Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 06/12/2014 – Saat: 19:11

Konu: Terleme

Email: 

Hocam Merhabalar,

Çok kısa bir sorum olacak. Fazla yorum yazmasam da hem sizin hem diğer arkadaşların bloglarını yakından takip ediyorum. Bugün John Galt diye bir arkadaşın yazısında, Cardio X DVD'sinde bile kıyafetinde kuru nokta kalmayacak şekilde terlediği yazıyordu. Bende böyle olmuyor. Acaba ben mi birşeyleri yanlış yapıyorum diye merak ettim. P90X yaparken terlemek zorunlu mudur? Terlemiyorsak da yine sonuç alır mıyız?

Ve Cevabı…

Tarih: 06/12/2014 – Saat: 19:58

Konu: Re: Terleme

Email: Merhabalar,

Tabii ki, hemen cevap vereyim. En kısa haliyle cevap; hayır, P90X ya da genel olarak egzersizin efektif sayılması için terlemek şart değildir. Yani, “terlemek” başlı başına bir ölçü birimi değildir.

Terlemek, en özet haliyle vücut ısısını dengeleme mekanizmasıdır. Vücut ısınızı arttırdığınızda, ter bezleriniz ter salgılayarak, bir anlamda vücudunuzu “soğutur” ve vücut ısınızı dengeler. İşte burada kilit kelime “ter bezi”dir. İnsan vücudunda ortalama 2 ila 4 milyon arası ter bezi vardır. Dikkat ederseniz “2 ila 4 milyon” geniş bir aralık. Yani kimilerimizin (yerli yersiz) diğerlerine göre daha sık ve çok terlemesi, vücuttaki ter bezi sayısının fazlalığındandır. Sizin genel olarak daha az terlemenizin sebebi ise, yine ter bezi sayınızın azlığı (yine de ortalama dahilinde) olabilir. Bu da tabii ki, yaptığınız egzersizin şiddetinden ve veriminden bir şey alıp götürmez.

Yani, egzersizlerde az terlediğinizi düşünüyorsanız, bunda hiçbir problem yok. Bu arada, vücut ısısının ortam ısısıyla da orantılı olduğunu ve içinde bulunduğumuz kış günlerinde normalden daha az terlemenizin normal olduğunu da hatırlatalım.

Son olarak, egzersizleri hakkıyla yapıp yapmadığınıza dair “terleme” dışında daha doğru ve gerçek bir ölçü birimi isterseniz, o da “kalp ritmi”dir.

Başarılar,

Aykut

2 Yorum

  1. :) Bende bir cevap vereyim.
    Ben genel olarak aktivite esnasinda cok fazla terlerim. Hattta bundan dolayi cocukken doktora bile goturulmusum. Tabii bir de sununlada ilgili, beslenmeme dikkat ettigim son aylarda cok fazla su iciyorum. (gunde ortalama 3 litre) Spora baslamadan yarim saat oncede buyuk bir bardak su ve spor yaparkende suyu yanimdan eksik etmiyorum. 1 , 1 bucuk saatlik spor esnasinda da yaklasik 1 litre su iciyorum. Ancak temelde Aykut Hocanin da bahsettigi gibi kisiden kisiye degisen bir durum. Dedigim gibi ben cok terlerim yaz aylarinda daha da fazla.

    Cevapla
  2. Benim de şahsen kafamı kurcalayan bir konuydu. Öğrendiğim iyi oldu :-)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız