Erkek Adam Diyet Yapmaz (mı?)

Peki, ne yapar? Tabii ki doğru beslenir. Yaşam şeklinizde yapacağınız ufak değişikliklerle yağ oranınızı %10’un altına indirebilirsiniz. Hangi alanda olursa olsun… Başarıya ulaşmak için büyük bir savaş vermeniz gerekir. Tarihin bize öğrettiği şey de büyük savaşçıların büyük taktikleri olduğudur. Mesela Truva atının içine gizlenen Aşil, rakibinin etrafında 5 raunt kelebek gibi uçan Muhammed Ali ya da Şampiyonlar Ligi finalinde Messi’yi sol kanatta oynatan Guardiola gibi.

Kilo vermek de erkeğin hayatta verebileceği en büyük savaşlardan biri olduğuna göre, etkili bir taktiğinizin olması şart. Tüm hafta televizyon başında maç izleyerek ya da her hafta sonu arkadaşlarınızla rakı balık yaparak kilo veriliyor olsaydı, Türk erkeklerinin yarısı Dövüş Kulübü’ndeki Brad Pitt kıvamında dolaşıyor olurdu. Bu arada belirtelim; “Akşamları yemek yemeyeceğim, bir de hafta sonu aldığım alkolü kestim mi, 3 haftaya kadar tığ gibi olurum” düşüncesi başarılı bir taktik değildir.

Peki, ne yapacaksınız? Tabii ki bilim adamlarına kulak kabartacaksınız. Laboratuvarlara gece gündüz kapanıp onlarca araştırmayı ne için yaptıklarını sanıyorsunuz? Tabii ki de sizin kilo vermenizi sağlamak için! Biz de P90X-Turk olarak bu konuda işe yarayan 6 taktiği bir araya getirdik. Hepsini birden yarın yapmaya başlayın demiyoruz. Ancak bu taktikleri yavaş yavaş hayatınıza adapte ettiğinizde, sonuçlarını kısa sürede almaya başlayacaksınız.

STRATEJİ 1

Sık Sık Tartılın

Tartıya çıkıp inerken harcayacağınız kalorinin yanında, kilonuzu düzenli olarak takip etmek iyi bir motivasyon aracıdır. Biz kapı gibi bilimsel araştırmaların yalancısıyız. ABD’de Ulusal Kilo Verme Dairesi’nin 3.500 kişi üzerinde yaptığı bir araştırma, bir yıl içinde 30 kilo vermeyi başaranların %44’ünün her gün tartıldığını ortaya koydu. Kulağa takıntılı bir davranış gibi gelse de Prof. Dr. James Hill, bu yöntemin erken uyarı sistemi gibi çalıştığını söylüyor. Bu sayede yeme alışkanlığınızdaki en ufak bir yanlışlıktan, iş işten geçmeden haberiniz olabiliyor. Yani akşamları “Bir şey olmaz herhalde” diye mideye indirdiğiniz o cipslerin yarattığı sonucu, gün be gün takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

STRATEJİ 2

Televizyonu Kapatın

Reklamlara kanmayacak kadar zeki olduğunuzu düşünüyorsunuz değil mi? Ancak size kötü bir haberimiz var, bu işin zeka ile alakası yok. New York’taki Brookhaven Ulusal Laboratuarı’ndaki uzmanların gerçekleştirdiği araştırmalara göre, televizyonda yemek görenlerin orbitoforntal korteksinde (beyindeki dürtülerin kontrolünü sağlayan bölüm) %24 aktivite artışı oluyor. Yani evet, gördüğünüz sucuk reklamları, sizi akşam sucuklu yumurta yemeğe sevk ediyor. Bizim asıl merak ettiğimiz şey ise ‘Yemekteyiz’ programının beyin üzerinde nasıl bir etkisi olduğu. Buradan bilim adamlarına sesleniyoruz, oturun bunu inceleyin. Zira bize göre, beyin aktivitelerini %24 azalttığı kesin.

STRATEJİ 3

Açlık Tat Alma Hücrelerinize Yarar

Malawi Üniversitesi’ndeki araştırmacı Yuriy Zverev, “Ne kadar aç kalırsanız, yediğiniz tatlı ya da tuzlu yemeklerden o kadar zevk alırısınız” diyor. İşte bu yüzden mesai saati bitmeden atıştırdığınız abur cuburlar size daha lezzetli geliyor. Çaresi? Gün içerisinde aç kalmamayı öğrenin. İlk yapmanız gereken her zaman hazırlıklı olmak. Yani elinizin altında mutlaka kuru kayısı, fındık ve badem olsun. Hatta iş yerinde masanızın kenarına mini bir buzdolabı koyabilirseniz, yoğurt ve meyve de bulundurun. Önceden programınızı yapın, “Saat 16.00’te iki avuç badem yiyeceğim” deyin. Aç olduğunuzu hissetmeseniz bile yiyin.

STRATEJİ 4

Elinizin Altında Badem Olsun

Yukarıda biraz bahsettik. Burada ayrı bir parantez açalım. City of Hope Ulusal Sağlık Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, 6 ay boyunca düşük kalorili bir diyet uygulayan ve hergün biraz badem tüketenlerin vücut yağlarında ortalama %18 azalma görülmüş. Araştırmayı yapan Michelle Wien, bu durumu şöyle açıklıyor; “Badem bulabileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biridir. İçinde tekli doymamış yağ asitleri, lif ve protein vardır.”

STRATEJİ 5

Doğru Kahvaltı Etmeyi Öğrenin

Sucuklu yumurta kahvaltıların kralıdır, değil mi? Değil. Yani en azından uzun yaşamak istiyorsanız… Karşılığında size sunacağımız alternatif, tavada pişen bir sucuk kadar çekici değil, ancak bundan 20 sene sonra arkadaşlarınız kolesterol ilaçları kullanıyorken, bize teşekkür edeceksiniz. Vaktiniz olmasa bile, her sabah kendinize kahvaltılık gevreklerle ya da müsli ile ziyafet çekebilirsiniz. Yeter ki, nasıl yapacağınızı bilin. Kahvaltılık gevreğin içine kuru kayısı ve üzüm atabilir, hatta üzerine biraz Nescafe (ayılmak isteyenler için birebir) ilave edebilirsiniz. Müsliyi ise süt ile yemek yerine yoğurt koyarak yiyebilirsiniz. Biraz daha lezzet için üzerine 1 kaşık diyet reçel ya da bal koyabilirsiniz. Son olarak kahvaltı üzerine niye bu kadar tantana kopardığımızı açıklayalım. Purdue Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, 2 haftalık deney süresince sabahları tam tahıllı gevreklerle kahvaltı edenlerin gün içerisinde 640 kalori daha az aldıkları ve deney sonunda 1 kilo kaybetmiş oldukları görüldü.

STRATEJİ 6

Kana Kana İçin

Tabii ki sütten bahsediyoruz. Yakın bir zamanda Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, diyet yaparken günde 1.200 mg kalsiyum alanların yağ oranlarının %11 azaldığını ve ortalama 11 kilo verdiklerini ortaya koydu. Prof. Dr. Micheal Zemel, durumu şöyle açıklıyor: “Diyetinizde yeteri kadar kalsiyum bulunmazsa, vücudunuz yağı saklamakta daha başarılı olur.” Merak edenler için minik bir liste yapalım: Sütte 100 gram, yoğurtta 120 mg, beyaz peynirde 430 mg, kaşar peynirde ise 700 mg kalsiyum bulunur.

STRATEJİ 7

Arkadaşlarınızla Yarışın

Bu ipucu, P90X-Turk ekibi tarafından denenmiş ve onaylanmıştır. Arkadaşlarınızla kilo verme ve kaslanma konusunda yarışın. (Tabii iki taraftan sadece biri P90X yapıyorsa, galip şimdiden belli ama olsun :-) Kendinize verimli bir şekilde spor yapacağınız bir arkadaş edinin. Yağ oranınız, biceps genişliğiniz… Bütün bu rakamları bir kenara yazın. Gelişmeleri birbiriniz ile kıyaslayın. Bu yöntem, spora rekabet duygusu kattığı için motivasyonunuzun hızla artmasını sağlayacaktır.

3 Yorum

 1. Diyetsiz spor mu? Asla! :)

  Cevapla
  • Sporsuz diyet mi? Ona da asla! :-)

   Cevapla
 2. Erkek adam diyet yapar! :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız