Acı Yok Rocky! (İlk 3 Gün)

Hepimiz formumuzun bozulduğunu ya da kilo aldığımızı fark ederiz… Ya peki birisi bunu sizin gözünüze sokarsa…

Merhabalar ben Ziya, 31 yaşındayım. Aslında yaşantım boyunca çok kısa süre fit ve formda oldum, kalan büyük kısımda ise hantal, kilolu ve tamam kabul ediyorum “obezdim”.

Son dört yıl içerisinde belirli periyotlarla kilo verdim, aldım, verdim, tekrar aldım ve şimdi sonuç ortada… Şu an 114 kiloluk bir kütle olarak dolaşıyorum :) Ama rahattım, ben pek beni etkilemiyordu fiziksel durumum ya da ben bu durumu baskılayarak yaşamaya devam ediyordum. Taa ki uzaktan uzağa ilgilendiğim kızın “Ziya bu aralar çok kilo aldın” demesiyle ve bunu bir kaç kez tekrarlamasıyla (kaldı ki eski kız arkadaşım da bunu vurgulamıştı). Artık bazı şeyleri değiştirmem gerektiğinin ışığı kafamda belirdi, belki de bir başkası için kendi formunu düzeltmek, sağlıklı yaşamak ve düzenli egzersiz yapmak doğru olmayabilir ama en nihayetinde bu yaptıklarım hepsi benim yanıma kar kalmayacak mı? Bana sadece bir vesile lazımdı ve o vesile de biraz acı da olsa geldi beni buldu :)

Biraz araştırmadan sonra tesadüfen P90’ı buldum önce, sonra arkadaş tavsiyesiyle P90X’in varlığından haberdar oldum. Siteyi inceledim, “Önce – Sonra”lara baktım, tamam her şey güzeldi fakat yine de inandırıcılıkta kafamda hep bir soru işareti vardı. Nasıl yaaa, bu kadar kişi, bu kadar çabuk sürede böyle fit hale geldiler, zayıfladılar ve bunun gibi sorularımın cevabını hem sitedeki yazılardan, hem de Aykut Hoca’nın kendisinden aldım ve inandım. Bu programa başlamak için kendimi de hazırladım, en sonunda “Bismillah” diyerek başladım.

Siz de tahmin edersiniz ki ilk 3 gün hiç de kolay geçmedi. Uzun süredir yatmaya alışan vücudum (bisiklet turlarım hariç, onda da yokuşları eskisi gibi çıkamadığım için eziyet oluyordu) birden şaşırdı. Dur dedim ey bünye, sen daha çok şaşıracaksın. 1. gün Merkez Sinerjik’te programın ne kadar ciddi, eğlenceli, acı verici ama bir o kadar da faydalı olabileceğinin farkına vardım. Bazı hareketleri fiziksel durumumdan dolayı tam olarak yapamıyorum ama bu ileride yapamayacağım anlamına gelmiyor. Aksine ilerde bu hareketleri yapmak için daha çok kendimi motive ediyorum. Biliyorum ki 90 gün ya da 180 günlük bir yoldayım, elbette engeller çıkacak ama yürümeyi bildikten sonra o engelleri teker teker aşacağım.

İlk gün gerçekten de eğlenceli ve yorucu geçti. Kah güldük, kah hareketleri yapamadık diye üzüldük ama asla umutsuzluğa kapılmadık. Veee ikinci gün geldi çattı. Program Cardio-X, bildiğimiz kardiyo mu yoksa daha başka bir şey mi diye düşünürken DVD’nin başlamasıyla çok farklı eğlenceli ve faydalı bir şey olduğunu gördüm. Bu nasıl bir şey yahu, hem Yoga yapıyoruz, hem kardiyo, hem de karate… İnanılmaz tekmeler, yumruklar havada uçuşuyor. Hareketleri yaparken karşımda kendim varmış gibi davrandım. Eee bu fiziği ben bu hale getirdim, kanepe köşelerinde uzanıp TV seyretmek, yanında birşeyler atıştırmak, bunları hep ben yaptım. Sen misin böyle yapan deyip tekmeyi, yumruğu savurdum gitti :-) İkinci gün de güzel geçti, tabii ikinci gün de nefesimin yetmediği, durdurup kısa bir soluklandığım, “offf ölüyorum, yapamıyorum amannn” dediğim anlar oldu ama yapmayacağım, bırakıyorum demedim.

İlk iki günün yorgunluğu vücudumda fazlasıyla kendini belli ediyorken geldi çattı 3. gün… Bu DVD’de ise omuz ve kollarımı çalıştıracağım diye düşünürken yaptığım büyük bir hatanın farkına vardım. Aslında bu hataya birinci gün de varmıştım ama üzerine pek düşmemiştim. Aykut Hocamın da bana tavsiye etmesine rağmen ben gittim sabit 2 x 8 kiloluk dambıl almıştım. Takdir edersiniz ki 3. gün bu dambıllarla çalışamadım, denedim ama olmadı. Hemen imdada su şişeleri yetişti, kimisini onlarla kimisini de dambıllarla yaptım. Belki ağırlıkların hem çok hafif hem de çok ağır olmasından dolayı verimli bir çalışma olmamış olabilir ama bunu telafi edebilirim (Not: Ardından hemen ağırlıkları değişen dambıl seti sipariş edildi)

Ve geldik bonusa… 3. DVD’nin sonunda yer alan Karın Parçalayıcı egzersizine… Baştan söyleyeyim, hiçbir hareketi tam yapamadım, bacağımı havaya kaldıramadım, kendimi kaldıramadım! Hem karnım, hem kilom izin vermedi ama uğraştım. Acaba olur mu diye çabaladım, sonuç olmadı, yapamadım ama neden yapamadığımı biliyorum ve üzerine gidiyorum, bu fizik düzelecek forma gireceğim buna inanıyorum.

Çok uzattım biliyorum ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim, hareketleri yaparken sanki Tony “hadi bir de Ziya’ya bakalım”, yanıma gelip “söyle bakalım Ziya kaçıncı tekrardasın” ya da “ooo Ziya’ya bakın nasıl da yapıyor” gibi sözlerle diğer öğrencilerle iletişime geçtiği gibi  benimle de iletişime geçecekmiş gibi hissediyorum, garip gelebilir ama benim de bu DVD’lerden eğlence şeklim bu.

Son olarak arkadaşlar, ben bu yola girdim ve her gün birşeyler katmaya çalışıyorum. Daha çok başındayım 90-180 günlük bir yol bu. Tabiiki zorlandığım zamanlarda Aykut Hocam’la ve sizlerle bunları paylaşacağım ama asla yılmayacağım. Bu program bitecek!

12 Yorum

 1. musess

  yeni denk geldim yazınıza çok canlı anlatmışsınız .inşallah gelişme kaydetmişsinizdir ..yeni yazılarınızı bekliyorum.dvd eğlence anlayışınıza bayıldım bende bunu hayal edeceğim hiç böyle düşünmemiştim:)

  Cevapla
 2. gkniketya

  Bugun 8. Gunum ve 1 nolu DVD ii yaptim ancak bitirdigimde kendimi hic bukadar caresiz ve bitkin hissetmedim yaparkende ayni sekilde sinavlari barfiksleri yapamadim dermanim kalmadi aceba karkez Benin gibimi ilk baslarda ???yoksa yapabiliyormusunuz???

  Cok gucsuzmusum 1nolu DVD bunu ogretti…

  Cevapla
  • Başta yanlış okumuşum, “8. DVD’de barfiks yoktur” yazacaktım ki anladım :-)

   Ahhh 1. DVD… Kesinlikle başlarda benim kabusumdu. “İmkanı yok” diyordum… Ama yavaş yavaş herşey değişti. Şimdi en sevdiklerimden biri oldu diyebilirim. Çünkü bir süre sonra hakkından gelebileceksiniz, ve böylesi daha kıymetli olacak.

   Burada başta yapacağınız, biliyorsunuz DVD 2 tur, ve ilk turda kesinlikle kendinizi bitirip tüketmeyin (bu taktiği Tony de söyleyecektir). Eğer ilkinde tükenirseniz, ikinci kısımda komple “Mal gibi” (pardon) ekrana bakakalıyorsunuz. Ben doldurduğum Egzersiz Kayıt Form’larını bilirim. İkinci bölümde 1’ler hatta yarımlardan (1/2 diye yazardım) başka bir şey yoktu… Programın sonlarına doğru ise hep çiftli haneler :-)

   Darısı başınıza, devam…

   Cevapla
   • ziinal

    aykut hocam mail göndermiştim ama görmediniz sanırım dvd lerin birinde barfiks esnasında direnç lastiği ile çalışıldığını gördüm bu barfiksin yerini tutar mı benim gibi çekemeyenler için barfiks geldiğinde direnç lastiği ile o şekilde çalışmak faydalı olur mu , onlar barfiks çalıştığında boş boş durmak istemiyorum :)

    Cevapla
  • ziinal

   merhabalar bende gün 1 nolu dvd yi çalışıcam özet olarak motivasyon had safhada bakalım ne olacak

   bende açık konuşmak gerekirse sizin gibi barfiks ve şınavları yapamıyorum ama motivasyonu düşürmek yok elbet olacak onun da bir günü var o yüzden çalışmaya devam

   Cevapla
 3. teoman.T

  Evet ziinall ;)) yazin gercektende mukemmel olmuss
  Yorumuma gecmeden once iiyiki o eski kiz arkadasin yada sevdigin herneyse iyiki sana sissmannlamissin demis yoksa bizim gibi bir p90xtr ailesi ile tanisamiyacsktin o tonynin espirilerini duyamiyacakton ;)) neyse yorumuma geceyim
  Ben ve tum p90 lar senin gectiginyollardan gectik tabiide haraletleri zmaanla full hatra tony dahi gececeksin skiici gelen abb ribber sana zevkli gelecektir ve dusunn abribber daki zenci kankim var ;)) adam tam bi makine ama dusun o bile zorlaniyor ve vucudundako yag orani 0.5 oldugu halde ;) oyuzden kafana takma hepsi gececek ben sindiden soyliyim o kiz arkadasin 1 ayda ssnin ne kadar kilo verdigono gorecek sana sadece sunj demek istiyorum 132 kilolik dev birr toraman vardi o toramandan 112, kiloluk teoman cikti ;)) -20 kilo dusun ;)) lutfen pes etme bahanelerin arkasina siginma vee lutfen erteleme kolag gelsin basarilarini bekliyoru 4 gozle

  Cevapla
  • ziinal

   teoman teşekkür ederim yazdıkların için pes etmek zaten bu sitede bulunanların sözlüğünde yok çalışmaya devam bugün yaşadığımız zorluklar ilerideki güzel günlerimizin habercisi hedefe ulaşılacak.

   bu arada seni zevkle takip ediyorum idol olarak aldığım birkaç kişiden birisin azmine ve başarına hayranım açtığın yoldan bende devam ediyorum isteyen emek veren herkes amacına ulaşır umarım.

   Cevapla
   • teoman.T

    Sagol tsk ederim bizde yilmadan devam etmek ve p90x mezunu olmak ve bubu devam ettirmek icin caba gosteriyorum ve gosteriyoruz bi nevi p90xtr olarak baya buyumekteyiz gunbe gun artiuor vee ortaliga yeni zayiflamis vee fit olmus arkadaslar gormek cokk iyi oluyi ;)) istersen yarisa bgirebikirz. Benim az kaldi ebnim bitime en iyi kim olacak diye ;)) transformasyonu daha iyi kim olacakk ;))

    Cevapla
    • ziinal

     ustalarla yarışılmaz onların yolundan gidilir ve örnek alınır :)

     Cevapla
 4. Bu arada yazının başlığını da ekstradan çok tuttum :-)

  Rocky ile ilgili her türlü referans beni benden alır… Rocky’nin memleketi Philadelphia’da 8 yıl yaşamış olmaktan belki, nedense adı bile beni motive etmeye yeter. Dikkatli takipçiler belki bu sitede Rocky’yi referans gösterdiğim 10’dan fazla yazı bulabilir :-)

  O zaman yorumu, Rocky’nin o meşhur merdivenleri tırmandığı kare ve son seyahatimde aynı merdivenlerin zirvesinde benim kendi objektifimden bir kare ile bitireyim…

  Cevapla
 5. Ziya Hocam,

  Belki ilk Blog ama süper bir yazı olmuş. Adeta siz anlattınız, ben burada yaşadım!

  Yalnız değilsiniz, ben de egzersizleri yanımda Tony varmışcasına yapanlardanım. Özellikle Ab Ripper X’te o Jason’a bağırdıkça “Ayağınla elime dokun, elime dokun…” diye, ben de hareketlerime çeki düzen veririm, sallapati yapmam :-)

  Şu an 3 (ya da belki 4) bitmiş, geriye birşey kalmamış :-) Devam eder sonunu getirirseniz, o uzaktan takıldığınız kızın karşısına bir de o sefer çıkın derim!

  Cevapla
  • ziinal

   ben sizin yazdıklarınızdan ve diğer arkadaşların paylaştıkları şeylerden çok besleniyorum o yazıları kendime yarayacak bir sürü bilgi deposu olarak görüyorum ve bende belki başlamaktan geri duran endişesi olanlara kendi çalışmamdan ufak kesitler sundum tamamen samimi hisler ve düşüncelerle yazılmış bir yazıydı umarım faydalanan arkadaşlar olur size de kocaman bir teşekkür aykut hocam vesile oldunuz destek oldunuz ben sizi bir hoca koç olarak görüyorum sizde beni öğrenciniz olarak görün yazılarınızda bir öğrencinize seslenir bir şekilde sadece ismimle hitap ederseniz sevinirim çünkü tony ile birlikte o dvd lerde başka bir yol gösterici de sizsiniz benim için :)

   bu arada izninizle arada rocky efsanesinden alıntılar yapacağım :)

   4. gün bitti yoga x muhteşem birşey ben yoganın hiçböyle birşey olduğunu bilmiyordum aslında biraz ön yargılıydım yogaya karşı ama muhteşem birşeymiş :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız