Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 10/07/2014 – Saat: 23:11

Konu: Son birkaç soru :-)

Email: 

Aykut Hocam Merhaba,

Siteyi bir süredir takip ediyorum ve neredeyse tüm yazılarınızı da okudum. Ve bu Pazartesi başlama kararıyla siparişimi vermiş bulunuyorum. Ama hala aklıma takılan birkaç soru var, onları da cevaplarsanız çok ama çok mutlu olacağım. 

1) Başlama Formu'nda da göreceğiniz gibi 18 yaşındayım ve boyum 1,62 cm. Şu an için ailem ve yaşıtlarım içerisinde en kısayım. P90X'in buna etkisi ne olur. Yazılarda ve yorumlarda boy uzamaya pozitif etkisi olduğunu duydum. 

2) Protein takviyesi kullanma zorunlu mudur? Ailem bu konuya pek sıcak bakmıyor.

3) Hareketleri kendi odamda yapmayı düşünüyorum. Sizce kaç metrekarelik bir alan yeterli olacaktır. 

4) Barfiks barı ile gelen Deluxe Seti siperiş ettim. Evde kiracı olduğumuz için, barın kapılara herhangi bir zararı var mıdır?

5) Malum öğrenci olduğum için çok komplike ve pahalı malzemeli diyetleri uygulayamayabilirim. Bu konuda ne yapabilirim. 

Kusura bakmayın çok soru sordum ama bayağı heyecanlıyım :-D Yanıtlarsanız aklımda hiç soru işareti kalmayacak ve ben de sitedeki değişim örneklerinden biri olmak istiyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

Ve Cevabı…

Tarih: 11/07/2014 – Saat: 09:46

Konu: Re: Son birkaç soru :-)

Email: Merhabalar,

Öncelikle P90X Programı’na ilgin ve başlama kararın için teşekkürler. Kuşkusuz P90X seni de ideal fiziğine kavuşturacaktır. Şimdi hemen tüm sorularını yanıtlandırayım.

1) Yorumlardan ve yazılardan da okuduğun üzere P90X Programının boy uzamasına POZİTİF etkisi olacaktır. Özellikle P90X’in Plyometrics (Zıplama Antrenmanı), X-Stretch ve Yoga-X gibi egzersizleri, kasların boyunu esneterek/uzatarak ergenlik çağındaki kişilerde boy artışına, ergenlik çağı bitmiş kişilerde dahi, “posture” dediğimiz duruş pozisyonunuzu düzelterek, dik durmanıza ve dolayısıyla yine duruşunuzun uzamasına yol açacaktır.

2) P90X’te protein tozu da dahil hiçbir supplement’in kullanımı bir zorunluluk değildir. Protein ihtiyacınızı da doğal yollardan karşılamanız tercih sebebidir. Sadece doğal yollardan karşılayamadığınız durumlarda takviye düşünebilirsiniz.

3) P90X bir “Ev Fitness” programıdır ve buna göre minimal alan kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Çoğu egzersiz DVD’si aslında oldukça küçük alanlarda yapılabilir. P90X’i yurt odalarında problemsiz yapan pek çok kişi biliyorum. Sadece belki Zıplama Antrenmanı’nın (Plyometrics) diğerlerine nazaran biraz daha geniş alan gerektirebileceğini söyleyebilirim ama standart hatta küçük bir oda bile buna problem çıkarmayacaktır.

4) P90X Barfiks Barları (aynı bar çok fonksiyonludur ve şınavlarınızda size derinlik vererek Şınav Barı olarak da kullanılır) normal sıkıştırmalı koridor/kapı barlarından farklıdır. Kapıya vida vs. gibi hiçbir montesi yoktur ve zarar vermez. Bu yüzden bir barları “kiracı dostu” olarak adlandırırız. Yine tahmin edilenin aksine gücünü kapının üst kısmından değil, en geniş yüzeyleri olan ön ve arka kısımlarından almaktadır. Bu şekilde 130 kiloya kadar rahatça taşıdığını gördüm, problem olmayacaktır.

5) DVD başına ortalama 600-900 kalori (ki yaz aylarında bu rakam 1150’lere kadar çıkar) yaktıran P90X Programı’nda, zaten “şu dakika şunu yemelisin” tarzı vücudu aç bırakan klasik tarzda bir diyet yapılmaz. Onun yerine, P90X Setinin üzerinde gelen şifre ile erişebileceğin güncel P90X Beslenme Tablosu’ndaki 1 ve 2 no’lu kategorilerdeki sağlıklı ve her evde kolayca bulunan besinlerle kendi öğünlerini daha kolayca düzenlediğinde, hem sonuçlar daha hızlı gelecektir hem de en önemlisi kalıcı olacaktır.

Pazartesi başlayacağın P90X serüveninin 90 gün sonrasında, başarılı sonuçlarını tabii ki seve seve sitede yayınlamak dileğiyle…

Aykut

7 Yorum

 1. Deniz Aslan

  Atalarımızın güzel bir sözü var

  “Sabah kahvaltıyı padişah gibi,
  Öğlen yemeği işçi gibi,
  Akşam yemeğini de fakir gibi ye”

  Bana göre kahvaltı sınırsız olmalı (zaten en fazla ne kadar yiyebilirsiniz ki?) önemli olan akşam 19.00 dan sonra mideye birşey girmemesi. İnanması zor olsa da zayıflamayı sağlayan hormonlar 5 saatlik açlık ardından salgılanmaya başlıyormuş ve her bir şey atıştırdığınızda bu zaman döngüsü başa dönüyor. Sık yemek değil uzun aralıklarla yemek daha mantıklı (Canan Karatay’ın kitabından aklımda kalan bir not)

  ALINAN KALORİ > HARCANAN KALORİ = ŞİŞMANLAMA
  ALINAN KALORİ< HARCANAN KALORİ = ZAYIFLAMA

  Bu kadar basit aslında

  İsterseniz günde 3000 kalorilik yiyecekler tüketin, harcadığınız kalori 3001 ise uzun zaman alsa da kilo verirsiniz. Ne kadar yediğimiz değil hangi kalitede yediğimiz önemli (bu cümleyi şimdi uydurdum)

  Cevapla
  • İlk söz doğru.

   İkinci paragraf tartışılır; çünkü 2 farklı görüşü savunanların da ciddi tezleri var (sık yemenin metabolizmayı ve uzun dönemde yağ yakımını hızlandıracağı gibi).

   Ama en doğrusu ve kesin olanı, üçüncü bölüm. Daha da teknik olmak gerekirse, 1 kilo yağ yaklaşık 7000 kaloriden oluşur. Yani diyelim bir iki haftada, yaktığınız kalori aldığınız kaloriden 7000 fazla ise, vücudunuzdan 1 kilo ham yağ kaybetmeniz, 2+2’nin 4 ettiği kadar matematiksel bir gerçektir.

   İşte P90X gibi DVD başına ortalama 600-900 (ki içinde bulunduğumuz yaz aylarında bu rakam 1150’ye kadar çıkar) kalori yaktıran bir programda, bu yağ yakımı çok mümkün. İnanılmaz iyi “Before & After”ları da bu biraz olsun açıklıyor.

   Cevapla
   • Deniz Aslan

    Hocam o kadar koplike bir konu olmamasına rağmen kime inanacağımızı bilemedik. Her kafadan bir ses çıkıyor. Bu seslerin hepsi de “Profesör” ünvanlı kişiler olunca benim hem beynim hem metabolizmam karışıyor. Bu yıl yasak olan yiyecekler 3 yıl sonra sınırsız tüketilebilir hale geliyor.

    Umut tacirliğine müsait bir konu olduğu için de her farklı görüşe ekmek kapısı çıkıyor.

    Her gün bir doz P90X aldığımızda bu tartışmaların ne kadar anlamsız olduğunu hep beraber göreceğiz (Bilmeyen de yıllardır bu programı uyguluyorum zannedecek) :)))
    Neden böyle yazdım?
    11 gün programı uyguladım ve sakatlık geçirdim. 18 günlük aranın ardından dün tekrar 8 nolu DVD ile başladım. İlk başladığımda 42. dakikada pes etmiştim ve de hareketlerin yarısını yapamamıştım. Dün akşam ki başlangıçta ise 102 dakikanın hakkını tam olarak verdim. 11 günde bu etkiyi yapan 90 da neler yapar düşünün. Mısır gevreğini değil :)))

    Cevapla
    • İşte bu süper :) Her şeyi açıklıyor…

     Cevapla
 2. hocam sabah kahvaltısında nestle nesfit çikolata yada kırmızı meyvelerden yesek zararlı olur mu yağsız süt ile yanında 2 tane yumurta beyazı yiyorum bazen sabahları…sabah kahvaltısı için uygunmudur ?

  Cevapla
 3. Hocam ben de üşenmeden tamamını okudum. Benim da aklımdaki bazı soruların cevabı oldu. Zaten Günün Emaili bölümü sitede en çok takip ettiğim bölüm. Emekleriniz için teşekkür etmek istedim.

  Cevapla
  • Rica ederim Onur, ben teşekkür ederim takip ettiğin için.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız