Enerji İçecekleri Top 10’u

Başlığa bakıp da, sırasıyla en iyi 10 enerji içeceğini sayacağımızı sandıysanız, yanıldınız! Onun yerine bu yazıda, enerji içeceklerinin potansiyel 10 tehlikesini bulacaksınız.

Aslında bugün piyasadaki çoğu enerji içeceği, tek başına bir Starbucks kahve zımbırtısı kadar kafein içermese de, beraberinde fazlaca şeker ihtiva eden içecekler ve oldukça kolay erişilebilir olmaları, onu özellikle genç demografi arasında popüler kılmakta.

İşte o yüzden iş işten geçmeden, Enerji İçecekleri Tehlikeleri Top 10 Listesi…

1) Kalp Durması: Kalbinde problem olsun olmasın, markette satılan bir içeceğin “çok fazla” tüketilmesi ile kalbinizin durma ihtimali zaten yeterince korkutucu. Ama bilinen ya da bilinmeyen mevcut kalp problemi olanlarda, bu “çok fazla”, sadece “bir-iki” demek bile olabilir. Özellikle enerji içeceği alkol ile karıştırıldığında (Vodka-RedBull!) bu tehlike daha da artmakta. Bir Avrupalı şirketin araştırması, sadece 2009-2011 dönemi arasında, enerji içeceği nedenli rapor edilen kalp krizi vakasının 257 kişi olduğunu söylüyor, 8’i ölüm ile sonuçlu! Bu araştırmanın, Afrika’nın yiyecek yemek bulamayan çocukları arasında değil de bize çok daha yakın coğrafyada yapıldığını varsayarsak, tehlike hiç de uzak değil.

2) Baş Ağrısı ve Migren: Aşırı ve düzenli enerji içeceği tüketiminin, alınan kafeinin vücuttan çekilmesi ile beraber, baş ağrısı ve migrene yol açtığı biliniyor. Enerji içeceğindeki kafein alımının dönemsel olarak artması ya da eksilmesi de, bu semptomları arttırıyor.

3) İnsomnia: İnsomnia iyidir, sadece Faithless’in şarkısı söz konusu olduğunda! Enerji içeceklerinin insanları ayık tutmaktaki başarısı zaten biliniyor (ve reklam ediliyor). Ama bu hayal ettiğinizin ötesinde, yatakta saatlerce dönüp durmak, boş boş gözlerle TV’ye bakarak uyuyamamak ve uzun dönem uyku problemleri ile size geri dönebilir. Özellikle uzun yolda araba kullanırken enerji içeceği içmek, ardından gelecek ani enerji düşmesi ve uyku hali ile ekstra tehlikeli olabilir.

4) Tip 2 Diyabet: Kafein içeriklerinin dışında, hemen tüm enerji içecekleri çok yüksek oranda şeker de içerdiklerinden, uzun dönem kullanımlarında, pankreasın insülin üreten hücrelerinin yapısını tahrip ederek, Tip 2 Diyabet hastalığına yol açacaklardır.

5) İlaç Etkileşimi: Enerji içeceklerinin içindeki bazı bileşenler, yine bazı ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde tehlikeli olmaktadırlar. Özellikle anti-depresan ilaçları ile enerji içecekleri tehlikeli bir kokteyl oluşturmakta.

6) Bağımlılık: İnsanlar, özellikle de gençler, enerji içeceklerine ve içindeki kafeine bağımlılık yaşayabiliyorlar. Bu, enerji içeceği içmediğinde kendini enerjisiz hissetme ve de daha enteresanı, enerji içeceklerinin yüksek fiyatlarından dolayı “finansal stres”e yol açabilmekte imiş…

7) Riskli Davranış Biçimi: The Journal of American Health araştırmasının ortaya koyduğu veriler, özellikle gençlerin enerji içeceğinin etkisinde “daha riskli” davranış biçimleri sergilediğini ortaya çıkarmış. Red-Bull’un, bir uçurumdan ev yapımı kanatlarla atlamak gibi etkinliklere sponsor olması bir tesadüf değil!

8) Sinirlilik, Öfke, Sallanma… : Eğer kendinizi sebesiz yere sinirli, öfkeli ya da bacaklarınızı istemsiz şekilde sallıyorken buluyorsanız, sebebi enerji içeceklerinden alınan aşırı miktarda kafein olabilir. Avustralya’daki bir araştırma, fazla değil sadece 250 ml’lik bir enerji içeceğinin bile, özellikle genç erkeklerde anksiyete artışına yol açabildiğini gösteriyor.

9) Kusma: Tek seferde çok fazla enerji içeceği tüketiminin, kusmaya yol açması muhtemel. Bu da beraberinde dehidrasyon ve en iyi ihtimalle dişlerde asit erozyonu demek!

10) Alerjik Reaksiyonlar: İçerdikleri bilinen ya da bilinmeyen pek çok bileşen nedeniyle,  enerji içecekleri “kaşınmanıza” neden olabilir.

Gördüğünüz gibi listeyi, hemen çok felaket hissetmemeniz adına, çok ciddi kalp durmasından, daha az ciddi “kaşınma”ya doğru bitirdik ama sanırım sizler mesajı aldınız…

6 Yorum

 1. Bende yaklasik 3 yil once yasadigim bir olayi anlatayim. Bahar gelmis bizde keyfini suruyorduk. Raki balik, mojito, votka burn, …..vs. Geceleri genelde bu iceceklerden biriyle geciyordu benim icim. Bir gece sabahin 4′ une kadar yine ictik eglendik. Ben gece boyunca 5-6 tane votka- burn karistirip ictim. Sabah 5 ‘te de yataga yattim. 2 saat sonra uyandim bi tuhaflik vardi. Yuzumu yikamak icin kalktim, sonra aynada yuzum bulaniklasmaya basladi ve gozum kararip yere dusmusum. Dizimi falan carpmisim. Bir daha da agzima koymadim enerji icecegi.

  Simdi bazi arkadaslar sunu dusunebilir; ben o zamanlar fazla abarttigim icin olmustur icki ve gece hayatini ama bu bir kere basima geldi hayatimda, o da burn -- votka karisimi ictigim zaman.

  Cevapla
 2. Erkan

  Bir kutu enerji içeceğinin sizi ayık-uyanık tutması ya da vereceği enerji bir fincan kahveden daha fazla değildir. içindeki şeker nedeniyle gelen anlık kalitesiz enerji insanları yanılgıya sürüklüyor. öldürmese de süründürür, o şekeri 5 km maraton koşarak yaktınız yaktınız yoksa gelsin simitler göbekler.

  Aykut Hocamın afrikada ölen çocuklar ile ilgili notu ne kadar manidar değil mi? Dünyanın bir köşesinde yiyememekten ölen insnalr, öbür köşesinde her şeyi abartarak yemek yüzünden, iyi kötü ayırt etmeden yalayıp yutmaktan ölen insanlar var. Kantarın topuzu feci kaçmış durumda.

  Cevapla
  • Kesinlikle doğru. Dünyada hiçbir konuda adil dağılım yok. Yiyecek, içecek, gelir, gider… Neyse, derin konular bunlar…

   Zeitgeist, New World Order, Federal Reserve Bank, 9/11 gibi konularda tam bir dökümanter ve araştırma manyağı olduğumdan ben bu konulara hiç girmeyeyim, sonra çıkamıyoruz…

   Cevapla
 3. merverol

  Enerji içeceği kendim alıp hiç içmedim. Geçenlerde eşim almış Vodkaya karıştırıp içer arada. Ben de öylelikle bir kaç yudum içmiştim. Bi yakınım enerji içeceğini 2 kutu içmişti zararlı olduğunu bilmeden geceyi acilde geçirmişti, kalp çarpıntısı nefes alamama olmuştu. Nerde zararlı şeyler var biz onlara daha çok gideriz. Bazı ülkelerde yasak diye biliyorum, keşke burdada yasaklansa.

  Cevapla
  • Ben de kendi anımı anlatayım… ABD’de yaşarken NBA Playoff’larını çok önemserdim, 4’lü karton kutuda Red-Bull almışım (4 x 250ml). Şimdi hangi maç olduğunu hatırlamıyorum ama Playoff maçı iki uzatmaya gitti, ve ben 3 saat boyunca heyecanla farkına varmadan 4’ünü de götürmüşüm. Yemin ediyorum kalbimin bir tavşan gibi dakikada 220 attığını hissettim, ölüyorum zannettim. O zamanlar beslenme ve fitness konusunda bugünkü kadar bilinçli değildim :-) Bir daha asla…

   Cevapla
   • merverol

    Hocam bünye yine sağlammış Naptınız 4 tane :)) iyi birşey olmamış Size allah korusun valla. Böyle güzel yazılarla bizde sayenizde bilgileniyoruz teşekkür ederim bunun içinde :)))

    Cevapla

Yorum Paylaşınız