Diyet Hataları! – 2

İlk bölümde, doğru zannedilen diyet yanlışlarından bahsetmiştik. Yumurtanın sarısının çöpe gitmesinin, günde sadece 8 bardak suyun ve her zaman sıfır yağlı ürünleri tercih etmenin yanlış olacağı gibi…

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

4) Sebzeleri hiçbir zaman pişirmeyin, sadece çiğ tüketin!

Bu da her zaman duyduğumuz diyet öğütlerindendir. Ancak bazı sebzeler piştiğinde, çiğ hallerine göre antioksidan yapısını değiştirerek emilimini kolaylaştırır. Örnek olarak çiğ domatese göre pişmiş domatesin, güçlü bir antioksidan olan Likopen miktarı daha fazladır. Bir diğer örnek ise havuç ve ıspanağın pişince daha fazla Beta Karoten saldığıdır. Buharda pişirme yöntemi de diğer pişirme yöntemlerine göre antioksidan çıkışı bakımından üstündür. Sonuç olarak “tüm besinler çiğ tüketilmelidir” yaklaşımı yerine, kimi besinlerin pişirilerek tüketilebileceği prensibi daha doğru olacaktır.

5) Diyet tek kişiliktir!

“Diyet yapmak” nedense genellikle tekil bir eylem olarak ele alınır. Oysa ki uyguladığınız diyette tek olmanız, aslında daha yalnız hissetmenizi ve sonucunda yarım bırakmanızı kolaylaştırır. Diğer taraftan, edineceğiniz bir diyet ve antrenman partneri ile (bir P90X partneri edinmeyi de her zaman çok çok tavsiye ediyoruz) birbirinizi kontrol altında tutar ve destek olursunuz. Tabii sürekli kaçamak yapan bir partner de diyetinizi ve egzersiz rutininizi bozmanıza sebep olabilir. P90X-Türkiye sitesi, gerçek ya da sanal bir partner edinmekte faydalıdır :-)

6) Stres zayıflatır!

Bir zayıflama aracı olarak “stresi” kullanan hiç görmedim demeyin, çünkü var. En azından zayıflama aracı olarak “sigara”yı gören mutlaka görmüşsünüzdür, ki o da çok yanlış! İnsan kimyası öyledir ki, stres anında vücut kendini savaşmaya hazırlamak için yağ depolamaya ve yağları harcamamaya başlar. Stresli hissettiğiniz her dakika kendinize zarar verir ve çoğu hastalıkların temelini atarsınız. Salgılanan Kortizol Hormonu da bağışıklık sisteminizi zayıflatarak hastalıklar ile savaşmanızı zorlaştırır. Kim fit bir vücuda giderken, P90X’inin ortasında hasta olmak ister ki?! Egzersizlerinizi ve diyetinizi (sağlıklı beslenmenizi) takip ederken eğlenin ve kendinize zaman ayırın. Eğer ara sıra çok stresli olduğunuzu hissediyorsanız, aşırıya kaçmamak kaydı ile bazen kendinize kaçamak ödüller de verebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Rojda Derya

  Diyetle ilgili bir şey sormak istiyorum. Normalde muz ve fıstık ezmesi hiçbir diyette verilmez. Ancak sitede bir sürü yazıda ve başka yerdeki makalelerde de spor yapıyorsanız az miktarda da olsa veriyor. Spordan ne kadar önce yemek gerek ve bu zayıflamak için yapılan diyete zarar vermez mi?

  Cevapla
 2. Orhan

  “Stres Zayıflatır” başlıklı paragrafı okuduğumda son zamanlarda neden büyük miktarda kilo artışımın olduğunu anladım.Malum YGS-LYS yaklaşıyor,okuldaki sınavların üzerine yeni getirilen yasaya göre performans ödevini yetiştirme,dershanedeki konulara yetişmeye çalışmak=AŞIRI STRES=KİLO ARTIŞI…

  Bundan sonra stres yapmamaya çalışmam lazım sanırım. X-(

  Cevapla
 3. Ramadan

  P90x’i yapan insanların günlerinde stresin yer edeceğini hiç sanmıyorum :)
  Ve hocamın da dediği gibi diyet partneriniz olabilirim kader ortaklarım :D

  Cevapla
 4. Hocam sanırım ben çok istedim diye serinin gerisini hemen bugünden yayınladınız :-) Ama çok güzel oldu. Özellikle bu sayfadakiler hemen hiç bilmediğim bilgilerdi. P90X zaten çok kolay bir program değil ama özellikle zorlandığım beslenme konusunda böyle tüyolar olmak benim için çok faydalı.

  Cevapla
  • Evet, araya başka birşey girsin istemedim :-) Egzersizler bu işin %50’si ise, beslenme de diğer %50’si.

   Ama daha iyisi benim benim hesabımla, %5 Egzersiz, %5 Beslenme, %90 Motivasyon… Motivasyon olmadan hiçbiri olmaz.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız