Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 07/04/2014 – Saat: 22:05

Konu: Sorular…

Email: Hocam Merhabalar,

Programa 1 Nisan’da başlamıştım, şimdi 1. haftamı doldurdum. Umarım ben de sizin gibi (ya da sizin kadar olmasa da sitedeki diğer iyi sonuçlar gibi :-) sonuçlar alacağım, sanki daha şimdiden sıkılaştığımı hissediyorum. İzin verirseniz kafama takılan bir kaç soru var.

1) Kahvaltılık gevrekler konusunda kararsız kaldım. Sağlıklı diyen de var, zararlı diyen de. Sizin görüşünüzü merak ettim.

2) Bir de benim basketbol antrenmanlarım oluyor, onu programa nasıl adapte edebilirim? Zararı olur mu?

3) Son sorum biraz saçma olabilir :D Öncesi-Sonrası sonuçlarıma baktığımda erkeklerin hep kıllarından kurtulduklarını görüyorum. Bendeniz de biraz Ayı Yogi-gillerdenim :D Bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Cevapladığınız için şimdiden teşekkürler.

Ve Cevabı…

Tarih: 09/04/2014 – Saat: 18:22

Konu: Re: Sorular…

Email: Merhabalar XXXX,

Öncelikle programa başlamana (1 Nisan iyi bir tarih :-) ve şimdiden sonuçları hissetmeye başlamana çok sevindim. Sonunu getirdiğinde eminim senin sonuçların da çok iyi olacaktır. Hemen sorularına geçeyim…

1) Evet, kahvaltılık gevrekler konusunda farklı görüşler var. Benim görüşümü soruyorsan, bir sucuklu yumurtalı, pankekli kahvaltılara göre yine de daha sağlıklılar, özellikle doğru ürünü seçersen. Burada dikkat etmen gereken faktör, farklı markaların “şeker” içerikleri. Genel olarak işlenmiş şekeri ne kadar kısarsan, sonuçların o kadar iyi olacaktır. Marketteyken farklı markaların ürünlerinin şeker değerlerini kıyaslayabilirsin. Marka tavsiyesi sorar isen, benim tükettiğim sanırım Eti Form’un yeşil kutulu ürünüydü (içinde keten tohumu da olacak), şeker oranının diğerlerine göre daha düşük olduğunu hatırlıyorum.

2) Basketbol, yüzme, koşu gibi aktivitelerin (halı saha maçlarını saymıyorum maalesef), ekstra kardiyo sağlayacağından P90X’e zararı değil, faydası olacaktır. Ama en doğru adaptasyon için, basketbol (ya da diğer aktivitelere ait) antrenmanlarını P90X’in Ağırlık Antrenmanı günlerine (1-3-5. günler) denk getirmen daha doğru olacaktır. Böylece 2-4-6. günlerdeki Cardio’ların gününe ekstra bir kardiyo eklemek yerine, daha homojen bir dağılım sağlamış olursun.

3) Tabii ki saçma bir soru değil, aslında çok sık da gelen bir soru :-) P90X’in başlı başına tabii ki tüy dökücü bir etkisi yoktur :-) Ama sonrası fotoğraflarında genellikle erkeklerin fazla tüylerden/kıllardan kurtuldukları doğru bir gözlem. Bu tamamen estetiksel bir konu. Kas gelişimi ile kılın-tüyün direkt bir ilgisi olmadığını sanırım daha önceki bir yazımda da açıklamıştım. Ama özellikle varsa göğüs ve karın bölgesini kaplayan kıllar alındığında, kaslar açısından daha “define” bir görünüm oluşur. Tercih edilmesinin sebebi de budur. Bunun için marketlerde satılan soğuk ağda bantları kullanılabilir. Böyle bir “operasyon” yapmayı düşünürsen, o marketteki kutulardan 2 adet almanı öneririm, böylece bir seferde halledebilirsin ve dama tahtası gibi gezmezsin (yaşanmış hikayedir :-)

Umarım aklındaki sorular cevap bulmuştur. Tekrar başarılar…

Aykut

2 Yorum

  1. Hayati

    Mrb. Programda Zaman ilerledikçe bünyesel olarak zaten beslenme tablondaki çok iyiler ve iyiler reyonunu tercih edeceksin, DVD’ye ve Tony amcaya en önemlisi kendine mahcup olmamak ve emeğinin hakkına saygı için.:)

    P90X ailesine hoş geldin:)

    Cevapla
  2. Gevrek olarak doğalsan yulaf ezmesi öneririm en kalitelisidir yulafın kendin tatlandır gereksiz şeker yükleme vücuduna :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız