6-Pack vs. 10-Pack… Anatomi Üzerine

“Biz daha meşhur 6 tanesini çıkaramıyoruz, bu 10-pack mevzusu da nereden çıktı?!” demeyin… Bugün biraz “anatomi”den bahsedeceğiz.

Evet karın kasları, o kadar egzersiz ve sağlıklı beslenmeye katlanılarak (biz yine katlanmak değil de keyif alınarak yapılan diyelim :) emek emek ortaya çıkarılan vücudun, adeta “incileri”dir…

Genellikle klasik “merdiven-altı” spor salonlarında kocaman kollar, göğüsler, hadi omuzlar falan görürüz de, o süper-define karın kasları onlar kadar yaygın değildir; bu yüzden daha kıymetlidir, ki özellikle o saydığımız diğer kaslarla aynı anda mevcut olduğunda. Yoksa bilenler bilir, fitness dünyasında bir söz vardır; “zayıf bir erkeğin karın kasları ile övünmesi, şişman bir kızın büyük göğüsleriyle övünmesi gibidir” diye…

Peki “6-pack, 6-pack…” diye duyarız da, nedir bu 6-pack?!

Yurt dışında yaygın olarak “6-pack” yani “6’lı Paket”, bizde ise “baklava” olarak adlandırılan bu kaslar, aslında karnın ön bölgesinde yer alan Rectus Abdominis kaslarıdır. Onları birbirinden ayıran Tendinous Intersection denilen doku ile, “boğum boğum” yanyana dizilmiş olarak görülür.

İşin ilginci, aslında herkes “6-pack” dediğimiz karın kaslarına anatomik olarak sahip iken, çoğu kimse onları göremez! Bunun sebebi de üzerlerinde yer alan göbek bölgesindeki yağ tabakasıdır. İhtiyacımız olandan ve yaktığımızdan fazla kalori alımında bu enerji fazlası, temelde yaşamımızı sürdürmek ve gerekirse ileride kullanılmak adına, yağ olarak vücudumuzda depolanır. Bu depolama da yoğunlukla göbek (kadınlarda basen de) bölgesinde olur.

Yani, “benim de 6-pack’lerim olur mu?” sorusu yanlıştır, çünkü herkesin Rectus Abdominis‘i vardır. Belki daha doğrusu, “benim de 6-pack’lerim çıkar mı?” olacaktır, yani maharet onları ortaya çıkarmaktadır. İşte onları ortaya çıkarmanın yolu da, doğru egzersiz ve sağlıklı beslenmenin kombinasyonu ile sağlanacak “yağ yakımından” geçer. Sonrasında, Ağırlıklı Crunch gibi egzersizlerle karın kaslarını hacim olarak da büyütüp, seperasyonu da arttırarak onlara o “3 Boyutlu” etkisini vermek… sonraki konu!

Şimdi diyelim, karın kaslarınızın üzerindeki yağları yaktınız ve “baklava”larınızı ortaya çıkardınız… 6-Pack’iniz mi var, 8-Pack’iniz mi, yoksa Blog fotoğrafında gördüğünüz gibi 10-Pack’iniz mi? İşte orası tamamen “anatomi”nize bağlı, anne ve babanızdan size geçen genetik mirasınıza.

Ama biz diyoruz ki, siz yine de 6’ymış, 8’miş, 10’muş… çok takmayın, öncelikle sağlıklı olmak adına karnınızdaki fazla yağlardan kurtulun. Çünkü ardından ortaya çıkan manzarada kaç taneniz olursa olsun… onu seveceksiniz!

Temel Karın Anatomisi

Karın Anatomisi

3 Yorum

 1. Yok öyle birşey,inanmayın arkadaşlar en son seren serengil in photoshop hilesi çıktı ortaya.(yok öle bişey derken kıskançlık yüzünden :))))

  Cevapla
 2. Vay arkadaş, biz daha 2 tanesini zor çıkarıyoruz, adam harbiden 10 tane çıkarmış. Hocam bu gerçek mi?

  Cevapla
  • Gerçek. Merak edenler için, kendisi Romane Lanceford’dur, İngiliz fizikçi. Yalnız Google’e ismini yazıp fotoğraflarına bakarsanız, her zaman 10-pack’leri yok! Bu da yazıda anlatılan bilgileri doğruluyor. Yani muhtemelen anatomik olarak 10-Pack’leri her zaman orada da, ancak yağ oranını feci düşürdüğü zaman 10’ları ortaya çıkıyor. Diğer zamanlar 8 -- 6 diye idare ediyor :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız