Komşunuz P90X Yapmanızı İstemezse!

Bugünkü yazı, konusunu, özelden email atan bir P90X takipçimizin mesajından alıyor. Hepimizin başına bir dönem gelebilmesi ihtimal dahilinde olduğu için, konuyu buraya taşımak istedik. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, komşunuz (yani alt komşunuz :-) bazı P90X hareketlerinizden rahatsız olursa ne yapacaksınız?

Öncelikle, 12 P90X DVD’sinden sadece 1 tanesi, 2 no’lu DVD olan Plyometrics, yani Zıplama Antremanı, bazı durumlarda komşunuza rahatsızlık verebilir. Ancak, programın başarısının kilit parçalarından olduğu için, bu problemi nasıl aşabileceğinizi anlatacağız.

Eğer alt kat komşunuz, Plyometrics Egzersizi boyunca zıp zıp zıplamanızdan rahatsız oluyorsa, birinci en kolay çözüm, Yoga Matı olabilir. Yoga Matı, sadece Yoga-X Egzersizinde çok işinize yaramakla kalmayıp, Plyometrics’te de hem dizlerinize darbeyi engelleyecek, hem de alt katınıza ses gitmesini ciddi şekilde azaltacaktır. Tabii burada maksimum etkiyi ve minimum ses geçmesini sağlamak istiyorsanız, Matınızın gerekli kalınlıkta olmasına da dikkat etmelisiniz.

Piyasada çok ucuza satılan Matlar da var. Ama daha önceki Yoga Matı mı o da ne? adlı yazımda da bahsettiğim gibi, başlangıçta ucuza yönelip de, evinizi Mat mezarlığına çevirip, sonunda daha zararlı çıkmak yerine, daha en baştan kaliteli ve ideal bir mata yatırım yakmak daha akıllıca olacaktır.

Diyelim ki, matınız ideal kalınlıkta ve çok kaliteli ama maalesef alt komşunuz size bir kere takmış durumda! Belki onu daha önce rahatsız etmeyen ufak bir tıkırtı bile rahatsız etmeye başladı. Bu durumda B Planını devreye sokabilirsiniz. O da, ya asansörde vs. karşılaştığınızda ya da uygun bir zamanda kapısını çalıp, komşunuza dürüst olmak.

Evet, alt kat komşunuza dürüst olmayı deneyin. Ona kısaca P90X’ten bahsedin. Çok başarılı ve sonuç veren 90 günlük bir Ev Fitness Programı olduğunu, günde ortalama sadece 1 saat(cik) olduğunu, sadece 1 egzersizinin biraz ses yapma ihtimali olduğunu… güzelce izah edin. Gerekirse ortak bir saat ve o saatte takılmadıkları bir oda belirleyin. Yani alt kat komşunuzun ailecek haftada bir gün salonlarında popüler bir diziyi izlediği anda, sizin 1 saatlik antremanınızı yan ya da arka odada yapmanız, sorunu çözmeye yetebilir.

Sonuç olarak, böyle bir durumda kesinlikle demoralize olmayın ve hiçbir şeyin çözümsüz olmadığını bilin. İster iyi bir Yoga Matıyla, ister komşunuza durumu tatlı dille izah etmenizle, P90X’inize kaldığınız yerden aynı motivasyonla devam edebileceğinize ve sonunda herşeye değecek mükemmel sonuçlar alacağıniza şüpheniz olmasın. Hatta sizin P90X Mezunu halinizle karşılaştıktan sonra, o komşunuzun da programa başlaması oldukça muhtemel :-)

14 Yorum

 1. Merhaba yazınıza yeni denk geldim gayet güzel olmuş.Genelde bu kadar uzun yazı okumam fakat sayfa dolu dolu başarılar dilerim. Yorumlarda denk geldim istanbul da bir firma var tatami minderi üretiyorlar.Isteyen olursa internette Spor77.com sayfaları mevcut.

  Cevapla
  • Bu yorum tesadüf oldu. 2 hafta önce o siteden tatami minderi için numune istemiştim, ama gönderdikleri numuneleri ben beğenmedim maalesef.

   Cevapla
 2. Teşekkür ederim Aykut Hocam. Valla kadrolu blogcu olmaya diyecek sözüm yok, tekliflere açığım. (: Tabii olmak için yerine getirmem gereken şartlar varsa da getiririm.

  Valla İbrahim, sen de az çekmedin şu validenden. (: Türk toplumunda oğlan çocuklarına “Ay oğlum güçlü kuvvetli olsun” diye tabiri caizse çocuğun ağzına tıkmak suretiyle yedirmeye alışık bu anneler. Çaresi yok yani, sen ne kadar yersen annen daha küçüksün, zayıfsın diyebilir. Onun için sen bu oyunlara gelmemeye devam et. :D
  O teyzeyle de artık işim yok, evi boşalttık geçen ay, artık nasip kısmet yeni teyzelere.

  Said, merhaba, bahsettiğim ürün “tatami minder” ya da direk “tatami” diye geçiyor, internette bu şekilde arattığında istediğin resimlere ve bilgilere ulaşabilirsin. İstanbul’da ve Ankara’da üreticileri mevcut, diğer herhangi bir şehirde var mı bilmiyorum ama eğer yoksa biraz sıkıntılı olabilir senin için; kargosu yüzünden pahalıya gelebilir çünkü. Rica ederim, umarım sorunu çözersin. (:

  Cevapla
 3. Başıma gelen olay. Şöyle gerçekleşti;
  Geçtiğimiz ekim ayı idi. İlk öğrenci evime yeni taşınmış, P90X’e bir kez daha başlamıştım. Ev 3 oda 1 salon şeklinde, 3 kişi kalıyoruz, salon boşta, ama bilgisayarım masaüstü olduğundan sabah kalkıp da her şeyi salona taşıma imkanım yok. Evin en büyük odası benim olduğu için de alt kat komşusu o odayı yatak odası olarak kullanıyor ve ben antrenmana sabah saat 5.50’de başlıyorum; çünkü hem sabah sporunun verdiği dinçlik ve tüm olumlu hisler benim için önemli, hem de okuldan sonra eve gelme ve her gün aynı saatte yapma ihtimalim az olduğu gibi, akşamın 6sında evime geldiğimde istediğim şey biraz daha koşturmaktansa oturup kafa dinlemek. Ve iki tane yoga matını üst üste koyup çalışıyorum. Koşullar bunlar.
  Neyse efendim ben evime yerleştim, programa başladım, 1. günü bitirdim ve işte ikinci günkü Plyometrics. Tabii alt komşu faktörü hiç düşünmediğim bir şey değildi, zaten rahatsız olma ihtimallerinden korkarak yarım yamalak yapıyordum, ama öylesi de hoş değil, çünkü bu kez de nabzım istediğim gibi yükselmiyordu. Ve İbrahim’in dediği gibi (ve tabii Tony’nin de), yere parmak uçlarınızda, yumuşakça indiğinizde daha az ses çıksa da, İstanbul’un sanayii mahallesine öylesine dikilmiş, sap gibi, temelinin sağlamlığı şüphe uyandıran bir evde yaşarken, ses sizin yere indiğiniz noktayı bırakın, bütün zeminde yankı yapıyor. Eh, alt komşu dayandı, dayandı, dayandı, 25. dakika civarlarında sanırım, ben tam Jump Knee Tuck yaparken üç kere tavana oklavayla TIK!lattı. (:
  Antrenmanın geri kalanında tekrar rahatsız etmemek için iyice sessiz yapmaya çalışarak devam ettim. Hatta matların altına kilimimi ikiye katlayıp koyup, ne bileyim bi tane minder yerleştirmeye çalışıp falan devam etmeyi denedim ama yok, olmadı.
  O gün düşün düşün düşün, bu işe taekwando salonlarında falan sık rastlayabileceğiniz kalın puzzle matlardan alarak çözüm getirebileceğimi düşündüm. O günün akşamı da komşunun kapısını çalmayı ihmal etmedim tabii. O beni oklavayla selamlamıştı ama, ben yine de üzerime düşeni yapacaktım. Çaldım kapıyı, içerden ağır yemek kokuları içerisinde tıknaz bir orta yaşlı teyzemiz çıktı. Dedim böyle böyle, “ben üst kat komşunuzum, yeni taşındım, sanırım sabah sizi biraz rahatsız ettim, bunun için özür dilerim, ama düzenli spor yapan biriyim, bu benim için önemli ve yapabileceğim başka bir saat de yok, zaten sizi rahatsız edebilecek sadece iki gün var (Legs & Back’in Speed Squats kısmını düşündüm), o da en fazla 40-45 dakika, eğer biraz anlayış gösterirseniz ben bir haftaya kadar kalın minderler alıcam, sonrasında size ses geleceğini sanmıyorum”. Kabaca tüm konuşmada aralarda söylediklerim bunlardı. Onun söyledikleri ise, “Ha bize söylediler zaten yukarda öğrenciler oturuyomuş (yani öğrenciyseniz gürültücüsünüz), ben de sabah 8de kalkıyorum, çalışan bir insanım, iki gündür gürültüden uyuyamıyorum (Chest & Back’te de gürültü yaptığımı iddia etti) başka yerde yapamaz mısın? başka saatte yapamaz mısın?” vesaire. Neyse sonuçta tatlıya bağladık, o bir daha tavanı tıklatmadı, ben de minderlerimi çok geçmeden aldım. Ancak, ikimiz de kiracıyken ve aynı haklara sahipken, beni sırf öğrenci olduğum için ikinci sınıfa atması ve tek taraflı anlayış beklemesi hoş değildi tabii. Öte yandan benim de onun uyku saatlerini önemsemiyor görünmem de bir anlayışsızlık belirtisiydi, çünkü, o anki dşüncem şuydu: sabah beni duydu, belki uykusundan uyandı, sonra “n’apıyor bu yahu” tarzında düşünceler belirdi aklında, ama yana dönüp uyumaya çalışacağına, benim n’aptığıma dair fikir üretmeye başladı ve öfleye pöfleye sinir oldu. Bu sinir onu uykudan iyice uzaklaştırıp ayık hale getirdi. Aslında uykusunu kaçıran, benim gürültümden çok kendi düşünceleriydi. Neden bu kadar açık konuşuyorum, kendimden biliyorum çünkü. Mesela hiçbirimizin mi başına gelmedi: üniversite sınavına hazırlanırken sınava gürültülü bir ortamda girme ihtimaliniz hep vardır, bu yüzden sesli ortamlarda da sorulara odaklanmayı öğrenmeniz gerekir, ve bu odaklanıldığı zaman yapılamayacak şey değildir. En azından ben öyle düşünüyorum.

  Neyse, yine yorum değil hikaye yazdım, mazur görün, yazmayı çok seviyorum n’apiym. Sonuç olarak, puzzle mat biraz pahalı ama, bu tarz sorunlara kökten çözüm. Bazı ünlü markalar da bunlardan üretmişler ayrıca, ancak bence hem marka amblemi dolayısıyla gereksiz pahalı satılıyor, hem metrekare olarak daha küçük, hem de daha ince. Bu yüzden alacak olursanız direk salonlara verilen tipte olanı araştırın. İstanbul’da yaşayanlar Eminönü’de rahat bulabilirler. İki tanesi size bol bol yeter, ama ben ilerde sayıyı dörde çıkarmayı da planlamıyor değilim, tabii kalıcı bir evim olduğunda, yoksa ordan oraya taşırken insanların garip bakışlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Ben Eminönü’den İçerenköy’e kafamın üstünde taşıyarak götürmüştüm de, anlam veremeyen bakışlara maruz kalmıştım. (: Hayır ben mi garibim insanlar mı, anlayamıyorum böyle durumlarda.
  Neyse, herkese güzel günler!

  Cevapla
  • Bu hikaye ve sonundaki tavsiye için çok teşekkürler Sed. :-)

   Not: Evet, yazmaktan hoşlandığını biliyorum, kadrolu bir P90X Blog’cusu olabilirsin :-)

   Cevapla
  • allah kolaylık versinn yanlız sigara içsen alkol içsen geç saatlere film izlesen bu kadar tepki çekmezdin:D alt tarafı spor yapmak istiyorsun olay karşındakinin bunu yapmamasından dolayı empati kuramıyor kendinin yapmadığı yapamadığını başkasının yapmasından da rahatsız olurmuş.D neyseki sorun çözülmüş samimiyet kurdukddan sonra teşvik et bence ben çevreme öyle yapıyorum ve onların hatalarını saklıyorum öyle bir şikayette karşımdakinin özür diyeleceği noktaya kadar getiririm:D benimde sorun ailemde cok kg verdın ılk tur ıcın hıc tatlı yapmıyorsun şu sporu 2 3 gune indir neyseki şimdi saygı duyuyorlar:d ne çektik …D

   Cevapla
  • Aykut hocam, böyle bir başlık için çok teşekkürler :)

   Böyle bir sorunum var ve hala çözemedim ben. Sed. dediğin türden ses çıkarmayan Mat’tan netten örnekler gösterebilirmisin? Yada satın alabileceğim bir site. İstanbul’da değilim çünkü. Sağolasın.

   Cevapla
 4. 1.katta yaşamanın verdiği avantaj :) sıkıntı yok :)

  Cevapla
 5. Güzel Bir konuya değinmişsiniz Aykut hocam ancak neyseki çok iyi bir alt komşumuz olduğu için benim açımdan bi sıkıntı yok :D en azından şimdilik :)

  Cevapla
 6. Metehan

  Aykut hocam bu hafta Hybrid bitiyor bundan sonra hangi programı yapacağım yav? Kilo:66 Boy:1.71 Yağ Oranı %11-%12 arası gidip geliyor.Yaş:16 yardımcı olursanız sevinirim.
  Metehan

  Cevapla
 7. Ceylan Merve

  ben de zıplama antrenmanlarını alt kata dükkanın denk geldiği odada yapıyorum :) Bir de Aykut hocam nerede blog yazarlarımız? Her gün bir hevesle açıyorum motivasyon yazıları için ….daha çok paylaşım!!! :)))

  Cevapla
 8. bana dedı bende dedım gecenın 2sınde kızının ağlama zırıltısıyla uyanıyorum.dahada bişe diyemedi. :)

  Cevapla
 9. ben bu durumu yaşamamak için kaldıki savunma mekanizmam da hazırdı 7 24 çocukların tartışması sesleri gece dahi devam ediyordu şikayette bunu dile getirecekdim ama alt komşum benim odamın altına oturuyorlar bizim evin salonun altında takılmıyorlar binde bir misafirlik sırasında fark etmiştim bundan dolayı plyo gibi idmanları salonda agırlık idmanlarını kendi odamda yapıyorum 6 ay geçti spor yaptıgımı 4 ay ogrendiler:D
  ayrıca zıplayıp yere inerken parmakucuna doğru indiginizde ses çokk çok az gidiyor ama aksi takdirdi hareket sesin hakkını veriyor:D

  Cevapla
 10. merhaba arkadaşlar.aykut hocam yoga matı dedinde bugun 4. gunu bıtırdım yoga x gunuydu tek kelıme ıle ınanılmaz:D ilk yarım saatte aklımdan bırakmak geçti ama bi silkelenip devam ettim,iyikide devam etmişim antremanı bitirdikten sonra vucudumda mükemmel bi rahatlama oldu,herkese tavsiye ederim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız