5. Gün – Bacaklar & Sırt

Legs & Back, yani Bacaklar ve Sırt. P90X’in genellikle 5. gününe denk gelen egzersiz. Maalesef, Türk milleti olarak bacaklara fazla önem vermediğimizi, bu egzersizi yaptığınızda anlıyorsunuz. Sanırım benim geçmişte bacaklarımı çalıştırmaktan tek anladığım, kırk yılda bir yaptığım halı saha maçları imiş. Sırt’a gelince, neredeyse egzersizlerin %50’sinde yine Barfiks olduğunu söylemek zorundayım. Ve maalesef, kadınlar için de bu DVD’den kaçış yok, çünkü ilk iki günkü “Göğüs & Sırt” ve “Plometrics”in aksine, bu sefer bu DVD’yi bir başkası ile değiştirme şansınız yok (aslında var, bir üst seviye olan P90X+’daki Total Body Plus ya da Upper Body Plus ile değiştirilebilir, ama o daha ileri bir sistem olduğu için, daha sonra yeri geldiği zaman değineceğim).

Bacak & Sırt Egzersizine başlarken, sizin de vücudunuzda bir gün önceki Yoga’dan kalma, tatlı(!) bir duygu hissediyor olmanız lazım. Ve her iki bacak hareketinden sonra, sadece bir sırt egzersizi yapacağınız için, o barfiksleri de fazla gözünüzde büyütmenize gerek yok. Hem, bir tane bile barfiks çekemeyenlerin, nasıl bir yöntemle barfiks çekebileceğini daha önce anlatmıştım. Bu DVD’nin asıl konsantresi bacaklar, o kadarını söyleyebilirim. P90X’i daha önce bir tur bitirmiş biri olarak yine söyleyebilirim ki, toplam 13 Hafta’nın 10 Hafta’sında olan bu egzersizin faydasını gerçekten göreceksiniz. P90X’ten mezun olduğunuzda (90 günü tamamladığınızda), mesela o meşhur halı saha maçlarında herkesten hızlı koşacak, asla yorulmayacak, ya da bayanlar için, o hep istediğiniz “sütun” gibi bacaklara kavuşabileceksiniz.

Vücudun en büyük iki kas grubu olan Bacak ve Sırt’ın, P90X’in yaratıcısı olan Tony Horton tarafından aynı günde birleştirilmesi bir tesadüf değil. Bacak ve Sırt kasları, sanırım bir kol ya da omuz kadar göz önünde ve gösterişli olmadıkları için genellikle ihmal edilen kaslar. Ama vücudunuzun 90 gün içerisinde eşit ve estetik biçimde gelişip değişmesi için, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken, ve çok iyi dizayn edilmiş bir egzersiz.

Lütfen siz de ne kadar yorgun, bitkin ya da meşgul olursanız olun, Bacak ve Sırt DVD’sini koyup o “PLAY” tuşuna basın ve bir şekilde sonunu getirin. Sadece bir gün daha sonra, kendinize kocaman bir günü P90X tatili vereceğinizi de unutmayın. Bu sizi motive edecektir.

Henüz Yorum Paylaşılmamış.

Yorum Paylaşınız