de imkansızdır. Özetle böyle gelmiştir, böyle gider…

Oysa Konfor Zonu’nuzdan çıkabildiğinizde, değişim de çok belirgin olacaktır. Şimdi bir örnek ile açıklamaya çalışalım… Aşağıdaki ilk 2 fotoğrafa baktığınızda, gerçek Şener Şen’i görüyorsunuz (Konfor Zonu’nda!), ki Şener Şen dendiğinde Wikipedia’da yer alan 2 fotoğrafı da budur. Önceki yıllardaki filmografisine baktığınızda, klasikler arasına girmiş komedi performansları… Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Banker Bilo, Davaro, Çiçek Abbas, Arabesk… Ardından 1993’te “Konfor Zonu”ndan henüz dışarı çıkmadan bir deneme daha; Amerikalı! Onun çok büyük başarı getirdiği söylenemez ki, ilk defa 3 yıllık bir ara…

Ardından nihayet 1996’da Eşkiya! Eşkiya’daki Baran karakteri ile Şener Şen konfor zonundan öyle bir çıkış ki tam çıkış. O dönem, Oscar Aday’lığına Eşkiya değil de “Hamam” filmi gönderildi diye adeta yer yerinden oynamıştı. Ama Eşkiya’nın başarısı, bugün bile sinemaların vizyonda Türk filmi ile dolmasının (maalesef pek çoğunun kalitesi yerlerde olsa da) fitilini ateşleyen unsurdur. Şener Şen’in Eşkiya sonrası filmografisine baktığınızda; İkinci Bahar, Gönül Yarası, Kabadayı, Av Mevsimi… diye devam eder. Oysa Şener Şen, Konfor Zonu’nda hala aşağıdaki iki fotoğrafındaki Şener Şen, kabadayılıkla uzaktan yakından ilgisi olmadığını söyleyebiliriz.

Çok benzer şekilde, Konfor Zonu’nda güzeller güzeli Charlise Theron’un çirkin mi çirkin bir seri katili canlandırdığı Monster filmindeki performansı ile Oscar’ı kaptığı, ya da hemen bir sonraki sene bu sefer Hilary Swank’ın erkeksi bir boksörü canlandırdığı Million Dollar Baby ile aynı ünvana (Oscar) ulaştığı için söyleyemez miyiz?… Söyleriz.

Buraya kadar okumaktan sıkılmamış olanlar için… Sözün özü şu ki, değişim ve başarı istiyorsanız, Konfor Zonu’nuzdan çıkmalısınız. Bize gelen maillerin hatırı sayılır bir bölümü: “Hocam Yoga’yı sevmiyorum, yapmasam olur mu?”… Ya da “Barfiks çekemiyorum, yerine başka birşey yapsam olur olur mu?”… Ne diyelim, tabii ki yapmasanız olur, yani Oscar kazanmasanız da olur! Ama asıl değişim, transformasyon, başarı… siz Konfor Zonu’ndan çıkanların olacaktır.

Şener Şen Konfor Zonu

Şener Şen Eşkiya

Şener Şen Kabadayı

6 Yorum

 1. viXen

  Hocam süper bir yazı olmuş. Değişime inanırsak ancak gerçekleştirebiliriz.

  Cevapla
 2. Güzel bir yazı olmuş, buda Aykut hocanın çok yönlülüğünün dışavurumu olsa gerek… Spor hocası olmanın yanında iyi bir editör olduğuda aşikar…

  Bu arada bende barfiks çekemiyorum :) ama cidden çabalıyorum… daha tek bir tane bile çekmişliğim görülmedi :) İlk set denemeler yapıyorum, sonra evde bir kol latiği var onunla çalışıyorum…. Ama baya sert bir lastik ve her açıdan çalıştırıyorum kollarımı baya yorucu yani … Vallak billak :)

  Cevapla
  • Sizinle konuşmuştuk di mi barfiks olayını ?

   Cevapla
 3. Erkan

  Aykut hocam guzel yazmis basarili ornekler vermis her ne kadar hayatin baska alanlarindan ornekler olsa da hepsi ayni kapiya cikiyor. Yazi okumaya usenenler icin ozet geceyim ;
  KICINIZI KALDIRIN

  :-)

  Cevapla
  • Adam king ya :D abi özledim yorumlarını okumayı :)

   Cevapla
 4. Süper bir yazı olmuş hocam, elinize sağlık.

  Sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Üstüne gitmek lazım.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız