Derin… Büyük… Boşluk…

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kenpo’mu yapamadım! İkinci haftamın son antrenmanıydı ama 2 saat boyunca köpeğimi gezdirdiğim ve onunla koşturup oyun oynadığım için yapamadım. Yaktığım kalori bence birbirini tutar hatta Aykut Hoca’ya sordum, o da sıkıntı yok dedi ama gel gelelim bendeki sıkıntıya…

Öncelikle Cumartesi günü kendimi suçlu ve kötü hissettim, Pazar günü P90X diye bir sporla uğraştığımı bile unuttum. Pazartesi günü eve geldiğimde takvimdeki çarpılara bakıp Cumartesi gününün eksik olduğunu gördüm ve sanırım bıraktım dedim. Çünkü toplamda neredeyse 3 gün olmuştu ve ben uzaklaşmıştım.

Neyse ki Aykut Hoca dün tam zamanında “Ne O…” diye motivasyonel bir yazı paylaştı. Hem yazı, hem de yazının altında kullandığı görsel beni benden aldı… Eğer bırakırsam sıfırdan başlamalıyım, o yüzden şimdi pes etmemeliyim diye zorla da olsa DVD’yi çalıştırdım. Ve ta taaa… bitirdim, yeniden motive oldum ve P90X yaptığımı hatırladım.

Şimdi programda aslında hiç bir DVD’yi atlamamanın önemini daha iyi anladım. Evet kasları şaşırtma sistemi ile çalıştırıyoruz, ondan dolayı DVD’lerin program takvimimize göre yapılması önemli, bu işin bilimsel boyutu. Ama ben işin psikolojik boyutunu çözdüm; eğer bir günü atlarsanız, devamlılık kırılıyor, daha zor geliyor. Bu sebeple yerine başka antrenmanlar koymak yerine 90 gün boyunca kendinizi sıkın ve hayatınızın kampına girin.

Hepinize bol şans…

19 Yorum

 1. umtku

  Sabah 9 da kalkıp gece 11 de bazen 12 de işi biten birisi olarak gece 3 de bile p90x yapabiliyorsam herkes yapar die düşünüyorum. Tabi bahanelerin arkasına sığınılmaz ise

  Cevapla
  • sehla

   Mrb

   Sabah 7 de kalkiyorum. Isim bitip eve geldiğimde gece 11 olmuş oluyor. Bu yüzden 1 haftadır p90x yapamıyorum. Bütün emekler boşa gitti diye düşünüyordum. Eğer siz yapabiliyorsaniz bende yapabilirim. Bugün tekrar en baştan başlıyorum o zaman :)

   Cevapla
   • umtku

    Gerçekten yapılabiliyor ve ayrıca çok güzel uyunuyor sabahta zinde oluyor insan:)

    Cevapla
    • UgurDUZLA

     Yaptığınız iyi birşey ama sürekli bu şekilde devam edilirse eğer egzersizlerden alacağınız verim yarı yarıya düşer yalnız

     Cevapla
   • icten

    Hiç de boşa gitti diye düşünme. Kaldığın yerden devam.

    Cevapla
  • icten

   Tebrikler Umtku (ya da Umut :)

   Aynen, eğer gece 3’te olsa bile yapacak azim varsa, zaten senin elinden hiçbir şey kurtulmaz. Ben de bazen geceye bırakmak zorunda kalıyordum ama son zamanlarda sabah yapıp kurtulmanın gücünü ve motivasyonunu keşfettim.

   Tüm gün boyunca ki enerji seviyesi ve de mutluluk hissi inanılmaz :-)

   Cevapla
   • umtku

    Umut utku :) teşekkür ederim sabırlıyımdır.. 90 günde istediğim sonucu alamamış olsam da 90 lar bitmez önemli olan spor yapabiliyor olmak kendimi huzurlu mutlu sakin hissettiğim sürece saatin önemi yok benim için.. egzerdiz verimi yarıya düşerse 3 tur yapar tamamlarım o açığı :) ayrıca ben başladığım da 78.800 kg dım şu anda 72.300 belim 96 idi şimdi 85 yani işe yarıyor :)

    Cevapla
 2. musess

  Merhabalar içten hanım :-)
  Hemen ne kadar doğru bilmemek ile birlikte dikkatimi çeken şeye değineceğim siz bir önceki denemede de buna benzer bir yazı yazmışsınız aynı günler fire vermeye alışık oluyor bence beyin en azından bende öyle oldu programdan kopmayacaksınız bu kez bunu görüyorum…. Bir Öncel
  Ki yazınız aynı haftaya ait ise daha dikkatli olmalı ki otomatikleşmesin

  Cevapla
  • icten

   Önceki yazımın ve ruh halimin kaçıncı haftaya denk geldiğini şimdi kestiremedim ama… bu sefer o kadar motiveyim ki, sanki kıyamet kopsa beni yolumdan döndüremez gibime geliyor.

   Aykut Hoca pek çok kereler ilk 21 günün önemimden bahsetmişti, işte onu neredeyse firesiz atlatmama çok az kaldı.

   Seni de yakından takip ediyorum; kısa bir süre sonra bitiyor olsa gerek. Sonuçları çok güzeldi ama sanki sen daha fazlasını istiyorsun gibi bir hava sezdim :-) Bunun ikinci, üçüncü… turları var, hatırlatmak istedim.

   Motivasyonun hep yüksek kalsın…

   Cevapla
   • musess

    Evett içten hanım bende aynı şeyi hissediyorum sizinle ilgili bu sefer çok kararlısınız bencede….. Mesela ben ikinci hafta yanıkmıyorsam kenpox yapmak istemedim sonra ki hafta da onu atladığım için yapmak istemedim sanırım zihin bu şekilde rutin in dışına çıkıp oyun bozanlık yapıyor.
    Aslında görselin dışında çok uç haraketler yapabilme kabiliyeti kazandırmak istiyorum ben bedenime. ..kesinlikle haklısınız iki üç dört ben uzunca bir süre daha buradayım herhalde bence siz de ikiyi yapacaksınız bu benim tahminin çünkü anladığım kadarıyla titiz bir insansınız bir şeyler düzgün olsun isteyen. Biraz mükemmeliyetçi mi deniyor bu benim fikrim tabi

    Cevapla
 3. Erkan

  P90x in kendisini bir yana koyarsak, p90xtr site olarak tam bir rehabilitasyon merkezi gorevi goruyor. Hepimiz kah itiraf edip pismanliklarimizi yazip birbirimizden destek gorup moral kazaniyoruz, kah destansi bir basari hikayesiyle motive olup birakmanin kiyisindan donuyoruz. Pisikolojinize iyi gelen bir yer burasi. Herkesin kendini rahat hissettigi bir ortam. Ve tabiki aykut hocam bunun mimari.

  Cevapla
  • icten

   Aynen! Hepimiz rehab’a girmiş Rihanna gibiyiz :-) Burada herkes farklı bir karakter (başta siz :-) ama tüm bu insanların ortak bir noktası var.

   Tabii ki Aykut Hoca’nın çok emeği var. Adamı gecenin köründe bile arasanız, o kadar pozitif ki anlatamam. İster istemez, siteden bile bulaşıyor o pozitiflik, motivasyon…

   Cevapla
 4. Toy

  3 gündür p90x yapmadım bende.Yarın erkenden kalkıp başlayacağım :-)
  Hiç bırakma İçten abla.En güzeli hep yapmak,yeniden ayağa kalkmak :)

  Cevapla
  • icten

   Amman 3 günü aşma. O zaman insan gerçekten demoralize oluyor, ipin ucu kaçıyor. Yakalarsan, o ivme ile daha da uzun süre motive gidiyorsun.

   Buradan bizi bilgilendir, işe yarıyor :-)

   Cevapla
   • Toy

    İpin ucunu kaçırmamak en iyisi :-)
    Mutlaka bilgilendireceğim :-)

    Cevapla
  • musess

   Aman toyyyyy hem yiyelim hem yapalım lütfen bırakmayın!!!

   Cevapla
   • Toy

    Birazdan kalkıp bu haftayı baştan alacağım :-)
    Hem yiyelim hem yapalım demek çok doğru.
    Benim yedikçe psikolojim bozuluyor ve “amaaann yarın yaparım gibi” bir düşünce oluşuyor :/
    Ama başlayınca da özlem ve aşkla yeniden ayağa kalkıyorum :-)

    Cevapla
 5. Güzel bir konuya değinmişsin. Tabii ki her zaman her şey, “ne kadar kalori yaktım”, “o zaman onun yerine bu, bunun yerine o olsun” değil. O zaman P90X, P90X’likten çıkar. Tabii ki ara sıra olur ama bahsettiğin gibi, psikolojik devamılık da önemli.

  Neyse, treni çabuk yakalamışsın :-)

  Not: Bir de böyle tren yakalamalardan, gecenin körü de olsa boş vermeyip yapmalardan sonra, insan genellikle daha da kuvvetli bir ivme ile ilerler. Sanırım sende de benzeri olacaktır.

  Cevapla
  • icten

   Aynen Hocam, herşey için tekrar çok teşekkürler… Bu sefer o kadar motiveyim ki, bir günde tüm 90’ı yapar mışım gibi geliyor adeta :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız