Benim P90X Maceram…

Selamlar;

Yaş: 37, Kilo: 73.5, Boy: 1.81

Oldum olası hep zayıf görünmeme rağmen; yüzme, futbol, basketbol ve kayak gibi sporları; elbette amatör olarak, ama spor kulüplerinde yaptığım için hep güçlü ve formda idim.

Ancak zamanın etkilerini hissetmeye başladığım an artık bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım. Önce bir spor salonuna kayıt oldum ve 6 ay düzenli olarak, verilen programa sadık kalıp, hocaların tavsiye ettiklerinde; ağırlıkları arttırarak antrenman yaptım. Beslenme alışkanlıklarımı değiştirdim, internetten beslenme konusunda çıkan yazıları takip ettim. Gün içindeki ilk öğünüm, çok uzun yıllar, öğlen yemeği olan ben; yumurtalı, sütlü kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirdim. Asitli içecekleri hayatımdan tamamen çıkartıp, yerini ayranla doldurdum. Günlük aldığım besinleri, bir uygulama indirerek kaydetmeye başladım. Özellikle protein alımına dikkat ettim. Her besin kaynağını doğal yollarla aldım.

Bütün bunların elbette pozitif katkısı oldu – en azından beslenme alışkanlıklarıma – , ancak bu özveri ve disiplinden beklediğim sonuçları elde edemedim. Yağ oranım ile beraber, 2,5 kilo kas kaybettim ve neyi yanlış yaptığımı araştırmaya başladım ve bu elbette beslenme sorunu olmalıydı.

Diyetisyene gittiğimi duyan arkadaşlarım “tam dayaklıksın” dediler. Beslenme sistemimi,
internetten okuduğum bilgiler ile paralel olmakla beraber, bilimsel olarak baştan düzenledik. Her insanın farklı olduğunu bildiğimiz halde, internetteki “ortak” bilgiler yerine; bana özel programı uygulamaya başladım.

Sıra zorlayıcı, beni geliştireceğine inandığım, spor salonu için ayırdığım bütçeden daha az maliyetli, aileme de zaman ayıra bilip, eşime ve 4,5 yaşındaki oğluma  sporu empoze edebileceğim (erkek çocukları babalarını taklit ederler, mutlaka bilinç altına etki ediyorum) ve ev rahatlığını sağlayan bir spor bulmama geldi. P90X!

Geçen bir hafta, beni oldukça zorladı. Polymetrics’ten bu yana 4 gün geçti ve ancak daha bugün merdivenlerden inerken çektiğim acı azaldı. Bu program zor, DVD oynatıcının “pause” tuşu aşındı. Bu zorluk, etkili bir sonucun ilk habercisi. Kapasitemin her gün arttığını hissediyorum. “No pain, no gain – Acı yoksa, başarı da yok”.

Son olarak; P90X öncesi ölçüm sonuçlarımı paylaşıyorum. 15. günün sonunda güncellenmiş tabloyu da paylaşacağım. Sonuçları görmek için sabırsızlanıyorum.

Herkese P90X’li günler dilerim….

1. GÜN 15. GÜN
KİLO: 73,5
VÜCUT KİTLE İNDEKSİ: 22,4
TOPLAM YAĞ KÜTLESİ: 9,00
SAĞ BACAK
     YAĞ KÜTLESİ: 1,5
     KAS KÜTLESİ: 10,3
SOL BACAK
     YAĞ KÜTLESİ: 1,6
     KAS KÜTLESİ: 9,9
SAĞ KOL
     YAĞ KÜTLESİ: 0,5
     KAS KÜTLESİ: 3,7
SOL KOL
     YAĞ KÜTLESİ: 0,5
     KAS KÜTLESİ: 3,6
KARIN
     YAĞ KÜTLESİ: 4,9
TOPLAM KAS KÜTLESİ: 34,2

9 Yorum

 1. teoman.T

  Abii aramiza hosgeldinn diyoruzz :))

  Cevapla
  • Selçuk

   Hoş bulduk. Teşekkürler..

   Cevapla
 2. The Rock

  bence vücudunuz fitness için çok elverişli. 3 ay sonra çok güzel sonuçlar alacaksiniz eminim :-)

  Cevapla
  • Selçuk

   Teşekkür ederim. Ben de bunun için çabalıyorum.
   Pozitif sonuçlar alırsam, en azından benim gibi vücut tipi olan insanlara da örnek olurum, tecrübelerimi paylaşırım.

   Cevapla
 3. Selçuk bey merhaba , hoşgeldiniz hayırlı uğurlu olsun :) umarım istediğiniz sonuçlara EN kısa sürede ulaşırsınız , bu ölçümleri diyetisyen de mi yaptırdınız bende yağ kas ölçümu yaptırmak istiyorum nerde nasıl olur acaba

  Cevapla
  • Selçuk

   Merhaba, hoş bulduk, teşekkür ederim.

   Ölçümlerimi P90X e başlamadan 1 hafta önce diyetisyene yaptırdım. Hemen hemen her diyetisyen de ölçüm yaptırılabilir. Daha önce devam ettiğim spor salonunda da aynı cihazdan vardı, yapabiliyorlardı.

   Herkese kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Aylık düzenli olarak yaptırmış olsaydım, 6 ay düzenli gittiğim spor salonundan da fayda görebilirdim, o kadar çaba boşa gitmezdi. Boşa gitse yine iyi, 2,5kg kas kaybettim ki; 6 ay düzenli spor + düzenli beslenme + düzenli dinlenme ile ancak 1 sene önceki kas kütleme ulaşacağım :(

   Cevapla
   • Hmmm tamam teşekkürler :)

    Cevapla
 4. Selçuk Bey Merhabalar,

  Çok güzel bir başlangıç yazısı olmuş, teşekkürler. Konuya oldukçu bilinçli yaklaştığınızı görebiliyorum, başlangıç fiziği de kötü değil, sonuçların da çok iyi olacağını görebiliyorum.

  15. gün sonuçları ile de görüşmek üzere :-)

  Cevapla
  • Selçuk

   Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
   Bu cumartesi için diyetisyenim den randevumu aldım. 15. gün sonuçlarını paylaşacağım.

   Bu güne kadar dinlenme günümde ki streching de dahil aksatmadım, 1 gün hariç. Onda da -şaka gibi ama değil -- elektrikler kesildi :)))

   Bu ilkokul mazereti gibi komik sebep yüzünden, 1 gün geriden geliyorum.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız