9 Gün İçin Bence Hiç Fena Değil :)

Başlık ilgi çekici biliyorum ama kusura bakmayın sizi biraz kandırmış bulundum :D Benim P90X hikayem aslında 30 gün önce başladı ama bu 30 günün topu topu 9 günü Tony’nin tabiriyle “play”e bastım.

Niye?

Yazdıklarım bir çoğunuza yanlış gelecektir diye tahmin ediyorum. Bu program zaten dört dörtlük hazırlanmış ve gereksiz, boşa geçen dakikalar, saatler yok bunu biliyorum. Peki neden sadece 9 gün? Bu sorunun cevabı için önce amacımdan bahsetmeliyim.

Kilom normal olduğundan amacım kas kütlesi kazanmaktı, o kadar. Bu nedenle “Plyometrics, Yoga, Kenpo X, Cardio X” gibi kardiyo hareketlerini yapmak istemedim. Aynı şekilde “X-Stretch ve Core Synergistics” günlerinde işi gücü (ya da eğlenceyi) bırakıp da 1 saat çalışmak hiç içimden gelmedi :)

Ya Beslenme?

E tabi beslenmeye dikkat etmek de apayrı bir konu. P90X’in bir çok diyetisyeni müşterisiz bırakacak süper önerileri var. Ama bu öneriler beni pek ilgilendirmiyor… Tam arızayım di mi? :) İstediğimi yemeyip istemediğimi yemek pek bana göre değil. Bu konuda iradem yok gerçekten :) O zaman mevzuya girelim:

Spor geçmişim…

– 5 sene önce 1 aylık “vasıfsız bir hoca” eşliğinde body (adamın göbeği gerçekten çok büyüktü)

-Aralıklarla toplam 3 ay boks

-Düzenli 1 ay yüzme

-Evde dambıllarla 1 ay (kendi programımla) body

Ve P90X Dönemi…

Kısaca ilk gün zorladı sonra alıştım diyebilirim. Peki “Kocaaa” 9 gün neler mi yaptım? :-)

-3 gün “Chest & Back”

-3 gün “Shoulders & Arms”

-1 gün “Legs & Back”

-1 gün “Chest, Shoulders & Triceps”

-1 gün “Back & Biceps”

Ve bu günlerin 7’sinde “Ab Ripper X”

Tabi bunların hepsini olması gereken gününde yaptığımı da söyleyemem :)

Recovery Drink: BİM- Dost Çikolatalı Süt :D

Özet Olarak…

Spor yapma azmim var ancak kurallara uyma konusunda sıkıntım var :D

9 Günlük Before & After Bölümü…

1-9

3 Yorum

  1. Sleepers rica etsem e-mail adresini verebilir misin sana bi şey sorucam :)

    Cevapla
  2. Hayati

    Mrb Sleepers:) P90X için bu nick biraz yavaş ve durgun değil mi sence:) Hoşgeldin ailemize ama yine erken terk etmemek kaydıyla:) Bu site ve bu program bir harika takipçisi ve bağımlısı olmamak imkansız. Kim ne yaptı, ne yorum yazdı, bizler için Aykut Hocamız neler ekledi ve paylaştı. Okuldan gelince ilk işim siteye göz atmak oluyor. ,Olumlu bağımlılık bu olsa gerek,:)

    İnş. arzuladığın ve hedeflediğin ölçülere ve bedene ulaşır, 2. hayatına merhaba dersin. Kendimden biliyorum ben artık eskisi değilim bunun hazzını sonuna kadar duyuyorum.

    Başarılar bundan sonrası crazy…

    Cevapla
  3. Selam Sleepers,

    Öncelikle 9 günlük sonuçlarını tebrik ederim. Ama iznin olursa, yorumumu da belirtmek isterim. Zaten yazarken, muhtemelen benim ve diğer P90X duayenlerinin yöntemini pek de tasvip etmeyeceğimizi tahmin etmişsin :-)

    Yazdığın spor geçmişinden ve de ilk gün fotoğrafından, spor geçmişinin olmadığını anlıyorum (ki bu problem değil, P90X için bir spor geçmişi zorunluluk değildir).

    Spor geçmişi sıfıra yakın olan biri, tabiri yerindeyse spor salonunda yerdeki ağırlıkları toplayarak bile başlangıç için gözle görülür sonuçlar alabilir. Ama asıl problem bundan sonra başlar. Vücut bir süre sonra bu yeni tempoya alışır, yeni bir direnç ile karşılaşmazsa “Plato” tabir ettiğimiz döneme girer ve gelişme yavaşlar, durur…

    Yine P90X’in en büyük artısı da buradadır. Eğer Program Takvimi’ne dizayn edildiği şekilde uyulursa, gelişim/değişim durmaksızın devam eder, “Plato”ya girilmez, Kas Şaşırtması (Muscle Confusion) Prensibi yapacağını yapar ve sonuçlar o zaman gerçekten görmeye değer olur.

    Yine de egzersiz egzersizdir ve kötüsü olmaz… Başarılar…

    Cevapla

Yorum Paylaşınız