6-Pack’ler Salonda Değil Mutfakta Yapılır!

Spor camiasında eski bir deyiş vardır; “karın kasları spor salonunda değil, mutfakta yapılır” diye. (Orjinali “Ab’s are made in the kitchen, not in the gym.”) Ve oldukça doğru!

Evet, milyonlarca mekik yapabilir ve kaya gibi sert abdominallere sahip olabilirsiniz, ama doğru beslenmezseniz, onları siz dahil kimse göremeyecektir maalesef. Eğer her Türk genci gibi bir dönem spor salonuna gitmişliğiniz varsa, bilirsiniz. Oralarda, büyük kollar, geniş omuzlar vs. görürsünüz ama 6-Pack’li insan sayısı genellikle bir elin parmaklarından azdır. Çünkü yaklaşım genellikle, %70 Egzersiz – %30 Beslenme şeklindedir ki, gerçek bunun tam tersidir. Özellikle de konu, o herkesin peşinde koştuğu “6-Pack”ler olduğunda.

Şimdi size, 6-Pack’iniz ile sizin aranızda duran yanlışlar ve doğru bir şekilde yeni 6-Pack’lerinize kavuşmanın yollarını sıralayacağız:

– Gece geç saatlerde, yatmadan önce atıştırmak: İşte 6-Pack’inizle aranıza girecek en büyük yanlışlardan biri; gece geç saatlerde ve sağlıksız abur cubur yemek. Muhtemelen vücudunuza ve de yapıyorsanız P90X veya başka zorlu Ev Fitness’ınıza yaptığınız en kötü hainlik olacaktır. Yatmadan önce yediğiniz sağlıksız besinler, “yağ” olarak depolanır ve o yağların büyük bölümü de karın bölgenizde. Lütfen o içinizden gelen abur-cubur yeme isteğine dur deyin. Sağlıksız abur-cuburlar bilimsel olarak bağımlılık yapmalarıyla ünlüdür. Yedikçe daha çok yiyesiniz gelir (Pringles’ın sloganını hatırlayın – “Once you pop, you can’t stop!” yani “Açtınız mı, bir daha duramazsınız!”). Unutmayın, aynı mantıkla, yemedikçe de yiyesiniz gelmeyecektir. Ve işleri kolaylaştırmak ve kendinize büyük işkence yapmamak adına, en kolayı zararlı abur-cuburları hiç evinize sokmamaktır. Sağlıklı beslenme daha markette başlar.

– Kahvaltıyı atlamak: Yine diğer bir büyük hata, kahvaltı öğününü atlamaktır. İşe giderken yolda uğradığınız kalabalık börekçiyi kahvaltıdan saymıyoruz tabii ki, onu atlamanız daha yerinde. Ama ataların da dediği gibi, kahvaltınızı Krallar gibi yapın! Özellikle P90X gibi çok efor sarf ettiren bir programda, koca bir gecenin ardından vücudunuzu beslemeniz, ve de iyi bir şekilde beslemeniz gerekir. Fazla kolesterol, yağ ve şeker tüketimini abartmamak kaydıyla, gününüzün en ihtişamlı öğününün kahvaltınız olması gerektiğini hatırlayın.

– Sadece 3 ana öğün yemek: Bu konuda farklı görüşler olsa da, uzmanların büyük bölümü, yoğun fiziksel aktivite ile paralel olarak, 3 porsiyonları küçültülmüş ana öğünün yanında, yine sağlıklı küçük ara öğünler tüketmenizin, metabolizmanızı hızlı tutmada ve yağ depolama ihtimalinin azaltılmasında anahtar faktör olduğunda birleşiyorlar. İş yerinize ya da okulunuza götürebileceğiniz, muz, elma, yoğurt gibi pratik ara öğünler, bu sorunu çözecektir.

– İşlenmiş ürünler: Bir yiyecek ne kadar az “işlenmiş” ise, faydalı olma ihtimali (ya da zararlı olmama ihtimali) o kadar yüksektir. McDonald’s tarafından dava edilmek istemeyiz ama patates kızartmalarını 1 yıl dışarıda bıraktığınızda bile görüntüsünü ilk günkü gibi koruyor. Acaba nasıl? Demek istediğimiz, mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durun, besinleri doğadakine en yakın hallerinde tüketmeye çalışın.

Susadığınızda, “su” için… Chicken Nuggets yerine “chicken”ın kendisini yemeyi düşünün. Limonlu Ice Tea’yi çok mu seviyorsunuz; hiç kendiniz yapmayı denediniz mi?… Herşeyi pişirip, kızartmayın da, bazen çiğ olarak tüketin.

Damak tadınızı da kısa sürede, bu yeni beslenme alışkanlıklarınıza alıştırdığınızda, o hep istediğiniz vücut aslında göz açıp kapayıncaya kadar çabuk gelecektir.

Abs in Kitchen

11 Yorum

 1. Hocam tavuğu çiğ yemekten mi bahsettiniz yoksa kızartma harici diğer pişirme türleri olur mu?

  Cevapla
 2. Hocam sabah antrenmanlarından sonra ev yapımı limonata içmemde bir sakınca var mıdır? Gün içinde şeker tüketmiyorum. Yoksa limonatadaki şeker oranını mı azaltmalıyım? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Kübra,

   Limon mucizevi bir meyvedir ama rafine şeker de bir o kadar mucizevi zararlıdır! Bence damak tadını yavaş yavaş şeker kullanımını azaltarak değiştirebilirsin.

   Cevapla
 3. Hocam ben 14 yaşındayım basketbol oynuyorum ve nerdeyse 11 aydır karın kası yapmaya çalışıyorum aslında 4 tanesi çıktı ama alt karında cıkarmadım alt karın ne oldugunu bılmyorum 3 aydır çalışıyorum ama yarısı belli oluyo bide adonis kaslarını çıkarmakta güçlük çekiyorum dumbellerla günde 100 tane olmak üzere kaldıyırıyorum oturarak 6 kg günde 1200 tane ip atlıyorum ve kanat gogus arka kol vs benim bunlara göre beslenmem nasıl olmalı 14 yaşındayım boy uzamamda devam ediyor 176 boyundayım oturarak agırlık kaldırınca boyun uzamasına yan etkısı oldugunu dusunmuyorum ama beslenmemede dıkkat etmeye çalısıyorum profesyonal birinden de yardım almak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz spordan önce ne yemelıym ne yememelıyım diye şimdiden herşey için teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet,

   Karın kasları çıkarmak maalesef sadece karın hareketleri ile olmaz. Daha doğrusu sadece karın hareketleri ile karın kaslarını da sıkılaştırabilirsin ama onları “çıkaramazsın”. Karın kaslarını (6-pack) çıkarmak için Full Body Cardio’ya ihtiyacın olacak. P90X, Full Body Cardio ve Ağırlık Çalışmalarının çok iyi dengelendiği, çok başarılı bir programdır. Bu yüzden 90 günlük P90X Mezunlarının çoğunda 6-pack’leri görürsün. Salondakilerde ise pek göremezsin…

   Cevapla
 4. Hentbolcuyum Ekimde maçlarım başlayacak.Sıkı çalışıyorum kendımce.Ama beslenmeme cok özen gösteremiyorum.Ama tuz-şeker kestim unlu mamullerıde mın. ındırdım.Alkol çok kullanıyordum kestim.Ama özenmiyorum dediğim evde ne çıkarsa onu yiyorum.
  Birde bi sorum olcak ort. 4lt günde su tüketiyorum çokmu fazla insanity yapmaya basladıgımdan berı çok fazla su ıcıyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Beslenme konusunda sitede pekçok yazı ve öneri var, mutlaka faydalı olacaktır.

   Insanity ya da P90X yapan biri için 4 lt su fazla değil, herhangi bir zararı olmayacaktır. Başarılar…

   Cevapla
 5. hocam ben çiğköfteci dükkanında çalışıyorum yeni başladım şu ara yemeğimi getiremiyorum öğlen çiğköfte ile atıştırıyorum akşam olabildiğince balık tüketiyorum sizce çiğköftenin kötü etkisi olurmu ?

  Cevapla
  • Merhaba Yiğit,

   Çiğköfte, olabilecek en kötü alternatiflerden değil. Örneğin McDonald’s ya da Burger King kötü birer alternatif olacaktır. Ölçülü tükettiğinde (muhtemelen senin şu anda tükettiğinden daha az), seni tok da tutacağı için çok zararlı olacağını söyleyemem. Ama burada önemli olan ölçülü ve iradeli olman. Bir şey ücretsiz diye çok yemek zorunda değiliz (açık büfe yemekler ve dağ gibi doldurulan tabakları hatırlatırım).

   Yine başka bir yaklaşımla, çalıştığın çiğköfte dükkanında, marul, yeşillik, kara lahana, turşu, limon gibi yan ürünlerin de olabileceğini tahmin ediyorum. Mesela öğlenleri kendine bunlardan pratik bir salata da hazırlayabilirsin.

   Cevapla
 6. Hocam biraz fazla yemek yedim motivasyonum yerlerde :(

  Cevapla
  • Olmasa daha iyi ama Bayram zamanı normaldir :-) Yeniden toparlayacağına eminim. “6-Pack’ler Mutfaka Yapılır” yazımı okuman iyi bir başlangıç.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız