Evin Her Yeri “Post-it”

P90X , her ne kadar öncelikle bir vücut transformasyonu olarak adlandırılsa da benim gözümde artık sadece kararlılık, pes etmemek ve başarmak demek. 90 günün sonunda vücudumda gerçekleşecek değişim şuan umurumda bile değil, umurumda olan bunu yapmam, kendim için kendi elimde olan bir başarı hikayesi yaratmam.

Hayatta sürekli olarak bir şeylerden şikayet ediyoruz, kendimize hedefler koyuyoruz ve memnuniyetsizlik içerisinde yaşayıp gidiyoruz. Oysa ki bir yerden başlamak lazım ve ben P90X ile başlamaya karar verdim ama bu sefer ani bir heves ile değil, gerçekten düşünerek ve tartarak aldım bu kararı.

P90X yaptığım 30 gün boyunca yorgunluğuma rağmen güne hep bir umutla uyandığımı hatırlıyorum. Çünkü bu programda size dış etkenlerin müdahalesi yok, aç kalmak zorunda değilsiniz ya da 24 saat boyunca dikte şeklinde bir disiplin uygulamıyorsunuz kendinize; sadece “günde bir saat ve yapabildiğin kadar yap” sloganı ile gerçekleşiyor program. Eğer ki günde bir saatinizi kendinize ayıracak ve bu motivasyonu gerçekleştirecek gücünüz yoksa hayatta çoktan kaybedenler listesindesiniz ve inanın ki Milli Piyango kazanmadığınız sürece hayatınız ve siz asla değişmeyeceksiniz. Muhtemelen siz Milli Piyango kazansanız bile değişmeyecektir ama zaten kazanamayacağınıza emin olabilirsiniz, çünkü kazanma ihtimalinizin olmadığını düşünerek bir bilet bile almadığınıza eminim.

Bu 90 günü tamamlarsam hayatımda bir çok şeyi değiştirebileceğime inanıyorum… Dün akşam evin her yerine Post-it’ler yapıştırarak başladım ve bugün sabah uyandığımda telefonumun üzerinde dahil küçük notlarım vardı. Başarmak ancak motivasyonla gerçekleşir, sizin ne kadar zeki olduğunuz ya da vücut şeklinizle alakalı değildir, sadece azminizle alakalıdır ve inancınızla.

içten

Post-it Duvarı

12 Yorum

 1. Bir p90x mezunu olarak diyebileceğim tek şey ‘Benden daha motive olanlarda varmış’ :) Bende kartona Tony ve Muhammed Alinin resimlerini çıkartıp duvarıma astım , Hatta yatağımın tavanına ‘Günaydın,Spor Yap!’ diye bir yazı asmıştım. Masamada ingilizce motivasyon sözleri yapıştırmıştım ama seninki EXTREME OLMUŞ İçten abla tebrik ederim :D

  Cevapla
  • icten

   Ahh bir mezun daha mı? Tebrik ederim Enes.
   Ben ilk başladığım zaman bu site yeni kurulmuştu ve benim gibi bir çok kişi başlayıp yarım bıraktı, siz bitirenleri gördükçe kendimden utansam da zararın neresinden dönersen kardır diyorum.

   Cevapla
 2. Selam,
  Bu blog ve resimler bana final haftalarımı hatırlattı birden :=)
  Küçük notlar yapıştırırdım sağa, sola, yatağıma, dolabıma heryere..
  90 günü kesinlikle tamamlayacağının kanıtıdır o küçük notlar.
  Başarılar diliyorum.

  Cevapla
  • icten

   İyi dileklerin için teşekkür ederim.
   90 gün boyunca günde sadece 1-2 saat, sanırım kendine gerçekten değer veren her insan bu zamanı ayırabilir ve programı bitirir.

   Cevapla
 3. Histoire

  İçten,

  Hayattaki ikinci denemeler, her zaman ilkinden çok daha başarılı olur. Bu kesin! O nedenle ilk denemende düştüğün hatalara düşmeyeceğine ve bu sefer başaracağına inanıyorum.

  Bu arada Melis’in söylediği gibi kadın nüfusunun artışı beni de çok sevindiriyor, siteyi ilk incelediğim günü hatırlıyorum, burada neden bu kadar çok erkek var demiştim, hatta Derya’yı görünce hazine bulmuş gibi sevinmiştim! :-) Tamam bizim gibi medeni insanlar bunu normal karşılayabilir ve karşı cinsle rahat iletişim kurabilir ancak pek çok hemcinsimiz sadece bu yüzden p90X’ten uzaklaşıyor da olabilir.

  Ama şimdi lütfen kimse beni yanlış anlamasın, buradaki erkek nüfusu da çok kaliteli ve samimi. :-) Zaten bu tür işlerde topluluk halinde hareket etmek, motivasyonu inanılmaz derecede artıran bir unsur. Burada mesajlarla, blog yazıları ile kurduğumuz iletişimler bu nedenle büyük önem taşıyor. Tabi ki burada en büyük imza Aykut Hoca’nın, bu yadsınamaz. O, insanlarla bu kadar ilgilenmese, buraları başı boş bıraksa, sadece DVD’leri gönderip geri çekilse, bu başarıların pek çoğu elde edilemez. (Aykut Hocam , tekrar teşekkürler, dün de bana şunun sonunu lütfen getir dediniz ya artık motivasyon düştüğü an bu ricanız aklıma gelecek.)

  İçtenciğim, sana sevgiler ve başarılar dilerim. Yazılarının devamını da bekliyoruz.

  Cevapla
  • icten

   Duygu kesinlikle haklısın, buradaki kalitenin ve samimiyetin sınırı Aykut hocanın başarısıdır.

   Ikinci denememin bende başarılı olacağına inanıyorum çünkü daha önce şımarıklıktan bırakmıştım sonuçlarım harikaydı çünkü.

   Bitirdiğimiz zaman P90X kadınları olarak Antalyada bir hafta tatil yapalım ve P90x’in gücünü tüm plaja gösterelim…

   Cevapla
 4. tolgacoskun

  bende bu işe girmeye çalıştım ama bu sabah uyandığımda bütün notlarım toplanmıştı,evin dekorayonunu bozuyormuşum :))) bugün cardio x idmanında da avizeyi indirdiğimi göz önüne alırsak bu planlar için kendime birde garaj araştırmam gerekiyor,yinede P90X e hayran kaldım :)))

  Cevapla
  • icten

   Pes etme sakın Tolga. P90X yapmana çevrendeki insanlar önce bir sürü laf söyleyip set vurmaya çalışacaklar ama sen başarmaya başladığın zaman zincirin iç içe geçen halkaları gibi onlarda sana saygı gösterip bütünleşecekler bu başarınla. Şuan evin en ucra köşesinde dapdaracık bir alanda (benim gibi) yapmaya çalışsan da programı ilerleyen zamanlarda eminim ki sen spor yap diye evin en müsait köşesi aile bireyleri tarafından terk edilecek. Çünkü görecekler ki bu programla beraber sen kendini geliştiren, boş işlere ve zararlı şeylere vakit ayırmayan bir insan olacaksın.

   Ama garaj fikri yine de çok iyi, keşke O şekilde bir imkanım olsa benim de. Garajda yatarım her an içime çekebileyim diye P90X hazzını…

   Pes etmek yok, ısrarla her sabah post-it’leri yapıştır…

   Cevapla
 5. Yaşasın!!! P90X-TR’de kadın katılımı patlaması yaşıyoruz. Tam da yeniden motivasyona ihtiyacım olduğu şu günlerde tam da zamanı.

  Yazı için teşekkürler. Motivasyonun her bir kırıntısına ihtiyacım var ve ben de Post-it notlarını deneyeceğim. Cep telefonun üstü iyi fikir. Bilgisayar, uzaktan kumandanın üstü, banyo aynası, gardrop, belki yatak odamın tavanı, hepsi hepsi hepsi… :-)

  Cevapla
  • icten

   Yakında siteyi kadınlar olarak ele geçireceğimize eminim…
   Evet görsellik bazen düşünceden daha etkili oluyor beynimiz için, mutlaka denemelisin.

   Cevapla
 6. Merhaba İçten (ismin de yazıların gibi…)

  Post-it’ler benim de motivasyon için kullandığım şeylerden (hatırlayınız: İncir Reçeli filmi)

  İnsanın bazen “yapacağım” demesi yetmez, bir de gözüne sokulması lazım. İşte Post-it’ler bu göze sokmalar için birebir.

  P90X ve hayatını pozitif yönde değiştirme serüveninde şimdiden çok başarılar. Ama başarılı olacağına zaten eminim.

  Burak

  Cevapla
  • icten

   Aynen, bazen küçük ayrıntılar gerçekten hırslanmamıza neden olur.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız