Kendin İle Sözleşmeye Hazır mısın?

Öncelikle herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarız… Peki siz kendi “zafer”inize imza atmaya hazır mısınız?

Söz konusu fiziğiniz, ve onu değiştirme adına sonuç almak (zafer!) olduğunda, belki de ilk kural, önce kabullenmek ve “itiraf etmek” olmalı… Şundan emin olmalısınız ki “inkar”, hayatta en büyük düşmanınızdır! “Ben halimden memnunum”… “Böyle gelmiş böyle gider”… “Kim uğraşacak şimdi bunlarla”… “Şu bayram geçsin bakarız”… “Yılbaşı gelsin, 1 Ocak’ta başlarım”… İşte bunlar gibi, aslında çok yaygın olan “inkar”lar, sizin ile gördüğünüz o sonuçları alanlar arasındaki ilk ve en önemli fark.

Oysa, “harekete geçme” aşamasından önce “kabullenme” aşaması gelmeli. Bu, sigarayı bırakma dahil, hemen tüm alışkanlıklardan kurtulma ya da yararlıları edinme için belki de ilk kural.

O zaman günler günleri, haftalar haftaları, aylar ayları, hatta evet yıllar yılları kovalamadan, kendiniz ile bir anlaşma yapın. Şaka değil, mecazi anlamda değil, alın kağıdı kalemi ve kendinizle bir anlaşma yapın. Fiziğinizden ve gidişattan memnun değil misiniz? Bunun suçlusu, ona başka şans tanımadığınız vücudunuz değil, SİZsiniz! Önce bunu kabullenin ve vücudunuzdan özür dilerek başlayın.

Kabullenme aşamasını geçtiysek, güzel… Şimdi sırada harekete geçme aşaması var o zaman. Onun için de yine vücudunuza söz verin. Korkmayın, çekinmeyin. Bunları yazdığınız kağıt parçasını biri görürse, sizinle dalga geçmeyecek, saygı duyacaktır. En azından, bu sözleşme ile başlayan serüveninizin sonucunu gördüğünde, saygı duymak zorunda kalacaktır.

Şimdi, üzerinize düşeni yapın. Merak etmeyin… Siz sözleşmenize sadık kalınca, vücudunuz da sadık kalacak ve size hayat boyu karşılığını verecektir.

Kendin İle Sözleşme…

6 Yorum

 1. Devamlılık için çok iyi bir yöntem, teşekkürler:)

  Cevapla
 2. oswaldozkan

  Çolak abi sana katılıyorum Atatürk ‘ün el yazısı gibi olmuş . Aykut hocam mükemmel bir yazı olmuş ve hemen yazıyı kağıda yazıp baş ucumun üstüne yapıştırıyorum . Bu yazı bana her zaman motive olucaktır …

  Cevapla
 3. Aykut Hocam bu konularda biraz takıntılı derecede dikkatliyimdir ama emin olamadım. Yazının fontu sanki Atatürk’ün el yazısı gibi olmuş. Günlerden de 30 Ağustos Zafer Bayramı olunca, acaba bana mı öyle geldi dedim?

  Cevapla
  • icten

   Bildiğim kadarıyla bu Aykut Hoca’nın kendi el yazısı…:-)

   Cevapla
   • Herkese yorumları için teşekkürler…

    Evet, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel, biraz da subliminal bir mesaj yarattık sanırım :)

    Yazı karakterinin adı… Atatürk

    Cevapla
 4. Yine çok güzel bir yazı olmuş hocam, şimdi Facebook’umda paylaştım. Bir kaç gün önce hayatın 4 amacı konulu bir yazı daha yazmıştınız, onu da paylaşmıştım :D Bunlar beni çok motive eden yazılar oldu. Düşe kalka da olsa ilerliyorum ama böyle motivasyonlar bana güç veriyor. Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız