Kendine Yenilişim… Kazanmak İçin Çabam…

Merhaba Sevgili P90X Ailesi… Siz bu yazı ile beni bir adım daha yakından tanıyacaksınız. Ben de sizinle amaçlarımı paylaşırken üstümden bir utangaçlığı atmış olacağım :) Hem de hayallerimi ve amaçlarımı tazelemiş olacağım.

Hayatım boyunca bir çok şey yapmak isteyip çabucak vazgeçtim. Yeni bir ayakkabı istedim, giymedim bir kere bile. Yeni bir müzik aleti, yeni bir spor branşı… Annem hep maymun iştahlısın der, haklı da. Sizler de aynı şeyi yaşıyor musunuz bilmiyorum ama bazen içinde var olan bir hissi dışarı dökme ihtiyacı duyuyor insan. Herkesin ayrı bir yolu var bunu yapabilmek için; resim, dans, şiir, boşluğa bakmak, bazıları için sessizlik, kimileri için heykel yapmak… Belki hiçbir şey yapmamak bazıları için!

Onca çocuk içinde gittiğim, sabah 6 kilometre koştuğum sonra soğuk suya girdiğim yüzme kurslarından da, piyano hocamızın kasıntı tavırlarından da, notalardan da, okulun folklor takımında folklor hocasının annemi çağırıp senin kızın çok kalas hiç estetik değil demesinden de nefret ettim :) Eğitimcilerden ve eğitimciyim diye geçinen insanlara şimdi hiç değinmek istemiyorum (bugün Öğretmenler Günü :)

İşte koşullar ne kadar imkansız gibi gözükse de yapmam gereken şeyi bir sene önce Felix Cane adında bir kadını izlerken buldum, ruhuma işledi. Bu işte, aradığım şey bu dedim, mükemmel! Pole Dance :)

Aileme ne yapmak istediğimi anlatmak ve bunu kabul etmelerini sağlamak çok kolay olmadı ama ne kadar mutlu ve istekli olduğumu görünce dayanamadılar ve onay verdiler. 24 yaşından sonra o izlediğim aşırı hareketleri hiç bir eğitmen olmadan kendi kendime yapmam ne kadar mümkündü peki? Daha elimde bir dans direğim bile yoktu ve bir X-Pole / X-Pert almanın bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim. Bir sene o spor malzemesine erişmek için bekledim inanır mısınız? İlk kez tutunmayı denediğimde direğe yapıştığımı hatırlıyorum, asla yapamayacağımı ve boşu boşuna çabaladığımı düşündüm. Etrafımdaki herkes benim bunu ne kadar çok istediğimi gün geçtikçe daha iyi anlıyor ve itirazlar yavaş yavaş kesiliyordu…

Ben değişmiştim; artık mutluydum beni mutsuz eden tek şey hareketleri yapamamak ve bana yardımcı olabilecek hiç kimsenin olmaması idi. Videolar izliyor, izlediğim videodaki hareketleri taklit etmeye çalışırken kendi kendime Bruce Lee’nin de hocası yoktu (bunu bana çok sevdiğim bir şahsiyet söylemişti ve ilaç gibi gelmişti) zaten diye gaz veriyor, bazen internetten jimnastikçilerin Pole’da nasıl uç hareketler yaptığını izleyip, bu yaştan sonra ben buna nasıl yatkın olabilirim bunca çabayı boşuna verdim diye saatlerce ağlıyor ve baştan kaybettiğimi düşünüyordum… Kollarım bedenimi kaldırmıyordu, çok güçsüzdüm, ısınmayı ve soğumayı tam yapamıyor, sürekli sakatlanıyor ve tüm çabam boşa gidiyordu. Tek başıma olduğum bu zamanda P90X ve Aykut Hoca bana yardımcı oldu, artık tek başıma değildim… Bütün kaslarım çalışıyor ve çalıştıkça hareketleri daha düzgün yapmaya başlıyordum. Aşk benim için buydu! Bir gün ruhumu bedenimle anlatacağım diyordum, iyi yada kötü.

Belirli süre çevremden bu uğraşımı sakladım, sonra bu yaptığımın ne kadar yanlış olduğunu fark ettim, utanılacak bir şey yapmıyorum. Yüzme ya da koşu gibi bir spor bu da dedim. Şimdi hangi sporla uğraşıyorsun dediklerinde amatör olarak Pole Dance yapıyorum diyorum :) P90X olmasa hiç yol alamazdım o kadar minnettarım ki bunun için, benim için ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Direkte bayrak hareketini istediğim gibi yaptığım ilk gün sizlerle paylaşacağım .

Pole Dance dersi vermek ve Türkiye’de bu işi yapanların en iyilerinden olmak istiyorum. Benim şimdilik imkansız gözüken tek dileğim bu… Bunun için gereken bütün insanüstü çabayı şimdiye kadar gösterdim, bundan sonra da göstermeye hazır olacağım. P90X bu yolda benim bütün bedenimi güçlü kılmamı sağlayacak, sakatlanmalarımı önleyecek, yalnızlığımı paylaşacak ayrılmaz ve tek parçam.

Kendimi düşlüyorum… 30 kişilik bir kadın topluluğuna bedenlerini ve kendilerini sevmeyi öğretirken ve onlarla birlikte öğrenmeye devam ederken, günde iki saat dans ederken ben… İşten eşortmanlarımla çıktığım bir vakit çimlerin üzerinde uzanıp, hayal ettiğim yerde olduğum için gökyüzüne içten bir gülümseme ve şükür fırlatmak istiyorum.

Biliyorum hayatım sevmediğim şeyler yapmakla vakit kaybedeceğim kadar uzun değil! P90X ve Aykut Hoca’ya en çok bu yüzden teşekkür ederim, asla yapamayacağıma inandığım bir anda benim her geçen gün daha iyi olmamı sağladılar. Bunun benim için önemini şu an hiç kimse kavrayamaz, belki de iki yıl yapmak istediği şey için hem toplumsal baskılarla, hem olanaksızlıklarla mücadele ettim. Kendimi değiştirdim, baştan aşağıya yenilendim. Her gün kendime yeniden inanmayı öğrendim. İşte hayalime giden yolda benim yanımda olan tek şey P90X’ti… Diğer bütün kapılar suratıma çok sert çarparken, bir tek kapı ardına kadar açıktı…

Amatör bir Pole Dansçısı, bir tur P90X Mezunu, ikinci tur için çabalayan bir adet Musess’ten herkese sağlıklı ve mutlu, düş dolu güzel, tıklım tıklım mutlu ve heyecanlı ömürler…

Peki, siz gerçekten yapmak istediğiniz şeyi mi yapıyorsunuz?

37 Yorum

 1. Toy

  Musess seni çookkk özledim…Bir nevi sohbet eder gibi birbirimize yorum yapmamızı özledim.Hastanedeydim,yakınım ameliyat oldu.Ameliyat tam beş buçuk saat sürdü :( Ama şu anda çok iyi :-)
  1

  Cevapla
  • Toy

   Neredeyse 3 gün hastanede kaldık.Evde de müsait ortam olmadı.Bir türlü yorum yazamadım.Bana bir yorumda hayatta başlayıp,bitirdiğin tek şeyin P90X olduğunu söylemiştin.Bence sen her şeyi yapabilecek güçte bir kadınsın.Pole dance’ta da çok başarılı olacağından hiç şüphem yok.
   O kadar güzel yazmışsın ki,ne kadar azimli olduğunu bir kez daha anladım :-)
   İkinci turun çok daha güzel geçecek :) Artık ilk p90x turunun verdiği bir güç var :)

   Cevapla
   • musess

    Çok yorucu olur hastanede kalmak çok sıkıcıdır…. Bende hastaneye sağlam gidip hasta olanlardanım…… Bana gelince toy başıma ne gelir hiç bilmiyorum ama gülümseten güzel mutlu şeyler hayal ediyorum kendimce ikinci tur güzel geçemiyor ama bilgisayar bozuldu ve ikinci tur yattı benimde bir süre evde televizyon yada dvd yok :) ben zaten televizyon sevmeyen biriyim ama bazen işe yarıyor…. Bakalım benim emektar tamir olmak istiyor mu? En kısa zamanda blog yazısı bekliyorum toy…..:)

    Cevapla
    • Toy

     Pek sıkılmadım ama yorucu olduğu doğru :)
     Şu bilgisayar bozulması çok sinir bozucu bir durum.Benimde p90x yaparken bilgisayarım bozulmuştu ve 2 hafta onu tamir ettirmek için uğraştım :/
     Bence istiyordur emektar da :)
     P90X’e başlar başlamaz bir blog yazacağım.Birkaç güne de köfte tarifini paylaşacağım.Hala yapmaya fırsat olmadı…

     Cevapla
  • Tekrar geçmiş olsun Toy.

   Cevapla
   • Toy

    Çok sağolun hocam :-)

    Cevapla
  • musess

   Merhaba toy geçmiş olsun çok çok geçmiş bile yakınının iyi olmasına çok sevindim :) gözüm yollarda kalmıştı toy nerelerde diye güzel haberlerle dönüş yapman daha da iyi oldu….kafan da rahatlamıştır senin adına çok sevindim toyyy yuppi o zaman :-D

   Cevapla
   • Toy

    Çok sağol Musess :)
    Evet,şu anda biraz daha rahatım :)
    Bir tanesin Musess :-) Bu kadar neşeli olmana hayranım :)

    Cevapla
    • musess

     :) hep neşeli olmak mümkün olmasa da hayat gülümseten bir şey diye düşünüyorum iyisi ve kötüsü ile toyyyyyy :) sen de yalnızca bir tanesin toy…..

     Cevapla
 2. Eren

  Tüm içtenlikle yazılmış bir yazı.. Her türlü olumsuzluğa rağmen hayallerini satmayan kişileri görünce ne kadar mutlu olduğumu anlatamam :) Umarım ilerde gösterinize geliriz, başarılaar :)

  Cevapla
  • musess

   :)umarım bir gün gösteri verecek düzeyde bulabilirim kendimi teşekkürler gizeras:)iyi çalışmalar

   Cevapla
 3. icten

  İlk öğrencilerinden olabilirim :-) hep ilgi duymuşumdur.

  Cevapla
  • musess

   Memnuniyetle, öğretebilecek seviyeye gelir gelmez neden olmasın:) ilginizin olmasına ayrıca sevindim içten hanım çalışmalarda başarılar

   Cevapla
 4. ayhan3404

  merhaba musess açıkcası hep şu kısma çok özenmişimdir yazıların da kullandığın cümleler o kadar düzgün ve güzel ki yani basit cümlelerle geçiştirme yapmamısın. hayaller ve bunu saklama utanma kısmına gelince eğer ben yaptığım şeyden mutlu oluyorsam başkalırının ne düşündüğünü pekte iplemem bu arada şimdiden pole dansında başarılar :) dilerim

  Cevapla
  • musess

   Teşekkür ederim ayhan bey ne güzel söylediniz umarım bende umursamamak konusunda sizin kadar başarılı olurum siz okuduğunuz için teşekkür ederim ben zevkle yazdım sonuçlarınızı bekliyorum :)

   Cevapla
 5. Erkan

  Su evrenden enerji alma mevzusu takildi kafama. Antrenmandan once fistik ezmesi yiyerek enerji saglamaya calisarak hata ettim saniyorum.

  Cevapla
  • musess

   :) evrenden hayır çıkmayınca ben de keçiboyuzu yiyorum.

   Cevapla
 6. Erkan

  Yani 1 watt elektrigi bile bedava kullanamadigimiz bir dunyada evrenin bana enerji falan gondermesi pek mumkun gorunmuyor.

  Cevapla
  • musess

   İnsanları olur olmadık yerlerde ağızındakileri püskürtme derecesine getirecek kadar hunharca gülmelerine sebep olan siz ki o wattları zaten hak ettiniz evren bunu biliyordur size bedava yani :)

   Cevapla
  • musess

   Sevgili Solak srgl cümle çok kötü oldu ama siz anladınız ne demek istediğimi:)

   Cevapla
   • Erkan

    Adim erkan arkadaslarim bana erkan der ama sen bana erkan diyebilirsin musess. :-)

    Cevapla
    • musess

     Oldu teşekkürler :-)

     Cevapla
 7. pole dance yani direk dansı deyince insanların aklı başka yöne kayabiliyor clublar gidebilir ama izlemiştim çok zor ve belirli düzey geldikden sonra ciddi bir şekilde vücdu şekilde sokuyor yurtdışında buna yönelik baya spor salonları varmış seni tebrik ediyorum başarılar

  Cevapla
  • musess

   Teşekkürler ibrahim :) bu algı yüzünden başlamam çok zor oldu ve zaman aldı ama eninde sonunda oldu :) çok zor kısmına ayrıca katılıyorum.keşke bende o spor salonlarından birinde eğitim alıyor olsaydım.yurtdışında bazı ülkelerde o kadar yaygın ki insanlar sürekli yol kenarında ki sokak tabelalarının bulunduğu direklere çıktıkları için üzerlerinde yasaktır uyarısı var :D

   Cevapla
   • En büyük örnek için uzaklara bakmaya gerek yok. P90X’in en fit bayanı, Dreya’sı da bir Pole Dance’cısı ve Aerialist’tir.

    Cevapla
    • musess

     Dreyanın pole dancer olduğunu bilmiyordum ve öğrenmiş oldum :) tony onu tanıtırken bunu da eklemeli :)

     Cevapla
   • bu arada birşeyi atladım bruce lee hocası vardı ipman:D küçük yaşta ögrenmek istiyor wing tsun biraz büyüdügünde gel dior oda öle yapıp yıllarca çalışıyor ipman ile:D

    Cevapla
    • musess

     :(hayallerim yıkıldı :)

     Cevapla
 8. Sevgili Musess,

  Çok çok güzel anlatmışsın, neredeyse her aşamasını içimde hissettim. Ben yıllar önce, belki de P90X ile tanışan ilk Türk ya da Türklerden biri olarak, neredeyse senin Pole Dance ile tanıştığında tasvir ettiğin duyguları hissetmiştim; İŞTE BU!

  P90X’ten farklı olarak Pole Dance’ın üzerine yapışan bazen kötü bir stigma olabilir, ama cehalet her alanda olabilir ve önemli olan ona göre şekillenmek değil, onu şekillendirmektir.

  Türkiye’de bir “striptiz club” kültürü yok ama ABD’de bu mekanlar bile, resmedildiği ya da düşünüldüğü gibi izbe mekanlar değil, belki CEO’ların kadın-erkek bayii toplantılarını bile yapabildikleri “entertainment-eğlence” mekanlarıdır. “Dansçılar” da, itibar gören insanlardır. Kaldı ki, Pole Dance bu da demek değil, olsa olsa onun üst kümesi, bahsettiğim “stripper” stigması ise olsa olsa onun çok ama çok küçük bir alt kümesi olabilir…

  Neyse, konuyu dağıtmayayım… Hayallerinin peşinden gitmen çok güzel. Seninle ilk programa başlamaya karar verme aşamasındaki ilk konuşmamızı hatırlıyorum; nereden nereye… :-) İnsanoğlu, düşlediği ve gerçekleştirmeyi kafasına koyduğu sürece vardır; yani Human Flag de gerçek olacaktır, hiç şüphe yok.

  Son olarak, bence dünyadaki en büyük lüks, insanın sevdiği işi yapmasıdır. Hayatta sevdiği işi meslek olarak yapan insan, ömrünün sonuna kadar bir gün dahi çalışmak zorunda kalmayacaktır. Bunun herkese nasip olmasını çok isterim.

  Cevapla
  • musess

   Yaptığınız yorum beni nasıl mutlu etti koç çevremde siz ve sizin gibi düşünen insanların artmasını umut ediyorum :) felix cane resmi için teşekkür ederim çok incesiniz hocam… Hareketi ilk yaptığımda bu sayfada mutluluğumu paylaşmayı çok isterim evet hocam ilk tanıştığımız gün işinize ne çok imrebmiştim :) son pragrafta o kadar haklısınız ki tek istediğim şey insanlara faydalı olmak bakalım evren banada geri dönüş yapacak mı :D

   Cevapla
   • Çekim Yasası’nın şakası yoktur; adı üzerinde yasa!

    Bulabilirsem sana email ile bir fotoğraf göndereceğim. Benim Vision Board’um, yani Hayal Tahtam. Ve Hayal Tahtam’da gerçekleşmemiş bir şey bile kalmadı; artık yılbaşında yenisini yapmanın zamanı!

    Bu Vision Board olayı, çevremdeki sevdiğim kişilere mutlaka tavsiye ettiğim bir şey, en yakın zamanda sen de denemelisin…

    Cevapla
    • musess

     Hayal tahtanızın resmini görmeyi çok isterim ve kesinlikle şakası yok bundan eminim ben de olmasını istediğim şeyleri sanki olmuşta ben onun içindeymişim gibi yazıyordum koç ama tahta her an görmek açısından çok daha şık benc ;)

     Cevapla
    • musess

     Bugünün öğretmenler günü olduğunu unutmuştum koç aykut sizin hatırlatmanız hoş oldu ama malesef ilk ve orta okul lisede dahil olmak üzere hiç eğitimci görmedim ben kendi adıma :)

     Cevapla
 9. Erkan

  Sende ki bu enerjinin çeyreğine sahip olsaydım, atomu parçalamış tekrar birleştirmeye çalışıyor olurdum heralde. Hayata karşı inatçılığına hayranım ve taktir ediyorum. Belki geç olur, belki güç olur ama olur, sen tuttuğunu koparacak bir insansın şurada seni tanıdığım kadarıyla.

  Yazını okurken 3 gündür p90X yapmadığım aklıma geldi. Hiç bir sebebim bahanem yok. Sadece yapmak istemiedim ve yapmadım. Motivasyon bitti gitti. Herhangi bir çaba sarfetmiyorum ve sanırım burada son veriyorum P90X macerama. Belki koşmaya başlarım ne bileyim T25 Focus yaparım ama P90X ypacağımı zannetmiyorum artık. Konu ne ara bana geldi farketmedim ama sana tek sözüm ;

  “Vur, kır, parçala bu maçı kazan”

  Ha unutmadan, eşortman değil, eşofman :-)

  Cevapla
  • Aaaa, daha Musess’e yorum bırakamadan, önce sana yazmak durumunda kaldım. Bu çok kötü haber, neden öyle oldu?

   Yine de, kötü bir hafta geçiriyorsun, devam etsen çok daha iyi olacaktır desek?

   Cevapla
  • musess

   Benimle ilgili düşüncenize çok mutlu oldum….. Sizde atomu parçalayıp birleştirecek bir zeka var bence :) enerjide evrenden zaten geliyor ohhhhh mis gibi,yoga yapacağınızı da zannetmiyordunuz bitirip balkonda keşişi bile yaşadınız neyse efendim benim tahminim 4 buçuk günün sonunda bir vesile ile harekete tekrar geçersiniz tahmin etmek bedava ama hislerim bana Aaa ne güzel zayıflamışsın görmeyeli gibi bir iltifatın ardından enerjinizin yerine geleceğini söylüyor sadece tahmin :)

   Cevapla
  • musess

   Eşofman düzeltmesi için teşekkür ederim…ayrıca buna nevresim é mevresim demiş biri olarak yıllarca :-D

   Cevapla

Yorum Paylaşınız