İnce Bel – Kalın Bel…

Konu “ince bel” olunca, hem kadınlara hem de erkeklere eşit derecede hitap eden bir yazı yazmak zordur ama… sanırız bunu başarabiliriz.

Kapak fotoğrafında sol tarafta görmekte olduğunuz “Kumsaati” lakaplı Romen Manken İoana Spangenberg’in fotoğrafında Photoshop yok; en azından belinde! 50 cm’lik beliyle, dünyanın en ince naturel bellisi kabul ediliyor. Biz onun yalancısıyız!

Burada “naturel”den kasıt, bunun herhangi bir operasyon ya da acı veren korseler ile değil, diyet ve egzersiz ile yapıldığını ifade ediyor. Konu korse kullanmaya gelirse, Guiness dünya rekoru, 1937 doğumlu ve halen hayatta olan Cathie Jung’a ait (aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz). Korse ile beli sadece 38 cm! Eğer 38 santimin ne kadar olduğunu gözünüzde canlandıramıyorsanız, neredeyse iki elinizle kavrayabileceğiniz bir genişlik olduğunu düşünebilirsiniz. Bu derece bir korseleme ile (var mı böyle bir kelime?!) böyle bir bel elde etmek için obsesif olmanın, dünyanın en zararlı şeyi olduğunu söyleyecektik ki, Cathie’nin 1937 doğumlu, hala sağlıklı ve hayatta olduğunu öğrenince vaz geçtik! Ama yine de çok çok enterasan bir fetişiniz yok ise, bu kadarının estetik durmadığı kesin.

Iona

Gelelim diğer vakaya… Kapak fotoğrafında sağ tarafta gördüğünüz ise, tabii ki Jason Statham. Onu meşhur Transporter (Taşıyıcı) filmleri serisinden ya da son olarak Fast & Furious 7 fiminden tanıyabilirsiniz (bu adamın bir tane mi kötü filmi olmaz yahu!)… Fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi Jason’un beli, bizim ince belli çay bardaklarını hiç mi hiç andırmıyor. Hatta dışarıdan dikkatli bakmayan biri “kalas gibi” bile diyebilir! Oysa ki kalas değil, “kaya” gibi… Yağ oranı düşük, 6-pack’leri her daim yerinde… Aslında bu, çok da nadir karşılaşılan bir durum değil. Bu siteyi yakından takip ediyorsanız, Shaun T (Insanity Programı’nın yaratıcısı) de buna en iyi örneklerdendir. Shaun T’nin karın kasları da dünyanın en iyileri arasında gösterilmekle beraber, beli kalındır! (bunu kendisi de videolarında söyler).

Haaa… Nereye geleceğiz?… Öncelikle “genetik” denilen sihirli sözcük! Her ne yaparsanız yapın, belinizi doğal yollardan ancak anatomik sınırları dahilinde küçültebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi “doğal yollardan”, yoksa başta da bahsettiğimiz gibi acılı korselerle beli inceltme, yüzyıllardır özellikle bayanların kullandığı bir yöntem.

Shaun T Jason

Hepimiz belli bir genetik harita ve anatomik özelliklerle doğduk. Beliniz doğuştan kalın ya da ince olabilir. Buraya kadar biraz “elimizde olmayandan” bahsettik. Şimdi de “elimizde olanlara” geçelim. İkinci sihirli sözcük “illüzyon”… (ilizyon da derler ama doğrusu budur!). Anatomik olarak beliniz ne kadar kalın olursa olsun, ilk olarak üzerindeki yağ tabakasını elinizden geldiğince azaltarak, oldukça define bir görünüm elde edebilirsiniz. Fotoğraflara baktığınızda Jason Statham ya da Shaun T’nin kötü göründüklerini kimse söyleyemez. İkinci olarak ise, özellikle erkeklerde daha geniş omuzlara ve kanatlara sahip olarak, belinizin olduğundan daha ince görünmesi illüzyonunu rahatlıkla yaratabilirsiniz.

En son olarak ise, ne yapabileceğinizin yanında ne yapmamanız gerektiği ve bir tavsiye. İster evde ya da spor salonunda çalışıyor olun, özellikle yan karın kaslarınızı – obliklerinizi ilgilendiren hareketlerde, vücut ağırlığı dışında elinizde vs ağırlık kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Özellikle yine erkeklerde “adonis” kası sevdası çok yaygındır ama söylediğimiz gibi yan karın – oblikleri ilgilendiren hareketlerde ekstra ağırlık kullanırsanız, istemeden belinizi kalınlaştırmaya sebep olup, başınıza bela alabilirsiniz!

Cathy Korse

7 Yorum

 1. hkn23slr

  hocam çok kötü bişey oldu . hard disk bozuldu ve bütün p90x videoları ordaydı. videolarıda ezbere bilmedigim için napıcagımı şaşırdım

  Cevapla
  • Hakan Selam, dünyanın sonu değil :-) Halledemediysen mail at istersen, bir şekilde hallederiz.

   Cevapla
   • hkn23slr

    o değilde ne zaman iyi gitse bi sorun çıkıyo o yüzden yazdım öyle işin büyüsü bozulmasın diye :)

    Cevapla
 2. hmaktas

  Kalın bel her zaman daralmasa da yapılan sporun omuzları genişletmesi ve kalçayı küçültmesi beli daha dar gösterir. Yani vücudunuz yapısı bahane değil spor yaparsanız kesinlikle eskisinden daha güzel olacaktır :)

  Cevapla
 3. Hocam merhaba. Size dün bir mail attım ama hala cevap gelmedi. Mail size ulaşmadı mı acaba?

  Cevapla
  • Merhaba Muhammed,

   Tabii ki, şimdi cevapladım :-)

   Cevapla
 4. viXen

  Kullanmış olduğunuz görseller beni dehşete düşürdü, kadınlar için oldukça ince ve belki kadın olduğum için bana çirkin göründü, erkekler için ise bir erkek istediği kadar harika kaslı vs olsun bence kalın bir bel bir erkeği kadın gözünde bitirir.

  P90X vücudu bu iki çirkinlikten de uzak, fit vücut,..

  Cevapla

Yorum Paylaşınız