Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 03/07/2014 – Saat: 02:40

Konu: Artık intaharı düşünüyorum :-(

Email: 

Hocam Merhaba,

Size bu maili kötü bir ruh hali ile yazıyorum. Daha öncesinde bir kere konuşmuştuk, bir sene kadar önce de iki kız arkadaşıma yardım etmiştiniz. Şimdi ben de 7. günümdeyim ve bugün tartıldığımda kilomda sadece yarım kiloluk bir değişim olduğunu gördüm!!! :-( O kadar ter attım, neyi yanlış yaptım bilmiyorum, lütfen bana yardım edin. Arkadaşlarımın sonuçları dışarıdan bakıldığında bile çok iyiydi, benimki neden böyle oldu hocam? Benim de arkadaşlarım gibi iyi bir görünüşüm olsun istiyorum. Gerçekten, P90X'e çok inandım ve artık bunu son çarem olarak görüyorum. Bu da bende işe yaramazsa gerçekten intaharı bile düşünüyorum :-(

Ve Cevabı…

Tarih: 03/07/2014 – Saat: 20:24

Konu: Re: Artık intaharı düşünüyorum :-(

Email: Merhaba XXXXX Hanım,

Öncelikle mailin konusunun ve de son cümlenin kesinlikle şaka olduğunu umuyorum… Bir de “hanım” diye başladım ama aslında “teen”lerinde olduğunu tahmin ediyorum, o yüzden daha samimice yazacağım.

Birincisi, bu düşünce tarzı yanlış; yani negatiflik ve de panik havası. Henüz 7. gününde olduğunu söylediğinde gülmem gerekirdi ama gülemedim. Artık söylemekten dilimde sanırım tüy kalmadı ama programın ismi P7X değil, P90X! Tıpkı arkadaşlarında olduğu gibi, 90 günü tamamlayıp da sonuç almayan henüz yok, senin de bir ilk olacağını zannetmiyorum!

İkinci konu ise tartı meselesi. Bu yanlışa her zaman bayanlar, erkeklerden daha sık düşüyor ama P90X’in tek ölçüsünün “tartı” olmadığını da bilin. Tabii ki akıttığınız o terlerin hiçbiri boşa değil ve sonuçlar kendini %100 gösterecektir. Ama sadece tartıda değil. Hele ki sadece 7 gün için tartıdaki bir rakamı baz alıp moral bozmak çok yanlış. Vücut henüz su tutuyor olabilir, aylık hormonel dengeler söz konusu olabilir, kazanmaya başladığınızı sıkı kasların özgül ağırlığının kaybettiğiniz yağlardan fazla olması olabilir, günün hangi saati tartıldığınız olabilir… vs…

Lütfen şimdi daha çok “nasıl hissettiğinize” odaklanın ki, henüz 7. gününüzde bile kendinizi daha fit hissetmeye başladığınızdan eminim; aksi bir durum varsa söyleyin. Yine zaman ilerledikçe kriterleriniz, aynada nasıl gözüktüğünüz (bu yüzden mutlaka 1. Gün fotoğrafı çekmenizi tavsiye ediyoruz), daha önce içine giremediğiniz ya da artık bol gelen bir pantalon, veya günlük hayattaki enerji seviyeniz olsun biraz da.

O yüzden şimdilik tek tavsiyem, negatifliği bırakıp devam etmeniz yönünde.

Bu da son zamanlarda yazdığım en uzun maillerden biri oldu ama :-) izninizle başkalarına da faydalı olması açısından sitedeki “Günün Emaili”ne taşımak istiyorum, tabii ki kesinlikle kimliğiniz gizli kalmakta.

Not: Son olarak, attığınız mailin saatine baktım da, artık geceleri 02:40’ta da uyuyor olmanızı tavsiye ederim :-)

6 Yorum

 1. hocam bende kendi çapımda hazırladığım beslenmeyi mail ile yolladım.yorumlarsanız sevinirim :)

  Cevapla
 2. Hocam benim e-mail’e cevap vermediniz bekliyorum

  Cevapla
  • Selam Utku,

   Yaş ve astım ile ilgili soru ise, Salı günü 23:24’te cevaplamışım.

   Cevapla
 3. Maşallah Hocam her yere herkese deva oluyorsunuz sırdaş gibisiniz.

  Cevapla
 4. Hocam valla Güzin Abla gibisiniz :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız