Cips Yemek = Litre Litre Yağ İçmek!

Haftasonu, diğer bir deyişle “abur cubur atıştırma günleri” gelmişken, başlığı ve görseli ile en etkileyici Blog’lardan biri seçilen cips yazımızı, yeniden ana sayfaya taşıyoruz :)


Yoksa siz hala cips mi yiyorsunuz?! O zaman hemen söyleyelim, TÜBİTAK’ın yaptığı araştırmaya göre, incelenen 50 ürün içerisinde en yüksek oranda kanserojen madde içeren gıdanın adı: Cips!

Cips, muhtemelen Kola ile birlikte, bu dünyada vücudunuza koyabileceğiniz en zararlı yiyeceklerden. Toplumsal olarak ayran ve süt gibi öz ve oldukça faydalı değerlerimizi kaybediyoruz. Bunun yerine zararları sabit olan kola ve cips gibi ürünler, belki milyarlarca lira harcanan reklam kampanyalarının da etkisiyle, çok daha agresif bir şekilde tüketimimize sunulmakta. Amerikan Tabipler Birliği’nin araştırmasına göre “Kolalı içecek alışkanlığının kemik kırıkları sıklığını 3 kat artırdığını ve tüm hastalıklara davetiye çıkaran şişmanlık ile kola tüketimi arasında önemli bir bağlantı” söz konusu.

Farkındayız, Cola’ya sataşmadan duramıyoruz ama yine konumuz olan cipse dönersek; her gün milyonlarca kişinin tükettiği cipsler tehlike saçıyor. “Cips yemek yağ içmekten farksız” diyen uzmanlar, cipsin kanserden obeziteye, diyabetten kısırlığa ve Parkinson’a kadar birçok hastalığa neden olabildiğini ifade ediyor. İçinde yüzde 10 oranında doymuş yağ ve yüzde 3 oranında trans yağ bulunan cipslerden günde 35 gramlık ufak bir paket yiyen kişi, yıl boyunca 5 litre yağ içmiş oluyor. Cipslerde yağdan başka tuzun da olması tehlikeyi büyütüyor.

Dünya artık bugün, cips paketlerinin üzerine tıpkı sigaralardaki gibi “Öldürür!” yazısı yazılması gerektiğini tartışıyor. Çünkü cipslerde bulunan Trans Yağ ve de özellikle Akrilamidin maddesinin, sigaranın da içinde bulunan ve kansere neden olan bir madde olduğu biliniyor. İşte bu yüzdendir ki, sevgili Cips’imiz, TÜBİTAK’ın 50 ürünlük incelemesinde, en kanserojen madde içeren gıda olarak, zirveyi kimseciklere kaptırmamış!

Şimdi en başta sorduğumu tekrar sorayım… Yoksa siz hala cips mi yiyorsunuz?!

3 Yorum

 1. Hocam P90X’e başladığımdan beri bu cips denen illeti ağzıma koymuyorum. Zamanında paket paket yediklerime de yanıyorum. Ama zararına neresinden dönersem kar :-)

  P90X hayatımda pek çok şeyi değiştirdi. Eskiden, bulunduğum ortamda hep en şişman bendim, şimdi neredeyse arkadaşlarım arasında en fit benim :-)

  Adeta benim içimden ayrı bir BEN çıktı. Sadece fiziksel anlamdan da bahsetmiyorum. Artık çok daha mutlu bir insanım sanırım. Miskinlik sıfır ve herşeye enerjim var. Sanırım bu cipslerin vs. insanı miskinleştiren bir durumu da olmalı.

  Yazı için teşekkürler Aykut Hocam.

  Cevapla
 2. cips yerken okudum helal

  Cevapla
 3. Gerçekten dediğiniz gibi etkileyici bir başlık ve foto olmuş! Tiksindim valla cipsten.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız