Erkeklerin Kas Yıkımı Korkusu :-) ve Gerçekler…

Arkadaşlar Merhaba,

Bir önceki yazıda “Kadınların Kas Yapma Korkusu :-) ve Gerçekler…“e değinmiştim; şimdi sıra erkeklerde! Özellikle definasyon ve kilo verme döneminde erkekler kas kaybetmekten çok korkar. Bundan dolayıda bazı konuları abartır ve bu sefer de yağ yakma konusunda sıkıntı yaşarlar. İşin aslına bakılınca o denli korkulacak bir durum olmadığı anlaşılır; tabii eğer P90X doğru şekilde uygulanırsa.

Vücudumuzdaki glikojen depoları bize yaklaşık 1.000 kalorilik bir aktivite için enerjiyi depolanmış şekilde hazırda tutarlar. P90X çalışmalarında da yaklaşık 600 ile 1.000 kalori harcarsınız. Yani sabah ufacık bir atıştırma yaparak yapsanız bile sıkıntı yaşamazsınız. Daha çok antreman sonrasında yedikleriniz önem taşır, özellikle ağırlık çalışması yapılan günlerde.

Peki bu korkudan dolayı yapılan hatalar nelerdir ve doğrusu nedir?

1) Uyanır uyanmaz kahvaltı etmek/whey protein içmek: Uyandıktan sonraki halimiz yağ yakmaya en müsait halimizdir hormonel açıdan. Bunu değerlendirmek için kahvaltıyı 1-2 saat geciktirmek tabii ki yağ yakımı açısından çok faydalı olacaktır. Yağ yakımı isteyenlerin antreman için en uygun zamanı sabah saatleridir. İnsulin seviyenizi yukarıya fırlatmayacak ufak bir atıştırmadan sonra antremanınızı yapmak bu açıdan çok verimlidir. Uyanır uyanmaz whey protein shake içmek pek akıllıca değildir. Whey proteinler kana çok hızlı karıştığı için insulin seviyenizi yükseltecek ve yağ yakmanızı engelleyeceytir. Kas kaybı olmaması açısından antremandan önce ne yediğiniz değil, antremandan sonra ne yediğiniz daha büyük önem taşır.

2) Kardio çalışmasından sonra whey proteini ya da basit şeker tüketmek: Arkadaşlar, Kenpo ya da Yoga gibi kardiyo sayılacak antremanlar biter bitmez whey proteini ya da içinde basit karbonhidrat olan bir recovery shake tüketmek, yine biraz abartmaktır bence konuyu. Eğer supplement alacaksanız BCAA almak daha iyi bir seçenektir kardio antremanı öncesinde. Duşumuzu aldıktan sonra kompleks karbonhidratlar ve kana yavaş karışan doğal proteinlerin olduğu bir kahvaltı sofrasına oturmak daha akıllıca bir seçenektir yağ yakımı açısından. Ben Polymetrics antremanını, Kenpo ve Yoga’dan farklı görüyorum. Şiddetli ve yoğun darbeli olduğu için kaslar için burda bir miktar whey proteini tüketmek seçenek olabilir. Bizim programımız P90X olduğuna göre; haftanın 3 günü ağırlık çalışması arkasından Ab Ripper yaptığımız günlerde whey proteini hemen antreman sonrasında almak doğru bir seçenektir. Benim fikrim sadece bu 3 gün (ağırlık antrenmanı günleri) whey protein almak yeterlidir.

3) Üçten fazla ana öğün yemek. Doğrusu: Konu yağ yakımı ise, 3 ana öğün yiyerek 4-5 saatlik öğünler arasında süre olması yağ yakımı açısından etkilidir. Yatmadan önce whey proteini tüketmek yine doğru olmaz. Onun yerine çökelek, lor peyniri, yoğurt ya da casein proteini tüketmek daha doğru olacaktır.

4) Kardio çalışmalarını yapmamak: En etkili yağ yakımı ağırlık çalışması ve interval kardio antremanlarının kombinasyonudur. Az yoğunluklu, çok sık tekrarlı hareketlerin olduğu kardio çalışmalarının kas yıkımına sebep olduğu pek çok araştırmada ortaya koyuldu. Bu çalışmalar nelerdir. Yürüyüş bandı, bisiklet, eliptik aletler… vs gibi sürekli uzun süre aynı hareketi tekrar tekrar yaptığınız ve sadece bir kas grubunu çalıştıran kardio çalışmaları. Yaklaşık 1 saat yapılır ve 115-130 nabız aralığında çalışırsınız. P90X’in kardio antremanlarının hiç birisi bunlara örnek değildir. Hepsi İnterval çalışmalardır ve yüksek yoğunluktadırlar. Kenpo ve Polymetrics’te ısınma ve soğuma sürelerini çıkarırsanız yaklaşık 35-40 dakikalık çalışmalardır. Yoga’nın da ilk 45 dakikası yoğun diğer 45 dakikası streching çalışmasıdır. Yani P90X kardiyolarından korkmayın, kas yıkımı yaşamazsınız :-)

Peki neler kas yıkımına sebeb olur?

1) Hızlı kilo vermek. Eğer çok aşırı kilolu değilseniz (yani obezite seviyesinde değilseniz) haftada 1 kilodan fazla vermeyin. Yarım ile 1 kilo arası vermek doğrusudur. Kim 1 kilodan fazla veriyorsa, kaçınılmaz olarak, kas da kaybedecektir. Diyetin ilk haftası kaybedilen fazla kiloyu önemsemeyin. Sağlıklı beslenmeye geçtiğiniz anda şişkinlik gidecek ve su kaybedeceksiniz bol miktarda. İlk 15 günden sonra haftada aslında ne kadar kilo verdiğiniz ortaya çıkar. Çok aşırı kilolu iseniz haftada 1,5-2 kilo vermek normal sayılabilir bu dönemde.

2) Antrenman sonrası vücudun toparlanmasını sağlayacak beslenmeyi yapmamak.

3) Ağırlık çalışması yapmamak. Sadece klasik uzun süreli kardio çalışması yapmak.

4) Aç olarak uzun süreli bir aktiviteye başlamak ve bu süre zarfında hiç beslenmemek (3-5 saatlik tenis maçları, müsabakalar, uzun süreli treking yapmak, yüksek şiddette hareketler içeren sporları uzun süre yapmak… Bu yüzden tenisçiler aralarda hep atıştırırlar.)

5) D vitamini eksikliği olanlar. Yetersiz E vitamini alanlar.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar, kas yıkımı  o kadar da kolay bir şey değil, korkmayın :-)

Herkese sağlıklı, mutlu, kazançlı, bol P90X’li bir hafta dilerim :-)

Sevgi ve saygılar…

167 Yorum

 1. Hocam size mail attım müsait olduğunuz zaman dönerseniz sevinirim

  Cevapla
 2. Erkan

  Bu blogun konusunu hatırlayan var mı? :-)

  İyice dans pistine döndü burası. Çiftler tekler…

  Cevapla
  • JohnGalt

   Teknik puanlar tamamda, artistik puanlar neye göre verilecek bu yarışmada ?? Bide Katarina Witt katılıyor mu?

   Cevapla
  • sehla

   artık takip edemiyorm. :))

   Cevapla
   • JohnGalt

    :-)) Kim edebiliyor ki artık.. En son başka bir blogta manda yoğurdundan konuşuyordum, sonra burda ırklardaki genetik farklılıklar üzerine olan konuşmayı okudum..

    Değişik yani :-))

    Cevapla
    • Abi ne olacak bu ülke futbolu ya :D ekvator ginesi bile bizi geçmiş :D

     Cevapla
     • JohnGalt

      Ensar, Srgl’ün sistem error verdi galiba.. Hiç çıtı çıkmıyor :-)) Srgl şimdi Nooooluuyooo Yaaaaa !!! modunda olabilir. :-))

      Cevapla
      • O değil de aykut hocayı düşünsene abi :D

       Cevapla
       • JohnGalt

        Evet en son yılbaşında Aykut Hoca siteye baya bi yatırım yaptı. İlk krizde muhtemelen beni kapıya koyar gibi görünüyor :-))

        (Temsili kamuoyunu bilgilendirme yazısı)

        -- Eee biz kapasite kullanımı konusunda bi verimsizlik tespit ettik sitede, gördük ki John Galt’un blogları biraz boşa yer işgal etmiş sitede. Kendisine bugüne kadar olan yazılarından ve emeğinden dolayı çok teşekkür ederiz. Kamuoyunun bilgisine duyurulur :-)

        Cevapla
        • Ya da sen aykut hocanın paralı adamı olabilir misin abi siteye hareket gelsin diye :D

         Cevapla
         • JohnGalt

          Değilim ama bunu Aykut Hoca’ya bence önermelisin !! John Galt abimiz şöyle delikanlıdır, böyle kraldır falan anlat işte bişeyler :-))))) Sonra kırışırız aramızda :-)) Srgl’e vermek yok ama :-))

          Cevapla
          • Tamamdir abi o iş bende ;)))

         • Erkan

          Desifre oldun. Terket burayi hemen john. Çık git burdan.

          Cevapla
          • JohnGalt

           Kahretsin federaller !!!

        • musess

         En misi ni siz yapıyorsunuz bende eski günlerde ki enerjimi yakalayıp sabah yapmaya başlayacağım inşallah

         Cevapla
    • musess

     Burayı siz karıştırdınız :) Johngalt neyse ben antrenman yapsam iyi olur siz erkenden aradan çıkarıp egzersizi kurtuluyor sunuz

     Cevapla
     • JohnGalt

      Aynen Musess, sabah yapmak gibisi yok, sonrada burda gün içinde eğlencesini yapıyorum :-)

      Cevapla
     • sehla

      site çökecek kaçınnnnnnnn:):):):)

      Cevapla
      • musess

       Evet site çökerse aykut hoca bize çok kızar demi :(

       Cevapla
       • sehla

        bu arada koç Aykut nerdeeeeeeeeeee? hiç sesi çıkmıyor artık . Bizden bıkmış olamaz demi. Bıksa bıksa John Galt tan bıkmıştır:):)

        Cevapla
        • Bence koç aykut baktı ki siteyi biz yürütüyoruz o da rahatlayıp tatile çıktı :D

         Cevapla
         • Muhabbetin sonuna yetiştim :-) Ama bu iyi fikir Oliver Queen… Ne zamandır şöyle bir haftalık bir teknolojik detoksu düşünüyorum; laptopun, emaillerin, whatsapp’ın olmadığı… Siteyi bu kadroya emanet edip bi bir hafta ruhumu teknolojiden arındırayım :-)

          Cevapla
          • Gitmeden önce , ”siz sorun john galt ve erkan dalga geçsin” ”erkandan yoga dersleri” “john galt ile gırgır” gibi bloklar açarsaniz rahat bi tatil yapabilirsiniz diye düşünüyorum :))) abi senin ismi yazarken galt yazıyorum halt diye çeviriyor :D

         • JohnGalt

          Halt ta iyimiş, -Ne halt ettin sen !! falan denir yaa .. Bi aksiyon falan var işin içinde :-))

          Cevapla
        • Erkan

         cikin bu blogdan Aykut hocanin almanyadan oglu gelecek.

         Cevapla
      • JohnGalt

       Herkes kiriş altındaki barfiks barlarınaaaaaaaaaaaa :-)))))

       Cevapla
 3. JohnGalt

  Yok mu kendine guvenen baska kadin yasrismaci ?!?
  Bastan uyarayim, laylomcular, bi yapip bi birakanlar, siz daha softcore bir ekiple yarışın !!
  En gec pazar günü başlayacak olanlar, korkusuz kadınlar buyursun buraya :-))

  Cevapla
 4. Bu yazı ne zaman 123 yorum oldu?! John Galt ve Srgl… yine örgütlüyorsunuz milleti di mi ;-)

  Cevapla
  • Erkan

   Ben bisey yapmadim john mahalle maci ayarliyor hocam :-)

   Cevapla
 5. Erkan

  JohnGalt bak ben uyariyorum seni. Sen bayanlari bi ise bulastirdin ama olacaklar dusundun mu? Hedefe kilitlenmis bir kadindan daha tehlikeli bisey varsa o da hedefe kilitlenmis uc kadindir. tas ustunde tas omuz ustunde bas kalmaz buralarda.

  Cevapla
  • JohnGalt

   Haklisin Srgl, biz artik pek bulasmayalim. Kenardan kenardan izleyelim.

   Cevapla
 6. Erkan

  Musess yorumlarina cevap butonu cikmiyo o yuzden buraya yaziyom. butun pilic nar gibi kizarmis citir citir derisi var ustunde. Yanik tenin kiskirtici lezzeti :-)
  Ama yasssakk deri yiyemiyoz :-(

  Cevapla
  • musess

   Süper bu bütün piliç rüşvete girmezse bu piliç için lazar gibi karın kası yapar yağ oranını düşürür iyice kazanırım ama isterim bütün tavuğumu bitr de topitop alırsanız bütün tavuğun üstüne benden mutlusu yok

   Cevapla
  • O mevzuya da baktım ama “kademeli yorumlarda” zaten maksimum sınır 10 imiş bizim altyapıda. Artık idare edin :-)

   Cevapla
 7. Erkan

  Bu kapisma furyasina katilmak isteyen varsa Aykut hoca bosta. :-)

  Cevapla
 8. JohnGalt

  Evetttttttt şu anda P90x’in Srgl ve John Galt kapışmasından sonra ikinci kapışması başlamıştır :-))
  Bu kapışma Musess , Sehla ve benim kız arkadasım arasında olacaktır. Bu kapışmaya katılmak isteyen kadın arkadaslar 15 Şubat a kadar burdan katıldıklarını söyleyebilirler..

  Bu kapışma icin de bahisler açılmıştır site ahalisi :-))

  Cevapla
  • sehla

   Evet şimdi neye göre kazanan belli olacak.:))) Boy kilo huy hepsi farklı. ?

   Cevapla
   • JohnGalt

    Aykut Hoca degerlendirip en iyi degisimi 1 turda kim gerceklestirmisse kazanani soyleyecek. En gec Mayis 25 te herkes tur sonuclarini yayinlayacak.

    Cevapla
  • Erkan

   Sehla kazanir diyorum ben sanki biseyler sakliyo bizden… ben hislerimde yanilmam. Dedem kizilderiliydi benim. Oturancamış

   Cevapla
   • JohnGalt

    :-) Bence hepsi baya sportif. Iyi bir kapisma olucak.

    Cevapla
    • musess

     Çift olarak ta kapışalım mı ayrıca :):):)

     Cevapla
     • sehla

      Evet çift olarakta kapisalimmi

      Cevapla
      • JohnGalt

       Cift olarak kapismadan kastiniz ne? :-)

       Cevapla
     • JohnGalt

      :-))) Bana uyar.. Erkek arkadasin ne zaman basliyor Musess?

      Cevapla
      • sehla

       Benim erkek arkadaşım pazar günü başlayacak 1.85 boy 84 kilo. Bu bilgiler yeterli mi tc kimlik no da verimmi? :)))

       Cevapla
       • JohnGalt

        Tamam uyar :-)) Ama 30. gunde paylassin sonuclarini bilelim kiminle yaristigimizi

        Cevapla
      • musess

       Evet bunu kast etmiştim :) oda gaza gelir belki sakatlandı bir ara bıraktı ama şimdi baştan başladı ilk haftası bitti

       Cevapla
       • JohnGalt

        Musess senin erkek arkadasinin olculeri neydi?

        Cevapla
        • musess

         Başlıyoruzz başlıklı Blogda ölçüler vardı sanırım

         Cevapla
     • Erkan

      Bence biraz daha abartin mahallece kapisin :-)

      Cevapla
   • musess

    Benim dedem de şaman dı ondan el aldım bence sehlanın karın kasları zaten var ama bize söylemiyor ölçülerini deşifre etmek istemiyor…sonuçları patlatacak sonrada

    Cevapla
    • sehla

     Ya yok vallahi. Ben sadece ucumuzun resimlerini 15 şubatta yanyana paylaşalım derim ne dersiniz??
     Bu arada erkan sana çok gülüyorum . Çok eğlenceli bi insansın. :)))

     Cevapla
     • musess

      Olur kabul yapalım 15 şubatta paylaşalım benim 1.ay bitmiş oluyor 15 şubatta

      Cevapla
      • JohnGalt

       Tamam siz 30.gunu paylasin 15 subat ta. Bizde 1.gun fotografi paylasarak bir ilk e imza atalim :-)

       Cevapla
      • oo ben de varim neyine diorsaniz ortaya birde odul koyalim:D:D:D:D:D
       kendimden cok kiz ark guveniyorum bende son 1 aydir sadece ara verdim zaman zaman ara verip vucudu dinlendirmeye alistirip sonra bir sok etkisiyle geri basliyrum :D ama dedim gibi kiz ark daha cok guveniyorum fizigine:D

       Cevapla
       • musess

        Ooooo kimler varmış :) merhabalar ibrahim çift olarak bir tur yapmak çok eğlenceli olur…. kız arkadaşın da başlayacak mı süper olur 15 şubatta 4 çift olarak başlamış oluruz yok mu arttıran rakibimizin özelliklerini de öğrenirsek süper olur ;)

        Cevapla
        • rakibin ozelliklerini ibrhmalak instagramda gorebilirsin az da olsa resmi var:D kendisi belaruslu olup 1 72 ile 175 arasi boyu var beslenmesine dikakt ediyopr haftada 2 3 gunde spor yapior hos yapamsada olur genetik olarak avantajli

         Cevapla
         • musess

          Hiç instagramım olmadı :( bakmayacağım o yüzden sosyal medya ile aram yok pek fazla. kız arkadaşına güvenmen harika bir şey :) ama ben dünyada ki ırklar arasında genetik avantaj yada genetik üstünlük diye bir şeye inanmıyorum bu konuda sana katılamayacağım şunu desen katılırdım kendisinin genetik Yapısı mükemmel Fiziği Kusursuz desen tamam ama Zencilerin Beyaz erkeklerden üstün olduğu iddiası gibi kas sistemi açısından pek gerçekçi gelmiyor bana ırk değil ama bireysel faktörler ön planda gibi geliyor daha çok şu ırk şu ırka şu yönden üstün gelir fikri bana pek mantıklı gelmiyor… Eeeee blog ne zaman geliyor peki?

          Cevapla
          • Eren

           Irklar, toplumlar arasında genetik ve anatomik farklılıklar diye bir şey var ama :) Üstünlük ya da avantajdan bahsetmek tamamen öznel bir bakış açısı içerir. Rusların boyları mesela. Hepsi sırık gibi insanlar. Uzunluktan hoşlanmayan biri için, rusların durumu bir avantaj olarak nitelendirilmez. Neye göre, kime göre avantaj sorusu nesnellik içermiyor, malum. Fakat farklılık olan bir gerçeklik. 15-16 yaşlarında Avrupa ülkelerindeki kızların fiziği, bizde 24-25 yaşlarında görülüyor. Comenius projesi ile 8. sınıfta İtalya’ya gitmiştim. Tanıştığım kıza abla diye hitap ettim kız yaşıt çıktı. Resmini görsen en az 23-24 yaşında dersin Müge abla, gelişmişlik düzeyleri alt yaşlarda bayağı belirgin bir düzeye ulaşıyor :)

         • musess

          Hiç instagramım olmadı :( bakmayacağım o yüzden sosyal medya ile aram yok pek fazla. kız arkadaşına güvenmen harika bir şey :) ama ben dünyada ki ırklar arasında genetik avantaj yada genetik üstünlük diye bir şeye inanmıyorum bu konuda sana katılamayacağım şunu desen katılırdım kendisinin genetik Yapısı mükemmel Fiziği Kusursuz desen tamam ama Zencilerin Beyaz erkeklerden üstün olduğu iddiası gibi kas sistemi açısından pek gerçekçi gelmiyor bana ırk değil ama bireysel faktörler ön planda gibi geliyor daha çok şu ırk şu ırka şu yönden üstün gelir fikri bana pek mantıklı gelmiyor… Eeeee blog ne zaman geliyor peki?

          Cevapla
          • musess

           Evet erencim kesin ne net farklılıklar var ırklar arasında genetik avantaj kısmına katılamadım… Bana ırkları avantajlı şu şu şu açıdan diye ayırmak çok mantıklı gelmiyor zenci erkeklerin spor branşlarında daha avantajlı olduğunun düşünülmesi yada rus kadınlarının genetik olarak daha güzel olduğu algısı yada vb vb vb türk kadınının basenleri geniştir mesela ispanyol erkeği kabadır yada alman erkekler iktidarsız dır.falan filan sayılayamayacak kadar çok algı var oturmuş bunların hepsi bana Almanların üstün ırk olarak nitelendirildikleri ve üstün özelliklerinin sarışın ve uzun boylu beyaz tenli olarak sayıldığı dönemde aslında nazi askerlerinin büyük bölümünün kısa ve esmer oldukları gerçeği kadar komedi geliyor.. :) yani benim bakış açıma çok ters ırk ırk dosyalamak bırakın ırkları ben hiç bir kişinin bir kişiden üstün olma durumunu kabul edemiyorum… Yine eren ve yine uzunca bir yorum :)

          • Eren

           Bu yoruma ve örnekler önünde şapka çıkarmaktan başka bir şey yapamam sanırım :) çok çok çok katılıyorum söylediklerine, itiraz ettiğim hiçbir nokta yok. Nazi dönemi örneği çok iyiydi :D Valla niye bilmiyorum ama merhaba bile yazılmış olsa sayfalarca şey yazarak cevap veresim geliyor Müge abla :D bilmem nerden geliyor bu durum :)

         • musess

          İlk kez iki kez aynı yorumu yapmayı başardım :D

          Cevapla
          • beni yanlis anladiniz birincisi irklar arasi fark sole oluyor diyim ben ozaman oncelikle bulundugum bolgede kultur ve aile yapisi oalrak spora erken yasta basliyorlar cimanstik buz pateni gibi buda onlarin temellerini olusturuor her yerde street workout tarzi yerler var ayrica kiz ark babasi hic spor yapmamis ama adam 50 yasinda cok ii vucudu var bunun sebebi olarak ben soguk iklim oldugunu dusunuyorum kut vucut yapior zinde oluyorlar dinc oluyorlar mesela demissin ya kas sistemi farkli deil siyahilerin farkli kas sistemi vardir
           irksal genetik fark vardir iskandinav ulkelerine gidersen mesela onlar daha farklidir daha iridir kiz ark yillardir spor yapmis gibi vucudu var ben soguk iklimede bagliorm inancin olsun erkekler goruorum konusuroum sporla arasi yok gobek var alkol gobegi:D ama vucut catisi omuz genisligi sirt gogus cok ii soguk diri tutar vucudu dinc tutar bak mesela benim vucudum oldu biti kotu sayilmaz belli derecede iidir ama kiz kardesim kisa boylu kiloludur kiz arkda ole o ve abileri vucutlari cok iidir ama kiz kardesi kisa ve ii deildir kendisi ve diger kardesleri onun yasinda iken daha iidik dior ben genetik irk fark var ama kesinlikle hareket ve yedigine dikkat etmek daha onemli diorum maalesef turk kizlarimiz ne yedikelrine dikakt ediorlar sende bir kadin olarak bunu benden daha ii bilirsin

          • musess

           Şimdi daha doğru oldu yorum :) faktörlerin değişmesi bedene yansır tabiki genlerde önemli senin demek istediğini anladım ben bir an bütün beleruslular için ırk olarak genelleme yaptın diye düşünmüştüm genetik olarak avantajlı diyince……… Neyse blog bekliyorum merakla bilelim kiminle kapışıyoruz ölçüleri ne kilosu ne :) açıkça ben şu ara çok dipteyim benim içinde belki heves olur ikinci turu bitirmek için şeytan diyor bırak gitsin John Katerina Kitty de katılacak ama ben samuray kılıcı kullanamıyorum sizin sevgili kullanıyor sa şansımız var demektir :))))

          • yok tum irk desek yanlis olur geneleme yaparsak ama solede bir gercek var mesela asyalilari ele alalim kas kazanmalari gelistirmeleri cok cok zordur dha di sanirim erkek hormonunu destekleyen bir hormon var cok onemli olan bir hormon bu asyali erkeklerde cok azdir tam sinirdadir 1 asagisi kadinsal hormonlara giriordu sanirim bu hormonun hatta saclarla ilgili bir baglantisida vardi okumusdum bu horman az oldugundan asyalilarda kas kazanimlari cok cok zordur disardan takviye almadiklari surece buda gen olarak onlari bu asamada eksi olarak ben gene su sekil bakiorum kisisel olarak ailesel olarak lazar angelov cok ii genlere sahip desek dogru olur tum bulgaristandaki insanlarin genleri ii desek sacma olur :D neyse ii sporalr

          • musess

           Ahaha lazar için karın kası düzgün diye miydi bu iltifat? ırkçı değilim tamam ama itiraf etmek gerekirse Monica bellu için ayrı bir ırk kurulsun denirse kabul edebilirim o kadını bütünüyle ayrıcalıklı olarak görüyorum desem yeridir aslında..asyalılar ile ilgili bende öyle bir şey okudum ama ne kadar doğru bilmem…. Teşekkürler ibrahim sanada iyi sporlar :)

          • musess

           Erencim uzun uzun yorum yapman hoşuma gidiyor :) sonuçlarında yorumların gibi bak bak bitmeyecek süper olacak çok da az kaldı aslan eren koydu kafaya kurtuldu göbekten bravo sana ya :) ben hafifledim gibi oluyor sonuçlara bakınca…..erkek arkadaşıma örnek olarak seni göstereceğim

     • Erkan

      Tesekkur ederim o sizin espiri anlayisinizin guzelligi.
      bu arada ben bobreklerimi satip size bahis yaptim kaybederseniz sıkıntı olabilir. :-)

      Cevapla
      • sehla

       Tamam erkan . Pazar günü kararını ver bence . Ama yinede teşekkür ederim :))) olmadı benim böbrekleri veririm sana.. benim bu boğazima hakim olamama durumlarına bi çözüm bulmam lazim :s

       Cevapla
       • Erkan

        Bobrek dedigin nedir en fazla suyu icmeden once suzgecten gecirip iceriz ayniya gelir :-)

        Cevapla
  • Erkan

   Yenilecegini anladin hedef saptiriyosun. Zorla insanlari kapistirdin ya surda ne diyim. O degilde sen kimi tutuyon sole bakim :-)

   Cevapla
   • JohnGalt

    :-) Kapissinlar bakalimda gorsunler oyle keyfe keder P90x yapmak varmiymis.

    Cevapla
 9. sehla

  simdi ben anlamadım John bana şişko ve göbekli mi dedi?
  :):)

  Cevapla
  • JohnGalt

   :-)) Görmedim senin fotoğrafını ama Musess ve kızarkadaşımda hafiften sixpacks var.. Senin konuşmalarından sanki yok gibi geldi bana

   Cevapla
  • Erkan

   Bana dedi gibi geldi sanki. İma etti en azından. Çok ayıp ya :-)

   Cevapla
   • JohnGalt

    :-))) Yaa kadın olmak gerçekten ne zor iş.. Nerde biz Türk erkeklerindeki özgüven. Koymuşuz 99 kiloluk fotoğrafları seninle Erkan, göbekler kadrajı kaplamış, hala espiri yapıyoruz, hala mutluyuz, sanki o göbekler bizim değil :-))

    Sabah kız arkadaşımın fotoğafını çekiyorum 1.gün fotosu diye. Yaa sixpacksler çıktı çıkacak.. Yani biz burdayız diye haykırıyorlar.. Kız arkadaşım fotoğraflara baktı ” -Ayyy ne iğrenç göbeğim !!” dedi. Kadınlar çok acımasız kendilerine karşı.( Kendine acımayan bize acır mı acaba? :-)

    Bizde de bir bağışlayıcılık bir polyanacılık bu göbeklere karşı :-))

    Cevapla
    • Erkan

     Kadın işte abi :-)

     Cevapla
     • sehla

      yani bu üçlü arasında en göbekli ve kilolu ben olduğumdan hükmen galip oluyorum. İyiymis o zaman hiç uğrasmama gerek kalmadı :))) değilmi musess

      Cevapla
      • JohnGalt

       yok oyle kacmak :-)) Ama korktuysaniz soyleyecek lafimiz yok :-)) degil mi Srgl ?1?

       Cevapla
       • Erkan

        Sen ne diyosan odur abi. Saygılar.

        Cevapla
      • musess

       Uhoooo ohooooo 60 kilo olan benim sehla benden 6 cm uzun sadece 4 kg fazlasınız bu durumda şişman ve avantajlı olan benim neyse bence biz bunlara takılmayalım benimde 15 şubatta 1 Ayım bitiyor aynı zamana denk gelmiş ne güzel ikinci aya bomba gibi girelim mervenin sonuçlarıda geliyor :) p90x yapan bayanlar olarak Baklavaları diyelim diyorum John un sevgilisi de geliyor misssss

       Cevapla
       • Erkan

        Evde gri eşofmanları giyip, sıcak kahve kupasını iki elinle tutup, kazağın kollarını da iyice uzatıp, pofuduk terlikleri ayağına geçirmek, melankolik bir film açıp izlemek varken uğraştığınız şeylere bak. Bu kadınları anlamak gerçekten zor. Rahat mı batıyor size, al eline çikolatanı, hem ye hem sevgiline kapris yap, şımar, adama hayatı zindan et. :-)

        Niye bunca eziyet ? Maksadınız ne? Olay mı çıkarmak istiyorsunuz.?

        Cevapla
        • musess

         Ben bu dediğiniz yapmış olsam bile orada ki film kısmı kesik aksiyon olurdu romantik hele ki dramatik film den hiç hoşlanmam :) olur ki eevlenirsem falan en az şınav çeken bulaşıkları yıkasın şimdilik 25 tane nizami yapıyorum bu proje için geliştireceğim :):):) hayat böyle de zindan olur öyle değilmi

         Cevapla
       • sehla

        Gerçekten süper . Koç Aykut 15 Şubatta sadece dördümüzün resimlerini yanyana koysun . Ben sonuç paylaşmayım olurmu ?
        :):):)

        Cevapla
        • musess

         Tam anlamadım ama her şekilde bana uyar benim için önemli olan p90x yapan kadın sayısının sitede artması :) ister yan yana olsun ister sağa sola ben sizin sonuçların çok iyi olacağına eminim değişmedi diyorsunuz ama ben 30 gün sonuçlarımı koç aykut ile paylaştığım da olumlu bir geri dönüşü devamlılık sağsağlamama neden oldu… Yoksa işe yaramıyor diye bırakabilirdim de çok önemli sehla dizelim six pack leri kıskandıralım erkekleri diyorum ben

         Cevapla
       • JohnGalt

        Musess, rekabetiniz şöyle olsun senin icin uygunsa? Senin 90.gün fotoğrafın ve 180.gün fotoğrafın arasındaki fark ile kız arkadaşımın 1. ve 90.gün arasındaki değişimi Aykut Hoca degerlendirsin. Ne diyorsun uygun mu senin icin? Sehla su koyverdi gibi :-))

        Cevapla
        • Erkan

         Yav sen niye herkesi yaris ati gibi yaristirmaya calisiyon :-)

         Cevapla
         • sehla

          demek öyleeeeee .. Safdışı edildim heee?
          Bende tek rakibim THY der , Playa basarım:)

          Cevapla
          • JohnGalt

           Hmm safdışı edilmeye razı olacakmısın ?!!? Şubat ayının ortası Beachbody ye giden son tren kalkıyor , biniyormusun, kaliiyormusun?!? :-)))

          • JohnGalt

           Büyük kapışma şu an itibariyle başlamış oldu Sehla :-)) Musess sen benim rüşvetçiligime laf ediyorsun ama gördüğün gibi sonuç ortada :-))

         • JohnGalt

          Heyecanlı oluyor, herkes yarışsın :-)

          Cevapla
          • sehla

           Bir zamanlar sisko ama gururlu bir kadın vardı. ..

        • musess

         Olur :) sehla olmazsa olmaz ama bana sehlayı getirin :):):):):)

         Cevapla
         • JohnGalt

          Rüşvet vericez o zaman Sehla’ ya.. Sehla kazananı Pasifik’e istediği mercan resiflerine dalmaya yollicaz, yani Aykut Hoca yolluyor :-))

          Cevapla
          • musess

           Sehla bu rüşveti kabul edecek mi acaba :):):) partnerinizi merak ediyorum şimdiden… Ne zaman gelecek ondan blog geliyor mu

          • sehla

           Rüşveti kabul ediyorum. Bir hayır kurumuna bagislicam. . O zaman büyük kapışma 15 şubatta başlar kabul mu gencler:)))

          • Erkan

           Kazanana butun pilic cevirme ismarliyorum.

         • JohnGalt

          Sabah çektik fotograflarını. Yarın sabah başlıyor. 30.gün bi blog yapar sanırsam. Hem Musess sende 60.günde paylasican sonuclarını. Yani 1 ay sonra aynı anda blog gelicek sizlerden :-)

          Cevapla
          • musess

           Birlikte Yaparsınız sizin için de motivasyon olur bekliyoruz efendim blogları

          • musess

           Kabul sehla :))))) kabul :))))))

          • musess

           Bayılırım bütün piliçe :)

 10. Erkan

  Site kasmasin diye Aykut hoca bazi mesajlarin altindaki cevapla butonlarini kaldirmis :-)

  Cevapla
  • Yok, site kasmasın diye değil de (yılbaşı günü böyük yatırım yaptık, artık hiç kasmaması lazım!) ilk zamanlarda bir yorumun altına kümülatif yorumlarda 10 kademeye kadar sınır koymuştuk. Ama dediğim gibi o, Srgl -- John Galt atışmalarının olmadığı dönemlerdi… Artık o sınırı 100’e falan çıkarsak iyi olacak :-)

   Cevapla
 11. Erkan

  Insa etmek kolay mi da yikmak bu kadar kolay olsun? Lego mu ki bu kaslar pirt diye yikilsin. Simdi bir ornek vericem ona gore organize olun.
  Askere gittigimde ilk yirmi gun yanasik duzen selam, ve aleykum selam ( saka saka ) ogrenmekle gecti. Sonra vatan millet sakarya yemini ettik. Askerlik bitti zannetmistik. Oysa yeni basliyormus kimse uyandirmadi ki…
  Bir sabah ictimadan sonra egitim adi verilen super etkili anirtma metodunu gosterdiler. Tony den yarma olmasin gayet yarma bir kumandanimiz vardi. Helikopterden helikoptere atlarken sarjor degistiren bir insan.( bu da saka anlatimi kuvvetlendiriyorum)
  Ilk gun oyle bir yogurdu ki bizi italyan restoranindaki pizza hamurlari cekmemistir cektigimizi. Sinavlar barfiksler ordek yuruyusleri, istikametli surunmeler vs vs. Ertesi gun vucut bolunmez butunlugunu kaybetmis herbir organimiz ayri medeniyet kurmustu kendine. Catali agzima degil agzimi catala goturuyordum. Herkes ayni pozisyonda tabi. derken aksam ustu egitim var dediler ve hayatlarimiz film seridi gibi gozumuzun onunden akip gitti.
  Ayni tempoda tekrar egitim sinav barfiks mekik derken daha 17 ayimizin oldugunu hatirlayip arkadaslarla birbirimizi sungulemeye karar vermistik. Penguen gibi yuruyordu herkes. Koca tugay dev bir penguen ciftligini andiriyordu.
  ucuncu gun aramizda anlasmistik herkes kosarken onundekinden dokulen organlari toplaya toplaya gelecekti.
  Halil sezai kilikli bi cocuk isyan edip;
  Gomutanim oluyoz biz diye deryat edince adam insafa gelecegine galeyana geldi.
  “Bakin lan etrafta hic mezar goruyo musunuz? Daha kimse olmedi bugune kadar. Ambulans ta hazir egitim sahasinda mudahale ederler hemen” deyip pis pis siritinca hajikaten anlamistik ki; Evet biz harbiden askerdeyiz…
  iki uc gun sonra bu mezalime alistik. O dayanilmaz tatli kas agrilari kayboldu. Hergun ayni kas gruplarina insafsizca hucum edilen o agir antrenmanlar artik canimizi yakmiyordu. Git gide kondisyonunmuz da artti ve 3 ay sonra acemi birligi bittiginde 92 kilo olarak giden ben eve 77 kilo caki gibi bi genc olarak dondum. Oldukca da iyi kas kazanmistim.

  Demem o ki kas yikilmasi gocmesi olup bitmesi oyle kolay degil. Vucut kendini adapte edip ustesinden gekiyor. Ama bir sartla…
  Beslenme… askerlik boyunca yedigimiz o garip garip yemeklerin hikmetini sonra anladim. Ekmek yenmesin diye bayat ekmek koyarlardi masalara. Sabah kahvaltida peynirin en lezzetlisi sabun kalibi gibi gelirdi onumuze. Her yemekte et te cabasi. Kantinde sekerli abur cubur bulunmamasi cok koymustu bize ama en cok ta caya seker koymanin yasak olmasi garip gelmisti.

  Erkegin sadece kalbine degil kaslarina giden yol da midesinden gecer.

  ( guzel kaf bu yazin bunu bi yere)

  Cevapla
  • Bu çok zevkliydi abi sağol valla :) ama askere gitmeyi düşünen bu gencin gözünü korkuttun biraz :)

   Cevapla
   • Erkan

    Simdi gelip beni halki askerlikten sogutmak sucundan mahkemeye verecekler :-)
    Insanin bedenen ve zihnen kendini buldugu yerdir askerlik.
    burasi ana kucagi degil asker ocagi derler :-)
    Tanrimiza hamdolsun nilletimiz var olsun.

    Cevapla
    • Ya ben türkiye de değilim dövizli şansım var düşünüyorum gitsem mi gitnesem mi diye :) Tanrı ifadesi biraz sakat abi rabbimiz veya allahimiz desek daha uygun olur

     Cevapla
     • Erkan

      Cık…
      Diyemezsin. Yemek duasidir bu ve tanri denilir.

      Elhamdulillahirabbulalemin.

      Cevapla
      • Ne olduğunu biliyorum abi ben burada söylemekten bahsettim neyse

       Cevapla
       • Erkan

        Ben de orda nasıl söylendiğini göstermek için şeyettiydim. Biliyormussun o zaman neyse.

        Cevapla
  • musess

   Bu beslenme olayı askerde espiri değil değilmi keşke bende gidebilseydim askere ne biçim kas yapardık p90x in bir zayıflama kampına dönüşmüş hali gibi :))))))

   Cevapla
   • Maalesef ordaki komutanlar tony gibi olmuyor :))

    Cevapla
    • musess

     :):):):) olsun ne güzel düzen nizam intizam mıydı o üçlü neyse bana şu an gel deseler giderdim burdan tsk ya sesleniyorum bana sahip çıksınlar… +50 -- 40 a kadar dayanıklıyım yılan severim ama böcek yemem iyi nişancıyım kuş uçurmam

     Cevapla
     • Hahaha :D

      Cevapla
   • Erkan

    Degil musess. Yemek isi gariptir ama sagliklidir.

    Cevapla
 12. sehla

  Selam John ,

  Yine döktürmüşsün. Bu arada bende rakip istiyorum bana da bulurmusun ?:)

  Cevapla
  • Erkan

   Sehla kapışalım mı?
   :-))

   Cevapla
   • sehla

    ben seninle nasıl kapışım yaww:) sen beni fena sollarsın .. Şampiyon belli ikinci kim durumları olur valla:))))

    Cevapla
    • Erkan

     o zaman JohnGalt ile kapışın yaşlı zaten o kolay yenersin :-)

     Cevapla
     • sehla

      bende onun yaşındayım aşkolsun ya. Kolaysa sen yen erkancım:)))

      Cevapla
      • musess

       3 lü kapışalım sehla :) boynunuzu kilonuzu ne durumdasınız bilmem ama resimleriniz gayet fit duruyor

       Cevapla
       • sehla

        boyum 1,71. kilomu söylemeden önce dil altı hapınızı almayı unutmayın:)
        kilom 64 :(((

        Cevapla
        • musess

         Evet yarışalım ama yarışda en kilolu ben oluyorum :) dil altı hapına gerek kalmadı pek boy ve kilo arasında baya fark var sehla :)

         Cevapla
        • musess

         Birde beni düşünün 65 boy 60 kilo dil altı hapı size elektroşok bana :)

         Cevapla
         • sehla

          Üzgünüm seninle de rakip olamam. Ya sen çift antrenman yapiyosun resmini de gördüm fıstık gibisin. Iihhhhh olmaz. Sasirtmacali sorular bunlar))))

          Cevapla
          • musess

           Artık yapmıyorum o yaptığımı nasıl başardım o enerjiyi nerden buldum şimdi kendime şaşırıyorum inan ki… Kendi kendime nasıl yaptım nasıl sabahın köründe kalkıp dar zamana o kadar aktiviteyi sığdırdım hayret ama şimdi zulüm bitti.
           Sehla resmini görmedim ama en kısa zamanda görmek istiyorum o boy ve kilo ile kötü bir fiziğinin olması mümkün değil boyla kilo arasında ki farka bak 7 fıstık olan sensin bence neyse devam ediyor musun antrenmanlara geldikten sonra ne yaptın

          • JohnGalt

           Ben ikinizide katılmıyorum. Bu tip yarışlarda en fazla degisimi kilosu fazla olan yada yağ oranı daha fazla olan gösterir. Onun transformasyonu cok daha dramatik ve etkili olur. Zaten sixpacks leri hafif görünen birisinin degisimi daha az şaşırtıcı olur. O yüzden Ben Musess ve kız arkadasımı cok şanslı görmem eğer 3 ‘lü bir yarış olursa( burda Sehla nin six packs lerinin gorunmediginden ve yag oranının daha yuksek oldugundan ve herkesin aynı hırs calisma ve disiplinli beslenme yaptığını varsaydım :-)
           Bu durumda Sehla daha avantajlı olur :-)

         • Erkan

          60 kili nedir ya. Ben dogdugumda 55 kiloymusum. Sen hic yemek yemiyon mu. Hastalanirsin musess.

          Cevapla
          • musess

           :ahahahahah çok güldüm ):):):): ben doğduğumda 5 kiloymuşum annem iyi bakmış saolsun :) anneme rağmen şişman bir çocuk olmadım :) şimdi de çok iyi bakıyor…. Hiç merak etmeyin spor yaparken bile ne yersin ne istiyorsun canın bir şey çektimi diye soruyor kadın ben ne cevap verdim canım beş kilo vermek istiyor anne o yüzden lütfen sus

          • musess

           Haklısınız böyle bir yarış olursa yağ oranı en az olan en az değişimiş gibi olur bu bir dezavantaj dır aslında o yüzden p90x te değişim resimlerine bakanlar ve p90x yapmamış olanlar bir kaç kişi hariç bir değişiklik yok diye yorum atarlar siteye şu sitede bir tane kötü sonuç yok ama dışarıdan bakana bir teonun bir uğurun ve srgl ün değişimi daha net daha cazip gelir,,, p90x é başladıktan sonra herkes değişim dönüşüme saygı duymayı öğreniyor :):):):)::):):) ortaya alın teri akıtıyoruz demi ama

      • Erkan

       Onun yasinda olmana imkan yok john dogdugunda insanlar tekerlegi kare mi yapalim yoksa dikdortgen mi diye tartisiyordi. Muhalif bir kisilik cikip sirf gicikligina yuvarlak olsun bari ehehe deyince tarihin akisi degisti.
       Bole oldu yani john harbi yasli.

       Cevapla
       • JohnGalt

        Aferin Srgl tüy dikmede de fena degilsin :-)))

        Cevapla
        • sehla

         Evet ya:)))
         Musess devam ediyorum fakat resimlik diil henüz. Siyah dar bi elbise giydim.adonis olmasi gereken yerlerde bi yağ fiskirtmacasi anlatamam. Iki gün kendime gelemedim. Ciddi kötü yaa. Göbek kolay gidiyorda basen çok zor cokkk. .

         Cevapla
         • musess

          Owwwwww benim başımda göbekle dertte o yağ tabakası gitsin artık diyorum devam etmene çok sevindim :) ya p kadar kötü değildir de biz çok mükemmeliyetçi olabiliriz belki sen ne dersin sonuçlarını görmek için bildiğin Sabırsızlandım ne zaman geliyor

          Cevapla
          • Erkan

           Sehla sen hic sonuc paylastin mi?

        • Erkan

         Genclere tarihi sevdiriyorum. Abi hakkaten dinazor diye bisey var miydi gordun mu hic canlisini?

         Cevapla
         • sehla

          15 şubatta paylaşım ama bişey değişmedi gerçekten.

          Cevapla
          • Erkan

           P90X e baslayinca cok degisti bu demesinler bosver. Degisme sen. :-)

          • sehla

           Alemsin erkan çok güldüm:))

          • musess

           :) bekliyorum değişmiştir bence

 13. Erkan

  Johngalt sen taktın bu yogaya ama bak şuna bi

  http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/46969-yasam-bu-halde-bulundu/2

  Cevapla
  • musess

   Demekki yoga ölümsüzlük getiriyor bakın adam hala yaşıyor muş :)

   Cevapla
   • Erkan

    he yaşıyodur. Harikalar diyarında. :-)

    Cevapla
 14. UgurDUZLA

  Benim şu an bulunduğum duruma tam olarak uyan bir yazı ve gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler. Yalnız kardiyo sonrası bence de protein tozu önemli hızlı emilim açışından. Özellikle gün içinde yetersiz protein alındıysa gereksiz değil aksine önemli diye düşünüyorum yanlış hatırlamıyorsam Tony’ de kardiyo tarzı DVD ler sonunda bugün çok kalori yaktık protein tozunu içelim diyor hatta bazen sırf protein tozu içmek için antrenman yaptığım oluyor diyor. Onun için biraz karışık bir konu :)

  Cevapla
  • JohnGalt

   Şartlara gore değişir aslında Uğur.
   Mesela sabah kenpo yada yoga yaptık protein tozu almak bence biraz abartı olur. Burda geciktirirmiş bir kahvaltı yag yakımı acısından iyi sonuc verir.
   Mesela pylo-x yada ağırlık+AB ripper yaptık bence burda çalısmadan hemen sonra protein tozu almak iyi olur.
   Uğur tesekkurler, nasıl gidiyor 3.tur bu arada?

   Cevapla
 15. The Rock

  Çok güzel, beklediğim bir yazı olmuş abi eline sağlık :) Bunların bir çoğunu biliyordum ama daha çok netleşti biseyler kafamda. Yalnız cardio yaptıktan sonra protein tozu içmek gereksiz gelmiyor bana sonuçta o protein enerji için değil, kas yapımı için kullanılacak haksız mıyım :)

  Cevapla
 16. Erkan

  Deli dana gibi tepinmeyi bırakın kas yapın. ağırlık kaldırırn. Kas kütlesi otururken bile fazladan kalori yakmanıza sebep olur. Yani ne kadar fazla kas o kadar hızlı bazal metabolizma. 45 dakika koşup, eklemlerin anasını ağlatacağınıza ağırlık kaldırın.

  eyyorlamam bu kadar :-)

  Cevapla
  • The Rock

   Abi son zamanlarda youtubede izlediğim videolarda bu dediginle çok karşılaştım. Kilo vermek istiyorsanız ağır çalışın, çok fas tekrara gerek yok diyolar. P90x yaparken tam tersi gösterildi bize. Hangisine inancak bu insanlar :)

   Cevapla
   • Erkan

    kafana göre takıl :-)

    Cevapla
   • JohnGalt

    Umut selam,
    Yukarıda Uğur a da yazdım. Kenpo Yoga yada sabah yapılan hafif yürüyüş kosu tazı karrdiolarin ardından hemen protein tozu almak yag yakımini durduracaktir. Zaten bu hafif kardiolarda oyle kas liflerinde pek yırtılmalarda olmaz hemen protein tozu alıp onarmaya çalışalım.
    Ancak pylo-x yada ağırlık calışması+ AB ripper yapmışsan protein tozu almak gereklidir bence. Hatta sen simdi spor salonuna gidiyorsun, kardiolarini ağırlık çalısmasından sonra yapıyorsan tabii ki protein tozunu bu durumda Alman cok doğru olur.

    Tesekkurler Süpermen :-)

    Cevapla
  • musess

   Merhabalar Johngalt :)
   Yazı için teşekkürler…. Gerçektende Kas kaybı öyle hemen olmuyor, bir kere kazandın mı bunu en iyi abimde izlenimledim.spor konusunda çok başarılıdır kendi çapında çocukluğundan beri yüzme ile başlayarak spor yaptı ben küçükken vücut geliştirme yapardı ağırlık bulamadığında beni kullanırdı. Yan çevirip Halter gibi kaldırıyordu abim ile aramızda 10 yaş var sabah kalktığımızda çöpte 15 yumurta sarısını bulurduk annem küplere binerdi ziyan ettin diye :)çok da esnektir kendisi iki bacağını da kafasına geçirirdi :) abim kas yapımı için bu kadar uğraşırken asla cardiosunu ihmal etmedi 30 kilometrelik yolu bisiklet ile gider gelirdi…. Aynada bedenine bakıp bakıp duruyordu beli incecik ( öyle bir bel görmedim hala hiç :) ve omuzları gepgeniş oldu.:).. Mükemmel bir formu vardı… Velhasıl kelam abimim şimdi iki çocuğu var düzenli spor yapmıyor yapamıyor ama kolları hala kocaman göbeği kocaman olsa bile kasların da iyi olması etken oluyor ve biraz yürüyüş ile hemen eritiyor o kas yapısını eskisi gibi olmasada hala koruyor….
   Bu ağırlık çalışma merakı abimden kaldı herhalde bendede verdi sublimalı :)

   Cevapla
   • JohnGalt

    Musess merhaba,
    Sana sıkı bir rakip var istersen? Perşembe P90x e başlıyor . O da senin gibi biraz spor manyaği pek normal degil. Hırslı ve sportif. Ilk denemede yoga yi crane dahil eksiksiz yaptı. Iddiaya girmiştik o kazandı. Görünüş olarak senin 90.gün sonuclarına benzer durumda. 32 yasında.

    Boyle bir rakip istermisin?

    Cevapla
    • musess

     İsterim tabiki de :) ölçülerini ve kilosunu falan alırsam süper olur birde sportif geçmişi varsa bilgileri çok sevindim hemen başlar inşallah

     Cevapla
     • JohnGalt

      160 cm 50 kg, onceden 3-4 yıl kickbox yapmisligi var. Yeterli mi? Perşembe başlıyor. Sen 2.tur 30.gün sonuclarını paylasicanmi? Yarın kendisini fotograflayip, ölçülerini alicaz. Durum budur :-)

      Cevapla
      • musess

       Fazla bile :) kollar falan baya iyidir 2 ayda ben yapmıştım baya gelişmişti kollar boyu kilosu gayet orantılı bir turda bana fark atar bence…. Gayet Güzel tanımak için merakla bekliyıru ben 60 günü paylaşacağım :)

       Cevapla
       • JohnGalt

        Madem sen Srgl’ ü destekliyorsun, bende seni buraya gomdurucem Musess :-)) Karizmani cizdiricem :-)))

        Cevapla
        • musess

         :):):):):): aman aman acaba vazmı geçsem rakip sert geliyor :))))

         Cevapla
         • Erkan

          Vaz geçersen evine gelirim musess :-)

          Cevapla
          • musess

           :) çay var kurabiye var buyrun gelin :):):)::):):))2. Tur hayırlı olsun srgl yok yok yarışırız ne kadar çok bayan sitede benim için o kadar iyi toydan da içten tende ses yok :(

 17. Teşekkürler John Galt,

  İki yönlü güzel ve çok faydalı bir yazı dizisi oldu.

  Psikolojik Baskı Faktörü! : Bu bilgi birikiminin üzerine artık çok iyi sonuçları bize göstermenin şart olduğunu biliyorsun değil mi? :-)

  Cevapla
  • JohnGalt

   Tesekkurler Aykut Hocam,
   Şimdilik cok keyifli gidiyor. Yakınımda olanlarida bulastirdim P90x e :-) Ben inanıyorum cok iyi sonuclar alicam. Daha fazla planlarımı anlatmayayım yoksa kızdırırım sizi :-)

   Cevapla
   • Erkan

    Anlat dinliyom ben seni.

    Cevapla
    • Bak Erkan dinliyormuş :-)

     Cevapla
     • Erkan

      Sonra feveran ediyor hocam beni kimse dinlemiyor diye. Dinliyomuş gibi yapcaz artık napalım.

      O değilde benim t-shirt noldu hocam? :-)

      Cevapla
      • Yolda :-) XL’i “custom-made” edindik de…

       Cevapla
       • Erkan

        Hocam kalbimi kırıyorsunuz :-)

        Cevapla

Yorum Paylaşınız