7. Gün Dinlenme mi yoksa X-Stretch mi?

Bugün Pazar. Çoğu kimse P90X’ine genellikle Pazartesi başladığı için (ben her zaman böyle olmak zorunda olduğunu düşünmüyorum), 7. günde X-Stretch mi yoksa komple dinlenme mi sorusu gündeme gelmekte. O zaman yanıtlamaya yardımcı olalım…

Konuya/soruya bakış açısı hem fiziksel hem de metal olarak ele alınabilir aslında. Önce fiziksel açıdan bakarsak, (konuları hep bir yerden Yoga’nın program için önemine getirdiğimin farkındayım ama :-) 4. gününde Yoga’sını komple yapan birinin, 7. gününü komple tatil yapmasında bir sakınca yok. Çünkü X-Stretch’teki çoğu hareket temelini Yoga’daki gerinme ve esneme hareketlerinde alıyor. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var, Plyometrics ya da Kenpo-X’in aksine, X-Stretch bir kardiyo DVD’si değil. Yani kalp atışlarınızı hızlandırmayacak ve sizi terletmeyecek. Ama eğer Yoga’yı, özellikle de son 40 dakikasını atlamaya meyilli biriyseniz, X-Stretch’i o zaman uygulamalısınız.

Şimdi de dinlenme mi yoksa X-Stretch mi sorusuna, mental açıdan yaklaşalım. İngilizce’de “streak” tabir edilen “seri”leri insanlar sever. Bu devamlılığın mental bir güç, bir motivasyon verdiği yadsınamaz. Mesela Fener’in bilmem kaç yıldır Kadıköy’de Galatasaray’a yenilmemesi gibi. Bu çoğu zaman kadro/performans gibi faktörle değil de psikolojik faktörlerle açıklanır. İşte böyle bir seri, bir devamlılık yakalamak adına, kimileriniz için sırayla 90 gün boyunca “Play”e basmak ve Tony’le yüzyüze gelmek, devamlılık açısından pozitif bir faktör olabilir. Kurallar (yani Program) dahilinde bile haftada bir gün kesinti, bazıları için başka kesintilere davetiye çıkarabilir.

Ama yine kimileri için, P90X haftasının son gününü komple tatil olarak geçirmek, ertesi günkü yeni haftaya çok daha enerjik başlamak için bir sebep ve motivasyon da olabilir. Tıpkı sosyolojik araştırmaların, insanların işlerinde haftalık 45 saatten fazla çalıştığından performansının ve verimlerinin düşeceğini saptamaları gibi. Okullardaki teneffüsler de aynı mantık ile düzenlenmişlerdir.

Yani sonuç olarak “Dinlenme mi – X-Stretch mi?” sorusunun cevabı yine sizde. Sevseniz de sevmeseniz de Yoga’nın sonunu getiren biriyseniz, X-Stretch’i atlamanızda bir sakınca yok. Ama 90 gün boyunca kesintisiz ben bu P90X’in hakkından geleceğim diyenlerdenseniz, o zaman yapın gitsin. Siz ne Plyometrics’ler, ne Chest & Back’ler görmüş kişisiniz, bi X-Stretch sizin gözünüzü zaten korkutamaz…

7 Yorum

 1. Pınar BAYTAR

  bir hafta dinlenme bir hafta X-Stretch :)

  Cevapla
 2. faruk1453

  Aynen bugün pazar ve ben x-strech yapıcam daha yapmadım birazdan başlayacağım. Ara vermek yok Tony nediyor x.strech bu proğramın en kritik parçalarından birsi diyor bunu atlamayın diyor cdnin başında. Gerçektende sakatlanmamak için bence atlanmaması gerekiyor. Hem esneklik için faydalı. Atlanmamalı… ben yogayı 1.5 saat yapıyorum ama genede atlamıyorum by.

  Cevapla
 3. Metehan

  Benim ayak bileğimdeki kemiğin kırılmasından sonra bağların kuvveti için bile sırf bu XStrech-i yapıcam :)
  Teşekkürler Aykut hocam. Mail atmıştım :)

  Cevapla
 4. şimdi x-stretch ve dinlenme arasında mental farklılıkları bir kenara bırakırsak. Program sonunda X-Stretchi fazladan 12-13 defa yapmış olmak bence esneklik açısından yadsınamaz bir katkı yapar. En kolay dvd belki ama esneklik ve posture (dik duruş) açısından yapılması taraftarıyım. Dinlenmek isteyen de dinlenir.. :)

  Cevapla
  • Aynen Furkan. Tabii ki yapılması bir avantajdır. Ama 3 gün öncesinde Yoga’yı sonuna kadar getiren birinin yapması da %100 zorunluluk değildir. Ama özellikle sakatlanmalara meyilli kişilerin (mesela Şeytan Rıdvan :-) yapması bir avantaj olacaktır.

   Cevapla
 5. bjcaksontr

  Bende cumartesi gününe denk geliyor :) ve hatta dün ilk kez tatil yapmayip bu cd yi sirf meraktan taktım. . Kendime o kadar kızdım ki 2 hafta bos bos yattığım için … harikaydı :))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız