Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Her zaman söylediğimiz gibi, aslında P90X çok da size “kalori saydıracak” bir program olmasa da, siz istediniz biz de yaptık!

Bundan sonra sitenin ana sayfasında; boy, kilo, yaş, cinsiyet ve hareket düzeyinizi girerek günlük kalori ihtiyacınızı öğrenebileceğiniz bir hesap makinesini bulabilirsiniz.

Hesaplamalar, günlük kalori hesaplamasında uzun süredir en yaygın olarak kullanılan, orijinal Harris – Benedict Aritmetiğine göre yapılmaktadır. Ve günlük kalori açığınızı (ya da fazlalığınızı) bilmenizde kullanışlı bir araç olacaktır.

Not: Düzenli olarak P90X yapanlar, hesaplamadaki “Etkinlik Düzeyi” seçeneğinde, “Haftada 6-7 Gün Egzersiz” seçeneğini seçebilirler. İyi hesaplamalar! :-)

Kalori Hesaplama

6 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Aykut Hocam günde ortalama, özellikle yağ yakmak için kaç gr karbonhidrat almamızı tavsiye edersiniz, biliyorsunuz 30 kg verdim hatta 33kg oldu ama 5 aydır 5kg’ı veremedim bir türlü, kaloriyi daha da fazla düşüremem 1700 kalori alıyorum ortalama

  Cevapla
  • İyi ki sordun Uğur; çünkü problem kesinlikle Karbonhidrat değil, o kadar azalttığın kalori miktarı! Bu söyleyeceğim başta sana ters gelebilir ama bir seviyeden sonra o son kalan “inatçı” yağ tabakasından kurtulmak için kalori miktarını azaltman DEĞİL, arttırman gerekir. Günlük kalori miktarını 1700’lerde değil 2300 civarlarında tutmanı öneririm. Tabii ki beraberinde P90X (ya da genel olarak) fiziksel aktiviteni yüksek tuttuğunda, vücudun o son yağ tabakasını da kaybetmekten başka şansı kalmayacaktır. :-)

   Cevapla
   • Hmmm ilginç

    Cevapla
 2. UgurDUZLA

  Güzel olmuş Hocam elinize sağlık

  Cevapla
 3. Aykut Hocam, sizin çok kalori sayma taraftarı olmadığınızı takip ettiğim kadarıyla biliyorum. Ama bu hesap makinesi benim çoooooook uzun zamandır beklediğim bir şeydi, çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederiz Metehan :-)

   İşin aslı biz de sitede yer vermek için çooooook uzun zamandır uğraşıyoruz. Hesap makinesini yaptırdığımız firma (CalculatorPro), uzun zaman önce herşeyini yaptı ama seçeneklerdeki cevapları (Kadın -- Erkek gibi) uzun süredir tercümesini yapamıyordu, biz de öyle yarısı Türkçe yarısı İngilizce siteye koymak istemedik. Belki de aylar süren yazışmalardan vs. sonra istediğimiz gibi oldu sanırım sonunda.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız