Beyninizi Kullanacağınız Egzersiz Taktikleri

“Beyin Jimnastiği… Beyin Jimnastiği…” diye duyarsınız. Şimdi size anlatacağımız konu, aslında onun gibi birşey. Ama yok, bulmaca çözün, Sudoku falan demeyeceğiz biz… Gerçekten “beyninizi” ve düşüncelerinizi (hayal gücünüzü) kullanarak, egzersizlerin en temel hareketlerinde ciddi pozitif farklar yaratabileceğinizi göstereceğiz bu yazıda.

Özellikle P90X Programı’nda oldukça sık karşınıza çıkacak iki temel harekete (Şınav & Barfiks) geçmeden önce, yine başka bir örnek verelim. Örneğin, P90X’in Kenpo-X egzersizinin bitiminde, eğer gerçekten iyi bir çalışma çıkardığınızı düşünmüyor ve bu yönde bir tatmin duymuyorsanız, bu “beyninizi” çok da doğru kullanmadığınıza işaret olabilir. Kenpo-X yaparken “öylesine kollarınızı sağa sola sallamak” ile “hayalinizdeki bir düşmanı karşınızda canlandırarak” yumruk ve tekmeleri hırsla savurmak arasında ciddi bir fark olacaktır. Yani aynı süredeki aynı egzersizden, sadece beyninizi ve de hayal gücünüzü biraz kullanarak, belki 2 kat verim almanız mümkün.

Şimdi, bunu biraz daha somut bir hale getirerek, programın iki temel taşlarından sayılabilecek barfiks ve şınav hareketlerinde beyninizi nasıl performans ve sonuçlarınızı maksimize edecek şekilde kullanabileceğinize bakalım.

Şınav Hareketi:

Bir dahaki sefere şınav hareketini yaparken, birisinin karnınıza tekme atmak üzere olduğunu hayal edin! Neden mi? Bu düşünce, ister istemez sizin karnınızı sıkmanıza yol açacak, bu da hem daha doğru pozisyon almanızı sağlayacak, hem de hareketi çok daha efektif kılacaktır. Bu mental oyunu bir iki kere denediğinizde, karşılığı yakın zamanda size sert – dümdüz bir karın bölgesi olarak geri dönecektir.

Şınav Karna Tekme


Barfiks Hareketi:

Bir dahaki sefere barfiks çekerken (çekmeye çalışırken :-) vücudunuzu bara doğru kaldırdığınızı değil, tam tersi barı göğsünüze doğru çektiğinizi düşünün. Bu ufacık mental değişikliğin, barfiks performansınızı çok gözle görülür şekilde arttırdığına şahit olacaksınız. Yine bunun da karşılığı çok daha kısa zamanda, daha sağlam bir merkez (core) bölge ve günlük hayatta yorulmak nedir bilmeyen bir sırt ile alacaksınız.

5 Yorum

 1. Kadir Simsek

  barfiksi ben de hiç öyle düşünmemiştim :) daha çok uçurumun kenarında hayatta kalmaya çalışıyormuşum gibi düşünürdüm :) ama şınavda tam olarak da öyle yapıyormuşum zaten, şimdi farkettim :)

  Cevapla
 2. icten

  Ohaa barfiksi hiç o şekilde düşünmemiştim, çok mantıklı

  Cevapla
  • Bak bugün yeni birşey öğrendin İçten :-)

   Cevapla
  • Kadir Simsek

   hiii İçten :)
   Tekrardan başladın mı programa İçten? Lütfen başladım de :)

   Cevapla
 3. SerdarD

  Şimdi yazıyı okur okumaz kalktım ikisini de denedim, gerçekten işe yarıyor. İnanılmaz!

  Cevapla

Yorum Paylaşınız