Kıymetini Bilin!

Bugün Blog yazısı olarak ne yazayım diye düşünürken, genellikle alışık olduğumuz formatın dışında bir konudan bahsetmeye karar verdim. Bu seferki yazıda, ne P90X Egzersiz videolarının açıklaması var, ne de beslenme için pratik öneriler…

Haftasonu, eşim ile birlikte konusunu önceden bilmeden gittiğim “Pas ve Kemik” filminin, umduğumdan çok daha etkileyici çıktığını itiraf etmeliyim (En az “Requiem for a Dream – Bir Rüya İçin Ağıt” kadar) Şimdi filmin başını sonunu anlatıp, gidip de izlemek isteyenler için mahvetmeyeceğim. Ama filmin konusunun, bir kaza sonucunda (aslında, eğitmekte olduğu balina tarafından ısırılarak) iki bacağını birden kaybeden birinin üzerine kurulduğunu söyleyebilirim. Sanırım, bir hastane odasında uyanıp, iki bacağınızın birden kesilmiş olduğunu görmek, ancak bu kadar etkileyici resmedilebilirdi.

Asıl söylemek istediğim konuya gelirsek, günümüzde hemen hepimiz, sahip olduklarımızın farkında bile değiliz ve kıymetini bilmiyoruz. Kaçımız, sabah uyandığımızda bacaklarımız yerinde olduğu için kendini mutlu hissediyor? Günlük koşuşturmacada, hep sahip olmadıklarımız için hayıflanırken, sahip olduklarımızın kıymetini biliyor muyuz? İlla bir şeyin kıymetini, kaybettiğimizde mi anlarız?

İşte bu yazıyı kaleme almamın nedeni, içinde bulunduğunuz bedenin kıymetini size hatırlatmak. Bugün binlerce “ampute atlet”, uzuvları eksik olduğu halde, bedenlerinin kıymetini hala (muhtemelen daha çok) biliyorlar ve ona iyi bakıyorlar. Bu sitenin amacı ve misyonu, sizi sadece “fit” yapmak değil. Sizi daha da “sağlıklı” yapmak. Bedenen ve de ruhen. Bugün şu anda bu yazıyı okursanız eğer, bedeninizi ve sağlığınızı iyileştirmek için kayıtsız kalmayın. Ve son olarak, sahip olduğunuz bedenin kıymetini bilin. Ona saygı gösterin. Ona iyi bakın.

Ampute

6 Yorum

 1. hocam yazınızı okuduğum anda gözümün önüne plyometricsde ki kişi geldi aklıma tek bacağı olmadığı halde bütün hareketleri nizami yapıyordu ve özgveni çok yüksekti helal olsun demeden duramıyor insan

  Cevapla
 2. Ceylan Merve

  Kaleminize sağlık hocam ve evet gerçekten mükemmel bir film…

  Cevapla
  • Teşekkürler Ceylan. Bir tek ben mi bilmiyorum ama sanki son zamanlarda vizyonda hiç iyi filme denk gelmiyordum (ya kahramanlık filmleri ya da kötü korku filmleri). Ama ummadık taş baş yardı ve rastgele gittiğim bu Fransız filmi çok etkileyici çıktı.

   Cevapla
   • Ceylan Merve

    Hocam bazı oyuncular var ki -özellikle fransızlar- oynadıkları filmin konusu türü ne olursa olsun izlenmeye değer…Marion Cotillard bunlardan biri (Inception ya da Jeux d’enfants mesela), Gael García Bernal, Adrien Brody, Jean Reno,Roberto Benigni,Monica Belluci ve diğer pek çok isim sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak filmlerde rol alırlar bu yüzden bu fimler hep etkileyici olur.

    Cevapla
    • Katılıyorum. Bilgi için tekrar teşekkürler…

     Cevapla
 3. çokkk güzel bir konuya değinmişsiniz hocam son gönderdiğim bloğ yazısında da bunu belirttim sağlıklı olmak vücudumuzun kıymetini bilmek onun yerine daha çok sızlanıp sağlıksız yaşayıp 1 2 ay ant yaparak supplement kullanarak sadece karın kası belirginleşmesine odaklanıyoruz oysaki ötesi var resimler beni çok etkiledi kıymetini bilmeliyiz vücudumuzun…

  Cevapla

Yorum Paylaşınız