Cheat Meal ve Mantı Olayı…

Hemen mantıya gelmeden önce, artık egzersiz ve sağlıklı beslenme camiasında oldukça sık kullanılan “Cheat Meal” ya da “Cheat Day” kavramları nedir, onları açıklayalım.

Cheat Meal, Türkçe’ye “İhanet Öğünü” olarak çevrilebilir. Yani bir anlamda, ara sıra da olsa, seçtiğiniz bir öğünde, sağlıklı beslenmenize ihanet etmenizdir. Cheat Day ise, bir ihanet öğünü değil, koca bir ihanet günüdür, ki bunu fazla tavsiye ettiğimizi söyleyemeyiz…

Peki Cheat Meal’lerin özelliği, ya da doğru uygulandığında faydaları nedir? En önemli faydası, bireyin üzerindeki “eyvah, diyet yapıyorum” baskısını azaltmasıdır. Tamamen “İhanet Öğün”lerinden uzak, uzun süreli mükemmel bir S.S (Nazi) diyeti, bir süre sonra size mental zarar verebilir. Ve bunun yanında yine sosyal olarak da sizi bazen ters köşe edebilir. Bir örnekle açıklayalım…

Örneğin 4 arkadaş bir mantıcıya gittiniz. İyi mantıcılar genellikle mantılarıyla ünlüdürler ve çoğu böyle ihtisaslaşmış iyi mantıcıda, başka bir yiyecek çeşidi de pek bulunmaz. Şimdi diğer 3 yakın arkadaşınızın tek zorlandığı tercih, mantılarını bir mi, bir buçuk mu alacakları iken, sizin kara kara düşüncelere dalıp, “acaba mantı yerine salata var mıdır” demeniz hem sosyal açıdan doğru değildir, hem de o mantı ustasına hakarettir!

Tabii burada ihanet öğününüzü, “b*kunu çıkarma öğünü”ne çevirmemek adına bazı basit kurallara da dikkat edebilirsiniz. Mesela yukarıdaki örnekte, mantınızı tabii ki bir buçuk yerine sadece bir porsiyon istemek, yanına kola vs. almak yerine su ile yetinmek, zaten hamur işi olan mantının yanında ekmeğe dokunmamak, sosyalliğinize hiç leke sürmeden ve adeta “çaktırmadan”, daha fazla ihanet etmemiş olmanızı kolaylıkla sağlayacaktır.

Son olarak, “Cheat Meal” ya da “İhanet Öğünü” bir zorunluluk değildir, ama meydana geldiği zaman da, fazla abartmadığınız sürece, başınızı duvarlara vurmak durumunda hiç kalmadan, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. özellikle bu işi profesyonel anlamda yapmayan yani bizim gibi amatörlerin psikopat olmasına gerek yok.2-3 haftada 1 olmak üzere yapılabilir tabii bu öğününde dengeli olması gerekmektedir :)

    Cevapla
  2. Kesinlikle okuduğuma çok çooook mutlu olduğum bir yazı oldu gece gece… Mantı yaaa… Yiycem valla! :-D

    Cevapla

Yorum Paylaşınız