Beslenme ve Kilo Verme İle İlgili Birkaç Küçük Öneri

Merhaba :) Bu yazımda size kilo verme konusunda birkaç küçük öneride bulunacağım. Uyguladığım ve işe yaradığını gördüğüm şeylerden sizlerin de faydalanmanızı istedim.

Önerilerin çoğu yeni bulunmuş şeyler değil ama belki bilmeyenleriniz vardır.

1) Sabahları aç karnına kahvaltıdan 15-20 dakika önce 2 bardak soğuk su içmek, yağların parçalanmasında %40 daha etkili imiş.

2) Her yemekten 15 dakika önce bir bardak su içmek daha ölçülü yemenize yardımcı olacaktır.

3) Canınız şeker, çikolata, tatlı vs. çektiğinde, siyah çekirdekli kuru üzüm yemek tatlı isteğinizi yatıştıracaktır (fakat 3-5 taneden fazla yemenizi tavsiye etmem. Bu üzümün başka bir özelliği de iştah arttırmasıdır. Ama sınırlı sayıda yiyerek sadece faydasını görürsünüz :))

4) Canınız tatlı çektiğinde bir diğer önerim de gün kurusu kuru kayısı. Hem tadı çok şekerli hem de lifli.

5) Her gün sabah aç karnına (suyu içebilirsiniz elbette :)) bir adet yeşil elma yiyebilirsiniz. Yeşil elma kanınızdaki zararlı maddelerin temizlenmesinde yardımcıdır. Ve bol lifli olduğu için midenizde daha iyi yer kaplar. Böylece kahvaltıda tıka basa yemezsiniz. Kabuklarını soymadan yiyiniz, liflerin çoğu kabuğa en yakın yerlerdedir.

6) Yağsız süt ürünleri tüketmek gereksiz kalori alımını önler. Yağlı sütle yağsız arasındaki tek fark kalorisidir.

7) Yağsız et ürünleri tüketmek.

8) Kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeği tüketmek daha faydalıdır (2-4 dilim kadar). Normal beyaz ekmeği tavsiye etmem.

9) Yemekleri ızgara, buğulama veya yağsız fırınlama seçenekleri her zaman daha sağlıklıdır.

10) Yemeklerinizi günde 2 tatlı kaşığı kadar yağ ile pişirebilirsiniz. Örneğin öğle yemeği 1 tatlı kaşığı yağ ile, akşam yemeği 1 tatlı kaşığı yağ ile yapılırsa toplam 2 tatlı kaşığı yağ ediyor.

11) Akşam altıdan, en geç sekizden sonra bir şey yememek. Veya en fazla bir elma ya da bir bardak yağsız süt içmek.

12) Tarçın! Kan şekerini düzenli bir şekilde çıkarttığını hepimiz biliyoruz :) Yemeklerden önce 1 çay bardağı yağsız süte 1 çay kaşığı tarçın ekleyerek içmek, kan şekerinizin yavaşça çıkmasına ve yağ depolanmasını minimuma indirmede yardımcı olacaktır.

13) Hazır paketlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak sizin yararınıza olacaktır.

14) Fast-food ve abur cuburu tamamen hayatımızdan çıkarmak kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden birisi olacaktır.

15) Öğlen yemeklerinde genelde sağlıksız şeyler tercih edilse de, siz en azından akşamdan bir sandviç hazırlayın. Örneğin kepek ekmeğiyle yapılmış ton balıklı, marullu ve limonlu bir sandviç. Ya da küçük bir plastik kap içerisinde yağsız yoğurt ve çilek, muz vb. ile meyveli yoğurt yapabilirsiniz. Veya yaptığınız ev yemeğinden bir kaba koyup işe, okula vs. götürebilirsiniz.

16) Günde 6 öğün (3 ana 3 ara şeklinde) yiyebilirsiniz ama 4 öğünle doyuyorsanız 6’ya tamamlamak zorunda değilsiniz.
Badem kuruyemiş seçiminde iyi bir seçenektir. Hem lifli hem de proteinli bir gıdadır. 10 adet bademde 171 kalori ve 5.6 gram protein vardır. Yağsız ve kavrulmamış tercih ediniz.

* Bunlar benim önerilerimdi. Umarım işinize yarar. P90X’li nice sağlıklı ve fit günler dilerim :)

5 Yorum

 1. musess

  Teşekkürler toy…..bizler için uğraşıp zaman ayırıp deneyimlerini paylaştığın için.çocuğuna katılıyor ama yüzde yüz uygulayamıyorum ama olsun ne kadar tedbir alabilirsek o kadar iyi sanırım

  Cevapla
  • Toy

   Rica ederim :-) .İşinize yararsa ne mutlu bana :) Bende çoğuna uyamıyorum ama belki bunlara tamamen uyabilecek insanlar vardır. Bizde zamanla uyarız nasılsa :)

   Cevapla
 2. Bu yerinde hatırlatmalar için teşekkürler :-) P90X’te başarının anahtarının %50’si beslenme ise, beslenmenin anahtarı da böyle küçük ipuçlarında gizli.

  Cevapla
  • Toy

   Rica ederim hocam :) Haklısınız,beslenme sağlıklı olmadıktan sonra istenilen sonuçlar elde edilemeyecektir.

   Cevapla
  • Metehan

   Hocam heryerde bu isin %80 i beslenme diyorlar fakat siz % 50 diyorsunuz bunun nedeni P90x in ekstrem olmasimi scaba :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız