Çarpık Abdominaller Meselesi…

Her şey, bugün 80. gününde olan bir P90X’çinin bana attığı email ve beraberindeki fotoğraf ile başladı… 80. gününde, sona yaklaşmış olan P90X’çinin gelişimi ve değişimi süperdi. Sadece, konusunu açtığı ve onu rahatsız eden küçük bir durum dışında. Hayatında ilk kez karın kaslarını görüyordu ve ortaya çıkan karın kasları simetrik değildi. Şimdi bazılarınızın “aman tek derdimiz bu olsun” dediğini duyar gibiyim ama bu konuyu merak edenler için, bir açıklık getirmek istedim.

Önce kötü haber… Eğer karın kaslarınız, daha doğrusu bilimsel adıyla “Rectus Abdominis”leriniz simetrik değilse, yapacak hiçbir şey yok! Bunu düzeltecek bir ameliyat türünün dahi var olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi iyi haber… Zaten böyle bir şeye ihtiyacınız da yok. Karın kasları da adeta parmak izleri gibidir, herkesinki biraz farklıdır ve bir anlamda karakter sahibidir. Estetik ya da daha önemlisi sağlıklı olmaları için, illa inci gibi simetrik dizilmiş olmaları gerekmez.

Abs

Bir örnek ile açıklayalım. Yukarıdaki fotoğrafta ilk sırada yer alan Ronnie Coleman, vücut geliştirme alanındaki en prestijli yarışma olan Mr. Olympia’yı 8 kere kazandı. Baktığınızda abdominallerinin çok da estetik olduğu söylenemez. Hatta saymaya kalksanız “6-Pack” yok, beş belki beş buçuk-pack var!

İkinci fotoğrafta, aynı dönemde Ronnie’nin en büyük rakibi Jay Cutler… O da Mr. Olympia’yı 4 kez kazandı. Onun abdominalleri de gördüğünüz gibi çarpık, zigzag’lı…

Şimdi 3. fotoğrafta ise Lazar Angelov… İşte “inci gibi” abdominaller görmek isteyen ona baksın. Tabii ki çok ama çok sıkı çalışma ürünü ama Allah genetiğini de vermiş…

4. fotoğrafta diğerlerinin yanında epeyce bir tıfıl kalan da bendeniz :-) Tabii ki diğer hiçbiri ile aynı kulvarda değilim (Haşaa! Ama bu karenin sadece 90 günlük 1 tur P90X sonrasında çekildiğini hatırlatırım). Şansıma abdominaller oldukça düzgün sayılır ama illa kafayı takacak olsam, sol en üstteki diğerlerine oranla biraz daha küçük ve çarpık…

Yani dostlar, özellikle de baylar, özetle söylemek istediğimiz, tanrı vergisi olan abdominallerinizin şekline ve dizilişine kafayı takmayın! Üzerindeki yağları eritip, aynada onları görebiliyorsanız, ne mutlu size… Yağsız bir karının size sadece estetik değil, beraberinde “sağlık” getirdiğini de hatırlayın.

5 Yorum

 1. 174 boyunda 61 kilo 16 yaşında bir gencim 76 kilodan indim bu kiloya 1 sene içerisinde çok hacimli kol kanat omuzlarım var direk dikkat çekiyor ama karın kasları sadece sıkınca 4 tanesi üstteki belli oluyor ve alt karında hafif yağlanma var bu programlarla ne kadar sürede çözerim baklava sorununu şimdiden teşekkürler :)

  Cevapla
  • Özellikleriniz P90X’e başlamak için uygun. Program, 90 günün sonunda sizi 6-pack’lere kavuşturacaktır.

   Cevapla
 2. Hocam merhaba
  p90x başlıyalı 5 gün oldu ancak şu ana kadar 3.gün hariç diğerlerin sonuna kadar tamamlayamadım. İnanılmaz derecede terliyorum. Atleti sıkınca bildiğin elle yıkamışcasına ter çıkıyor. Boy 1.78 Kilo 88 idi başlarken ve şuan 85 kiloya kadar düştüm 5 günde. Sorum ise şu sizlere.

  1-) Programları yarıda kesip 30dk 45dk vs dinlendikten sonra yapmam yine aynı verimi alırmıyım.
  2-)Beslenme konusunda mümkün olduğunca fazla protein almaya çalışıyorum ve az yemek yiyorum.Sakıncası varmı

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Bence ilk 5 gün için gidişat iyi gözüküyor. Devam etmelisiniz… Sorulara gelince:

   1) Tavsiye edilmez. Aralarda “pause”u kullanmak ve 1 dakikayı aşmayacak şekilde küçük aralar vermek olabilir ama 30-45 dakika ara vermek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Onun yerine “elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini boşverin”… İlk günlerden ve haftalardan ekrandakilerin gerisinde kalmak çok normal.

   2) Doğal protein alımı uygun. Ama P90X “mümkün olduğunca az yemeye çalışılacak” bir program değil. Doğru ve sağlıklı besinler seçtiğiniz sürece vücudunuzu aç bırakmanız gerekmez.

   Başarılar…

   Cevapla
 3. Benim de karın kaslarım yamuk maalesef, ama dert etmiyorum tabii ki :-) Yeter ki tekrar göreyim onları, en son lise yıllarımda fittim. Ama az kaldı, yukarı ikiden belirginleşmeye başladı bile :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız