Başlarken ve Devamlılık İçin Farklı Yaklaşımlar…

Bugüne kadar, daha P90X’e başladığı ilk gün “peki 90 gün sonra ne yapacağım?” diyenlere biraz şüphe ile yaklaşırdım. “Hele önce bi bunu bitirin de, onu o zaman düşünelim” demek gelse de çoğu zaman içimden :-) yine de sabırla yanıt veririm; dilerseniz ikinci, üçüncü turları yapabilirsiniz ya da devam programlarına geçebilirsiniz diye. Ama herkesin başlangıç ya da devamlılık motivasyonları ve yöntemleri birbirinden farklı olabilir. O yüzden bugün alternatif bir yaklaşım üzerinde duracağız.

İlk-Orta-Lise eğitimim boyunca (bizim zamanımızda böyle ayrılırdı, sanırım artık farklı) çok parlak bir öğrenci de olmadım, çok kötü de. Belki TED Ankara Koleji’nde okuduğum ve eğitiminin de biraz zor olduğu için olabilirdi ama hiç Takdir ya da Teşekkür Belgesi almadım (onlar da hala veriliyor mu bilmiyorum). Taa ki üniversite sınavı öncesi son seneye kadar. Son senenin ilk dönemi nereden estiyse “Teşekkür Belgesi” almayı hedefledim. Çok da yaklaşmıştım ama “Seminer” adlı nispeten “kıytırık” bir dersin hocası son anda final notumu kırınca, kıl payı ile kaçırmış oldum. Son senenin ikinci dönemi ise, bu sefer “Takdir Belgesi” almayı hedefledim. Tahmin edin… onu da kılpayı ile kaçırdım :-) Ama bu sefer otomatikman, üniversite öncesi hayatımın ilk ve son “Teşekkür Belgesi”ne kavuşmuş oldum.

Bugün bakarsanız, aslında önemsiz bir kağıt parçası sayılır. Ama bu olay, bana çok daha önemli bir şey öğretmiştir. Her zaman hedefini büyük tut. Çünkü, ona ulaşamasan da, kılpayı kaçırsan bile, aslında ona yakın pek çok şeyi başarmış olursun.

Henüz 2014 yılının başı. “Peki 90 gün sonra ne yapacağım”cıların seveceği alternatif bir bakış açısı. Öyleyse 2014 yılında P90X’i 3 defa (bakın 4 demiyorum) bitirmeyi hedefleyin. Bu, 270 gün çalışma ve de yeteri kadar da tatil demek. Zaten bunu başarırsanız, sizi bir Fitness dergisinin kapağına çıkarabilecek kadar iyi bir fiziğe kavuşmuş olursunuz. Ama olur da benim Takdir’i kaçırdığım gibi hedefinizi tutturamazsanız, yine de eminim en azından 1 tur P90X’i başarıyla bitirmiş olacaksınız; ki bu da başlı başına sizin için hayat değiştirici bir başarı ve deneyim olacaktır.

15 Yorum

 1. 2.haftanın ortasındayım ve 1 kilo alarak 86,5 kg oldum.Beslenmeye de okadar dikkat etmeme rağmen neden böyle oluyor anlamıyorum.Umarım erken bir telaştır bu bendeki.Gerçi p90x den önce 3 aya yakın genç ve fit programı uygulamıştım ama ondada pek kilo kaybım olmamıştı.90 günün sonunda sonuçlar şaşırtır beni umarım.

  Cevapla
  • Merhabalar Özgür,

   Henüz 2. haftanın ortası tabii ki herhangi bir moral bozukluğu için çok erken. P90X’te sadece “tartıyı” ölçü birimi olarak almaz zaten çok yanlıştır. Şu aşamada kendinizi program ile birlikte çok daha iyi hissetmeye başladığınızı tahmin ediyorum. Dediğim gibi kısa dönemde, mevsimsel değişiklikler, vücudun su tutması vs. gibi bir sürü dış etmen olabilir. Ama 90 günün sonunda istediğiniz sonuçlar ve fazlasının geleceğini kesin olarak söyleyebilirim.

   Kesinlikle hiçbir moral motivasyon kaybı olmadan devam etmelisiniz.

   Cevapla
 2. jashyni

  Aykut Hocam,
  1 Ocak irtibariyle bir çok insanın başlayacağını söylemiştiniz :) benim bir teklifim var. Bir birlerine destek olacak gruplar oluştursak, yani isteyen kişilerle tabi :)
  3. Haftanın 3. gününe girmiş bulunmaktayım, 4 kilo verdim hemde bunun 3.7’si yağ yakımı, su kaybı değil ama yine de arada bir yalpalıyor insan. Mesela bu gün, ben gerçekten ağlayacak duruma geldim, yogayı ne kadar sevsemde.
  Burada tabi ki blog yazılarıyla, bilmesekte bir birimize destek oluyoruz. Ama bunu gruplar halinde daha net başarırmışız gibi geliyor :)
  Öyle bir düşündüm, Aykut Hocam ve arkadaşlar ne dersiniz?

  Janset

  Cevapla
  • Süper olur. Zaten bu sitenin birincil işlevi, insanlara motivasyon ve devamlılık sağlamak. Bunu arttırmak için her teklife her zaman açığız.

   Cevapla
   • jashyni

    O zaman nasıl yapalım hocam ? :)

    Cevapla
    • Hmmm… benim de format şimdi şıp diye aklıma gelmedi. Dedim ya fikirlere açığım diye :-) Herkes brainstorming yapsın.

     Cevapla
 3. buhurizade

  aykut hocam yaş 26 kilo 59-61 arası sürekli değişiyor boyum 1.70.
  2 senedir sürekli olarak üniversitenin salonunda vücut çalışıyorum. kiloma görede oldukça iyi ağırlıkların altına girebiliyorum. 1-1,5 saatilik çalışmanın ardından kaslarım şişmiş ve tatmin olmuş olarak eve geliyorum.ne var ki aradan 8 saat geçmiş kollarıma bakıyorum eski haline dönmüş!…
  geçen sene steroid kullanmayı bile düşündüm defalarca, bi şekilde kullanmadım ne var ki.
  dvdler elime ulaştı ve dün p90x e başladım.asıl istediğim 65-70 kilo arasına sabitlenmek. yıllardır 61 in üstünü hiç görmedim. spor yaparak kilo almaya çabalıyorum ama olmuyor, p90x son ümidim bu da olmazsa steroid…yardımlarınızı bekliyorum.

  Cevapla
 4. mrttepe

  Aykut hocam bunun altına pek uygun olmayacak sanırım ama benim blog paylaşma durumumu açar mısınız? Arkadaşlarla paylaşmak istediğim şeyler var :)

  Cevapla
  • Yoo, problem değil :-) Onunla ilgili email attım. Yazılarını zevkle okumak isteriz.

   Cevapla
   • icimden ugrasmakgeldi dersler zormusda belgeyi kacirmis :) neye kime gore zor.hocam hoca takmis belge kacirmis p90x te de bana aykut hoca takdi plyometricsde jumperda kirik not verdi:) bu arada aykut.hocam yeni bir p90x baslayanlar gibi.heyecanla.basdan.basladi.bring it.koc:)

    Cevapla
    • Yooo valla zordu dersler. Kredili Sistem mağduru jenerasyonuyum hem ben :-) Nereden de aklıma geldi de yazdım bunları bilmiyorum :-)

     Cevapla
     • bilmiorm hocam okul .takiminda olunca bizim.gecmemiz kolaydi :)
      Yanliz.p90x basladiniz.mi?
      Aslinda cokguzel yazi.olmus.kendinizden ornek vererek aslinda hemen hemen herkesin yasadigi ama farkindalik uyandiran bir yazi olmus

      Cevapla
 5. Bende 3.ayıma girmek üzreyim hocam ve kararı mı verdim planımı yaptım 2. P90x imi yapacağım bu program hayatımı düzene soktu başarma arzusunu aşıladı “yüce P90x” :)

  Cevapla
 6. Aykut Hocam farkında olmadan çok iyi motive ediyorsunuz biliyor musunuz. Belki farkındasınızdır da :-P

  Ama kesinlikle 2014 hedefimi koydum: P90X’i 3 tur bitireceğim. Sizin, 270 gün çalışma ve BOL BOL TATİL sözünüz beni kamçıladı. Yapılmayacak şey değil. Hem dediğiniz gibi kaçırırsam da, muhtemelen 1 değil belki 2 P90X raundu da yanıma kar kalır :-)

  Bu site ve tüm yazılarınız için gerçekten teşekkürler.

  Yiğit

  Cevapla
  • Hayati

   Mrb. Aykut hocam ve diğer arkadaşlar. Yaptığımız bu işe gönül verenlerden olarak uzun arayışlar sonucu bu programı kendime rehber edindim.Programı inceler incelemez çalışmalara hemen başladım. 21. günümdeyim sizlerinde dediği gibi programın adı P90X ama bana yetecek gibi değil,ben de hedefimi şimdiden belirledim en az P270X yapabilirim bunu inanıyorum yılmak yok ‘DAHA AKACAK ÇOK TERİMİZ VAR’ haydi arkadaşlar.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız