6. Hafta ve Öncesi & Sonrası!

5 haftalık sonuç istediğim gibi olmasa da yine de gelişme var. Gerçek fotoğraflarımın tümümü 27 Ocak’ta antrenmanı bitirdiğimde paylaşacağım. En zor 4 haftaya girmiş bulunmaktayım. Hem antremanın zorluğu, hem de özel hayatımın yoğunluğu yüzünden şu 4 hafta nasıl geçecek kara kara düşünmekteyim. Aykut Hoca’nın yardımı ile program dışına çıkmayacağım. Çünkü istediğimi elde edemeyecek düşüncesi içinde günde iki antrenman bile yapacaktım. Artık yararından çok zararını görürdüm.

Ben biraz insanların öncesi ve sonrası fotoğraflarındaki yanılgıdan bahsetmek istiyorum. Tabi ki bir çoğunuz farkındasınızdır ama bugün yaptığım bir muhabbet bu yazıyı yazmama teşvik etti. Arkadaşlar Youtube’da sitelerde gördüğünüz o değişimlerin çoğu tek seanslık antrenman sonrası değişimler değil. Yani düşünsenize beni. 133 kilodan 2 ayda Insanity ile veya 3 ayda P90X ile 80 kilo fit kaslı bir vücuda sahip birine dönüşüyorum. Bu artık sihir gibi bir şey olur. Tamam biraz kilo fazlan vardır, tek seansta istediğin vücuda kavuşabilirsin.

Ama dediklerim yanlış anlaşılmasın. Evde yaptığınız bu antrenmanlar resmen salonları geride bırakıyor. Ben spor salonunu bıraktım Insanity için. 2 seansta toplamda 30 kilo vermemi sağladı. Zaten bu 2. seansın fotoğrafları yayınlanınca göreceksiniz. Göbek ve bel bölgelerimde oluşmuş çatlaklar zayıflayınca kendini iyice belli etmeye başladı. Artık şişmanlıktan derim yırtılacakmış :-)

Fakat gelin görün ki bunu bizim insanımıza anlatmak, antrenmanın üstesinden gelmekten bile zor. Bu günkü arkadaşımı ikna etmek için bilgisayarın başına oturttuğumda aldığım cevap “tek seferde olmayacaksa niye uğraşayım” olunca şaşkınlıktan bir şey diyemedim. Artık teslim olmuş, bir değneğin gelip onu değiştirmesini bekliyor herhalde!

Siz de, özellikle kilo fazlası olan arkadaşlar, ilk seansta istediğini elde edemese bile vazgeçmesin. Hatta bunu ihtiyacınız için değil de hayatınızın bir parçası haline getirin. P90 serisi olsun, Insanity serisi olsun çok zor antrenmanlar ama, hele ki evde bu kadar iyi sonuçlar alacağınız başka antrenmanlar yok. Bu yüzden hiç bir mazeretiniz geçerli değil arkadaşlar…

.

4 Yorum

 1. Aykut hocama katılıyorum, 90 gün içinde (1 tur) eğer kendinizi verdiyseniz kas kütlesi zaten oluşuyor. Ben şahsen ilk günde yaptığım sayıların çok çok üzerine çıktım (15 PushUp’tan 45+lere, 3 WidePullUp’tan 14+’lere vs..) ve kondisyon olarak da limitlerimi zorlayacak hale geldim.

  Ama Tony Horton’ın “How to Bring It” adlı kitabında bahsettiği bir olay şu; Dediğim gibi, 90 günde kas kütlesi zaten oluşuyor. Ama asıl istenen görüntü sadece beslenmeye dikkat edilip yağ oranı 10%’un altına çekildiğinde ortaya çıkıyor. 90 Gün sonunda, düzgün bir diyetle, hayal ettiğiniz kadar kas kütlesi elde edemeseniz bile (Bu fizylojik birşey) vücutta kasların üzerini kaplayan belirgin bir yağ tabakası olmadığından doğal olarak “fit” bir görünüme ulaşılıyor zaten.

  Ama yağ yakımınI etkileyen birçok şey var; Fizyolojik yapı VE Metabolizma hızının dışında, bu 2’sini etkileyen şeylerden biri yenilen şeylerin “besleyici ama hafif” olması, diğeri de mevsim. En azından bende öyle; Yazın metabolizmam çok hızlıydı ve 1 tur Insanity ile zorlanmadan 15 kilo yağ yaktım ve ideal kiloma ulaştım. Fakat hala karın bölgemde kaybetmek istediğim ufak bir “fazlalık” var ama kış olduğundan metabolizmam yavaşladı, ve P90X/Insanity Hybrid’imin 77’nci gününe ulaşıp, yediklerime dikakt etmeme ve her açıdan limitlerimi zorlamama rağmen hala bu fazlalıktan kurtulabilmiş değilim.

  Toplam yaklaşık 140 günlük yoğun bir çalışma ve karnımın altında resmen parmaklarla hissedilen, yağ tabakasına rağmen belirgin olan 6pack’e ulaşmama rağmen, vücudumda “istediğim görünüme ulaşmamış” tek bölge, sırf bu yağ tabakası yüzünden, karnım kaldı. Bu da bahsettiğim olayın bence en net örneği zaten.

  Sonuç olarak, istenilen görünüme ulaşmadaki 2 aşamanın (Kas kütlesi yapma + Yağ kütlesi yakma) ilkini, birçok örnekte de görüldüğü gibi, sağlıyor. 1 turda yeteri kadar kas kütlesine ulaşan da var, 2 tur yapıp kendini aşan da. Ama 2’nci aşama tamamen metabolizma hızı ve beslenmeyle alakalı.

  Aykut hocamız gibi tek turda buna ulaşabilirsiniz tabii ama, mesela ben, Şubat-Nisan arası 2’nci tur sırasında, ısınan havanın ve hızlanan metabolizmanın da yardımıyla, hem bahsettiğim “yük”ten kurtulup, hem de bünyemin ulaşabildiği en yüksek kas kütlesiyle istediğim görünüme tamamıyla ulaşmayı planlıyorum.

  Daha önce de dediğim gibi, 2 tur Insanity yaptıktan sonra yeterli kondisyona ulaştığını varsayarsak, sen de benimle aynı hafta Hybrid’e başlayıp hem kondisyonunu koruyup, hem de belirgin kas kütlesini kazanabilirsin Nefretizm; Nisan’da kısmetse yaza tam olarak “olmuş” şekilde giriyoruz!

  Cevapla
 2. Nefretizm

  Benim tek istediğimde bu, fazla kas oluşmasını istemiyorum. Sadece yağlar yansın vücudum şekillensin. Amacım tamamen beden kitle endeksimi düşürmek. Tabi bunun yanında daha sağlıklı bir yaşam.
  Ben insanity bir kere bitirip büyük yararını gördüm. ardından p90x’i de bitirebilseydim ayna karşısında ki sonuç olarak tam olacaktı. Şimdi neden tekrar p90x’e değilde insanitye başladım dersen, bu tamamen yaptığım spordan aldığım zevk yüzünden. Sonucuna endeksli bir durum söz konusu değil. Tamamen sporun içeriği yüzünden insanity yapıyorum. Yani kardiyo sporu daha hoşuma gidiyor. insanitynin o vücudu son limitine kadar zorlaması benim spordan aldığım zevk. insanityden hemen sonra, P90x’i yaparken sıkılıyordum diyebilirim :) Hani aksiyon filminin ardından dram filmi izlemişim gibi oldu.
  p90x’in bittiğinde aynada ki sonucu daha etkileyici olabilir ama istediğim spor o değil. Bir dambılı sürekli kaldırmaktansa hoplayıp zıplamayı tercih ediyorum :) Sonuçta sporun iyisi kötüsü olmaz.

  Birde yanlış anlaşıldım heralde; dediğiniz gibi bir çoğu doğru o videoların, resimlerin, ama mesela şu kilolu haliniz benim haziranda ki insanitye başlamadan önceki halimin yanında tüy siklet gibi kalıyor.:) Bazı nsanlarda youtubeda o aşırı kilolu halinin yanına direk fit halini yanyana koymuş. Tamam bazıları 9 ay 1 sene sürekli yaptığını falan yazmış ama ingilizcesi olmayan adam ona dikkat etmiyor, bizim insanda o halden 3 ayda fit haline gelinemeyeceğini düşününce başlıyor p90xi kötülemeye.

  Şu anda kafaya takmış durumdayım. Hazirana kadar insanityi, the asylum’u veya ikisinin karışımı hybrid takvimi sürekli tekrarlayacağım. her takvim sonrası da burada paylaşacağım fotoğrafları. Bu siteniz benim içinde çok iyi oldu. Günlük tutmak gibi. Hocam yine p90xi önereceksin ama ne yapayım ben bu sporu seviyorum. :)

  SAygılar

  Cevapla
  • merhaba bilmiyorum 133 kg Normal kilonuzmudur Ama, Barfiks, ve diğer hareketlerde çok büyük zorlanmalar yaşıyormusun ? sormamın sebebi bnm senden biraz daha kilolu olmam. ve 133 verdikten sonraki halin mi yoksa daha yüksekten mi düştün. bu arada yazın akıcı ve güzel. beni etkiledin ve bende bi form doldurdum ve iletişime mail attım.. Daha çok yazman dileği ile. Ve başarılı Devam etmen dileği ile..

   Cevapla
 3. Merhaba Nefretizm,

  Yeni yazın için teşekkürler. Bu arada ben de yeni bir tur P90X’e (aslında P90X-Hybrid’e) başladım ama herkes sadece benim yazılarımı okumaktan sıkılmasın :-) diye her zaman yeni yazarları teşvik ediyorum.

  Yazdıklarına katılıyorum, ama biraz daha pozitif bir tablo çizerek. Ben Youtube’daki videoların çoğunluğunun doğruyu söylediğini düşünüyorum (biliyorum). Özellikle P90X Programı ile (Insanity’e kıyasla %50 daha uzun süreli bir program olduğu için -- 90 gün) obezlikten neredeyse Fitness Modelliği aşamasına gelenleri gördüm. Bu tabii ki 1 raundda olmamıştır, ama benim için önemli olan bunun mümkünlüğüdür, özellikle insanların evinin konforunda çalışabildiğini düşünürsek. Çünkü işin realitesi, aşırı kilolu insanlar spor salonlarında kendilerini rahat hissetmez, ve bu kısır döngü spordan soğumaya ve zamanla daha da şişmanlamaya doğru gider.

  P90X ve Insanity gibi programlarsa Ev Fitness kavramına yepyeni bir soluk getirip (gerçekten işe yaraması ve milyonlar üzerinde görülmesi açısından) herşeyi kökünden değiştirmiştir.

  Son bir not, benim sonuçlarımı da hergün oldukça soran olmakta. Şöyle söyleyeyim, aşağıda görmüş olduğunuz sonuçlar sadece 1 tur P90X’te 90 günde alınmıştır. Zaten aslında baktığınızda öyle ahım şahım bir kas kütlesi eklenmesinden ziyade daha çok yağlardan komple kurtulup, daha parçalı bir vücut ortaya çıkmıştır. Kasları olduğundan daha büyük gösteren de budur.

  Ama son bir not, kimse bu sonuçların çok kolay alındığını zannetmesin. 90 gün boyunca tüm konsantremin, yediğimin, içtiğimin, herşeyimin P90X olduğunu hatırlıyorum. Peki buna değer mi? Hem de her saniyesine :-)

  Aykut P90X

  Cevapla

Yorum Paylaşınız