Hayal Et, İnan ve Başar!

Herkese Merhaba,

Öncelikle bu benim ilk yazım olacak. P90X ile tanışalı yaklaşık 80 gün olmasına rağmen yeni yeni cesaretimi toplayabildim yazı yazabilmek için. Ayrıca edebiyatım pek iyi olmadığı için kendimi ifade etmekte zorluk çekeceğim. Bu yüzden neden olacağım görüntü kirliliği yüzünden şimdiden özür dilerim :)

Her neyse konumuza gelelim. İki yıla yakındır ara ara spor salonlarına giderek fit kalmaya çalıştım. Hatta öyle bi dönemim vardı ki, Bench Press’te 100 kilo ağırlık kaldırabiliyordum, aldığım protein tozları, amino hapların haddi hesabı yoktu. Fakat maalesef o dönemde yaşadığım bazı sorunlar ve çok fazla protein ağırlıklı beslenmemden dolayı midemde gastrit ve ülser oldu. Geçirdiğim bu rahatsızlıktan dolayı spora devam edemedim. Belki bazılarınız “bir gastrit yüzünden spor da bırakılır mı” dicektir. Ama bilen bilir midedeki bir şişkinlik bile kalpte baskılara, sancılara yol açabiliyor, bir de o halde spor yaptığınızı düşünün… çok zor.

Yaklaşık 4-5 ay sporsuz, hareketsiz bir hayat ve sağlıksız beslenmeden sonra 5-6 kiloya yakın kilo aldım ama kış aylarına denk geldiği için pek de takmadım. Hatta hastayken baya kilo verdiğim için aldığım bu kilolara seviniyordum bile. Lakin kış ayları geçince; kazakları, hırkaları atınca gördüğüm manzara beni kendimden soğuttu. Göbek bi yerden fırlamış, kalçalar bi yerden fırlamış, eskiden geniş olan pantolonlarım dar olmaya başlamıştı. Ben o gazla yine spora başlamaya niyetlendim. Spor salonunda bir süre oflaya puflaya spor yaptım. Sonra hocaların ilgisizliği, benim eksik olan motivasyonum yüzünden birşey elde edemeden tekrar bıraktım. Ardından yine bi yatış, yine bi tıkınış… Bir dönem sonra her zaman beni fit görmeye alışmış olan ailem bile “çok kilo aldın oğlum, önceden çok güzel vücudun vardı” demeye başlayınca bende şalterler attı! Youtube’da Meter Mevsimler, Savaş Cebeci gibi sporculardan bilgi edinmek için videolar izlerken benzer videolarda öncesi ve sonrası fotoğrafları görmeye başladım. Önceleri pek ilgilenmedim o göbeklerden nasıl öyle baklavalar olmuş yalan bunlar, boş şeyler diyordum. Sonra aklıma takıldı ve arama motoruna P90X yazıp ilk çıkan siteye tıkladım ve kaçınılmaz son bu şekilde başlangıç buldu. İki gün sonra sipariş verdim, siparişlerim elime ulaşınca bir an evvel barfiks barını kurmaya başladım, o kadar miskinleşmiştim ki o vidaları sıkarken bile yoruldum.

O günün akşamı ilk DVD ile başladım. Açıkçası o kadar zordu ki hem yaptım, hem sövdüm. DVD’nin bitmesine 25 dk kala artık midem bulanmaya, başım ağrımaya başladı, devam etmeye çalıştım ama en son kusma noktasına gelince bırakmak zorunda kaldım. O kadar kötüydü ki duşumu bile zar zor aldım.Daha sonra kendimi yatağa attım ki atış o atış iki saat sonra anca kendime gelebildim. Kendime gelince rahat edemeyip kalan 25 dakikalık kısmı da yapıp uyudum.

Önceleri tatlıya, yağlı yemeklere dayanamazken, şimdi çaya bile şeker atmaz oldum. Ayrıca Aykut Hocamın yazıları sayesinde yumurtanın, sütün, yediğim içtiğim herşeyin organiğini bulmaya, yemeye çalıştım. Çoğu zaman aynada gördüğüm yeni kendim, motivasyonumu üst düzeyde tutmayı başardı ama bazı zamanlar hiç yapmak istemediğim de oldu tabi. Hiç bir zaman kuru bir t-shirtle antrenmanı bitirdiğimi hatırlamıyorum, hep sırılsıklam halde bitti antrenmanlar. Normalde son haftamdı bu hafta ama üşüttüğüm ve ailemin yanında 10 gün kadar kaldığım için 15 gün kadar uzadı program. Tabii o 15 gün de boş geçmedi, ağırlıksız antrenmanlar yaptım (2, 4, 6, 7, 8, 11. dvdler).

Şimdi P90X’in bana kazandırdıklarına gelirsek… Bir kere kesinlikle özgüvenim arttı, yolda gezerken her erkeğe (hak eden) kafa tutar oldum (bu yüzden bi gün kavga edicem herhalde :) Eskiden tıka basa yerdim doymazdım, şimdi az ve öz yiyorum doyuyorum, ayrıca çok yediğim zaman rahatsızlık duyuyorum. Önceden enerjim düşükken, yürümek bile istemezken, şimdi oturmak bile istemiyorum. Bu arada şunu da sıkıştırayım bi kenara, Pam’e aşık oldum galiba, gerçi şimdi yaşlanmıştır sanırım :-)

Bu arada fotoğrafları 90 günün sonunda koyucam. Son üç hafta kaldığı için ayrı bi hırslandım, normal antrenmanların yanında Cardio X bile yapmayı düşünüyorum. Ayrıca sizin yazacağınız her bir yorum da benim için ayrı bi motivasyon kaynağı olucak, şimdiden teşekkür ederim. Son sözüm şu olsun Paul White’ın dediği gibi “Hayal et, inan ve başar.”

Herkese başarılar…

Hayal Et ve Basar

19 Yorum

 1. Toy

  Tebrik ederim,90.gün bloğunuzu da bekliyoruz :)

  Cevapla
 2. musess

  Bence gayet net ifade etmişsiniz kendinizi, bu ilk başlangıç günü benimde aynıydı tamamladıktan sonra bayıldım resmen çok az kalmış sonuçlarınızı bekliyorum merakla :)

  Cevapla
  • The Rock

   Bir de bana göre en zor dvd core synergistics ki ilk gün yaptım bide kabus gibiydi :)

   Cevapla
 3. Oooo avatarı yeni gördüm. O sana aitse, olay bitmiş zaten :-)

  Cevapla
  • The Rock

   Bana ait hocam 65. Günden hemde :)

   Cevapla
 4. merverol

  Merhaba, yazını çok keyifle okudum. Sonuçlarını herkes gibi bende merak ediyorum tebrik ederim seni :))

  Cevapla
  • The Rock

   Teşekkürler Merve hanım sizin sonuçlarınızı da merakla bekliyoruz :)

   Cevapla
   • merverol

    Benim sonuçlarım sizin gibi iyi olamayacak sanırım 40. Gün bitti göbek hala duruyor. Beslenmeme çok dikkat etmiyorum öğün atlıyorum :((

    Cevapla
 5. Merhaba,

  Çok az gününüz kalmış, bende gelecek fotograflarınızı merak ediyorum.

  Şimdiden tenrikler.

  Cevapla
  • The Rock

   teşekkür ederim sizin yorumlarınız benim için çok büyük bi motivasyon kaynağı :)

   Cevapla
 6. umtku

  Çok güzel bir yazı keyifle okudum adaşım.. sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorum.. P90x yapıp ardından spor salonun da bir haftadan fazla dayanabilecek kimse yok sanırım :) gecen pazar salona ziyarete gittim nasıl itici geldi birde barfiks çekip hava attılar bende hava öyle atılmaz böyle atılır dedim:) abi sen bunu nasıl yaptın oldu :)

  Cevapla
  • The Rock

   adaşım valla dediklerine katılıyorum o spor salonunda 5 barfiks çekipte hava atanlar, göğsünü şişirenler yok mu deli ederler insanı :)) 15 tatilde ağırlıklar yanımda olmayacağı için 15 gün kadar spor salonuna gidicem tabi cardio antrenmanlarını da aksatmıcam yapıcam P90X imi :)

   Cevapla
   • umtku

    Resmi yeni gördüm gayet başarılı olay bitmiş be adaşım üzerine katı çıktın mı bi tur daha süper olur:)

    Cevapla
 7. Erkan

  Selam Umut. Azmin için tebrikler bitmiş say sen onu :-)

  The Equalizer filmini izledin mi bilmiyorum. Danzel Washington’un bir sözü var ;

  Mükemmel olma, fark yarat yeter.

  Kolay gelsin.

  Cevapla
  • The Rock

   teşekkür ederim yorumunuz için. Aslında benimkisi azimden çok alışkanlık oldu, her gün aynı saatte hiç aksatmadan antrenmanları yapmaya çalıştım. Antrenmanlarda kendimi çok fazla verdim diyemem ama elimden geleni yapmaya çalıştım, şu son 15-20 günümü çok sert geçirmeyi düşünüyorum nasıl olcak bakalım :)

   Cevapla
 8. sehla

  Merhaba Umut,

  Gerçekten kendini çok iyi ifade etmişsin. Senin bu başarın hepimize bir umut olacak inşallah.

  Sonuçlarını bende çok merak ediyorum

  Cevapla
  • The Rock

   teşekkür ederim sehla profil resmim 65. günden biraz merakınızı giderebilir :))

   Cevapla
 9. Merhaba Umut,

  Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler. Aslında bir süredir yayınlanmayı bekliyordu ama sanırım aynı yazı iki kere üstüste yapıştırılınca, uzunluğundan gözüm korkmuştu :-) Şimdi süper oldu.

  Bu arada sonuçlarını herkes gibi ben de merak ediyorum.

  Cevapla
  • The Rock

   hocam hiç beklemiyodum o karışık yazıyı yayınlayacağınızı teşekkür ederim :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız