Dümdüz Bir Karın İçin Bilmediğiniz Bir Yöntem!

P90X-Türkiye sitesinin gelmiş geçmiş en faydalı ve en çok faydalanılan Blog yazılarından biri olan “Karın Vakumu“ndan sonra (kaçıranlar linki tıklayarak Blog’a ulaşabilir), şimdi yine muhtemelen daha önce duymadığınız bir uygulama ile karşınızdayız.

Bu çok basit ama çok da efektif uygulamayı anlatmadan önce hatırlatmamız gereken, pek çoğumuzun neden göbeklerimizden şikayetçi olduğudur. Aslında sadece şişmanlar ya da midesi büyük olanlar değil, kastığında 6-pack’leri gözükenler dahi, normal zamanlarda, yani karınlarını gergin tutma refleksini edinmediklerinde, ortaya şişkin ve rahatsız edici bir görüntü çıkar. Hatta bu çirkin görüntü bazen, profesyonel vücut geliştiricilerde bile görülür (Bakınız: Hamile Bodybuilder’cılar!)

Şimdi gelelim, muhtemelen daha önce duymamış olduğunuz ama aslında yüzyıllar öncesinde eski Mısır’da bile kullanılan yönteme… Evinizde, iş yerinizde, okulunuzda ya da her nerede olursanız olun, kıyafetinizin altından göbeğinizin çevresine saracağınız basit bir ip ile, “salmış” olduğunuz göbeğinizi aslında “adam edebileceğinizi” biliyor muydunuz?

Midenizin en şişkin olmadığı ve aslında çoğumuzun kendini (fiziğini) en iyi hissettiği zaman, sabah ilk uyandığımız zaman denk gelir. İşte bu saatlerde, gününüze başlamadan, göbek deliğinizin üzerine denk gelecek şekilde, fazla sıkı ya da fazla geniş olmadan bağlayacağınız basit bir ip; gün boyu karnınızı içine çekmenizi hatırlamanızı, dik durmanızı, öğünlerde fazla kaçırmamanızı sağlayacak çok basit ama etkili bir ekipman olabilir.

Bu yazıyı okuyan herkesi, bu yöntemi bir kere denemeye davet ediyoruz… Ve o günün sonunda nasıl hissettiğinizi buradan paylaşabilirsiniz. Bu basit yöntemin de tıpkı “Karın Vakumu” hareketinde olduğu gibi, aslında yüzyıllardır bilindiğini ve kullanıldığını, ama işe yaramayan aletler/diyetler aleminin gölgesinde belki de unutulmuş olduğunu hatırlatalım. Yazıyı ise, aslında konu ile ilgili komik bir kare ile kapatalım istedik; yani karınlar içe! :-)

Awt7P3x

6 Yorum

 1. ses kontrol.

  Cevapla
  • Hocam merak ettiğim bir konu var .
   Neden tenorler şişmandır ve ses konusu ile uğraşanlar veya nefes ile uğraşanların bel çevreleri geniştir.
   Yaklaşık 4 aydır sağlıklı yaşam için diyafram nefesi alma egzersizleri yapıyorum ama sanki diyafram kasların gelişmesi sonucu bel çevremde bir genişleme meydana geldi.Aslında göbeğim olmamasına rağmen ,varmış gibi gözüküyor.
   Göbekli six packlerin nedeni bu da olabilir kanımca,ilaç kullanmanın yanında .
   Asıl soru da bu konu hakkında öneriniz var mı ?
   Teşekkürler.

   Cevapla
   • Selam Kaizen,

    Sondan başlayayım, göbekli six-pack’lilerin birinci nedeninin HGH (Human Growth Hormone) olduğunu düşünüyorum. Onun da kararında değil, suyunun çıkarılmasıyla!

    Öte yandan, steroid ya da HGH’ye bulaşmayan çoğunlukta da benzer durumun (örneğin büyük öğünlerin ardından göbeğin şiş durması gibi) nedeni, genellikle Transverse Abdominal kaslarının, yani iç karın duvarının yeterince çalıştırılmaması, bir bakıma “gevşek” olmasıdır.

    Son olarak, bir önerin var mı diye sormuşsun… Önerim 2 kelime!

    KARIN VAKUMU

    Bu sitenin takipçisiysen mutlaka bu terimi (egzersizi) duymuşsundur, ama kaçırdıysan bu isimle sağ üst köşedeki ara çubuğunda aratman yeterli. Bu sorunu kökten çözüp, sımsıkı bir merkez bölgeye kavuşturacak yegane hareketlerdendir.

    Cevapla
 2. musess

  Bunu deneyeceğim

  Cevapla
 3. Göbekli adamın gifi beni güldürdü. Bizim toplumda özellikle göbek spor olarak nitelendirilmiş. Göbekliyle tartışırken 2 kere düşüncen yoksa bir koyar

  Cevapla
 4. Hocam kesinlikle çok mantıklı ve kesinlikle yarın deniyorum!

  Cevapla

Yorum Paylaşınız