30 / 90

İyi Günler Arkadaşlar,

Herkes gibi ben de uzun zamandır sıkı bir P90X takipçisiyim. Hep başlamak istedim, erteledim, ha bu hafta, ha bir ay başı gelsin başlarım derken bir baktım ki çok kötü bir fiziğe sahip olmuştum. Düğmeleri kavuşmayan pantolonlar, dar gelen gömlekler vs. Tabi hal böyle olunca moral bozukluğu derken depresyon da kaçınılmaz oldu ve kötü bir hal içerisinde buldum kendimi.

Bir fitness salonuna gitmeye karar verdim, çok hırslanmıştım tam 98 kilo olmuştum ve kesinlikle artık 100’ü görmek istemiyordum. Neyse 3 ay azimle gittim, beslenmeme çok dikkat ettim ve 3 ay sonunda tam 15 kilo verdim. Göbek hafif erimişti ama vücudumda aman aman bir değişiklik olmamıştı. Böyle olmayacaktı, bana köklü bir değişim şarttı ve YouTube’da dolaşırken (herkes gibi ben de) denk geldim ve neden olmasın, ne kaybederim dedim. Zaten 3 ay fitness  yaptım 3 ay da P90X yaparım ve ben de çok istediğim 6-Pack’lere kavuşurum diye düşündüm ve kafaya koydum.

Nihayetinde ben de başladım, her şey çok güzel gidiyordu. Tabii ben de başlarda barfiks çekemiyordum, antrenmanları tamamlayamıyordum. Gün geçtikçe daha da güzel oluyor derken 1. ayımın Recovery haftasında sağlık problemi yüzünden 3 hafta ara vermek zorunda kaldım, halbuki her şey ne de güzel gidiyordu. O 3 haftada tabii ki kendimi salmadım, beslenmeme yine çok dikkat ettim. Daha da azimle tekrar başladım. O 20 günlük tecrübe tekrar başlamamda bana çok yardımcı oldu ve artık hareketleri zorlanmadan yapabiliyordum (hiç çekemezken 20 günde nizami şekilde 4 tane barfiks çekebiliyordum).

En önemlisi de 6’da kalkıp ta antrenman yapacağı için MUTLU olan sayılı insanlardan birisi de bendim. P90X sayesinde çok daha fazla disiplinli oldum, çok azimlendim ve en önemlisi de artık işlerimi ertelemiyordum.  ‘Nasıl olsa yaparım daha zamanı var‘ , ‘Amaan boşver bugün de olmasın‘ cümlelerini hiç kullanmıyordum artık.

P90X bana özgüven, azim, devamlılık, kararlılık, mutluluk kattı. Eminim size de benzer şeyler katmış ya da var olanları arttırmıştır.

Beslenme konusuna gelince biraz katı kurallarım var. Bana zararı olan besin ve içecekleri tüketmedim. KOLA , ALKOL , CİPS , TATLI , hayatımdan çıkardım.

Sabahları kahvaltısız  işe gitmiyorum. Çoğu kişi gibi ben de kahvaltıda haşlanmış yumurta, domates, salatalık, zeytin, peynir, tam tahıllı 2 dilim buğday ekmeği yiyorum. Öğlenleri mecburen iş yerinde 1-2 dilim beyaz ekmek tüketmek zorunda kalıyorum ve yemekhanede ne çıkarsa yemek mecburiyetinde kalıyorum. Arada döner yediğim de oluyor :-(  Akşamları ise genellikle sebze ve tavuk ağırlıklı besleniyordum. Hafta sonları lahmacun, Adana Kebap yediğim de oluyordu tabi ama sürekli değil, canım çok isterse. (Bu arada ADANALIYIK :)

Elimden geldiğince iş yoğunluğundan zaman buldukça ara öğün tüketiyorum  (meyve, kuruyemiş gibi). İş yerindeki insanlardan da olumlu tepkiler almaya başlamıştım. Herkesin, ne kadar da azimlisin, yemiyorsun hiç (zararlı olan besinleri , fast food), bu işin sırrı ne gibi cümleleriyle de çok sık karşılaşmaya başladım diyebilirim.

Günde  1 saat spor ile ne kadar da güzel şeyler elde ediliyormuş görmüş oldum. Siz de hayatınızda hiçbir şeyi ertelemeyin. Şu an çok mutluyum. Kıyafetlerim bol gelmeye başladı artık :) inşallah bitirdiğimde tüm kıyafetlerimi yenilemeyi düşünüyorum. 30 günü bence başarılı şekilde tamamladım ama daha önümde tamamlamam gereken 60 gün var. Hadi hayırlısı…

Bunlar da 30 günlük değişimlerim (azıcık değişmiş sanki  :-) Samimi bir yazı  yazmayı istedim umarım beğenmişsinizdir…

Muzaffer 30

4 Yorum

 1. Muzaffer Abi aynı ben gibisin sen de. Ben de başladığımda 3 hafta yaptım ve sakatlandım 1-2 hafta ara verdim tekrar yapmaya başladım ve şu an 31. gündeyim. Aynı durum bende de geçerli vücudum biraz geç tepki veriyor ama artık karnımı sıktığımda orada six packlerin temeli atılmış belli oluyor gibi birşey :) Devam et Muzaffer Abi 90. gün sonuçlarını merak ediyorum :)

  Cevapla
 2. Muzaffer

  Evet boyum 1.88 pek kilomu göstermiyor duruyorum ama göbek bölgesi sadece 20 kilo :P :-)
  Çok yakınıyordum başlarda. Hocam olmuyor bi değişim yok diye mesajlar gönderiyordum anladım ki geç cevap verenlerdenim bende. Abb ripperx sonrası artık kendimi sıkıp aynaya baktığımda baklavaların üst kısmı hafif sezilmeye başladı gercektende başlarda nefret ederken şimdi hergün olsa da yapsam diyorum.

  ”Hayallerinizin peşinde koşmadıkça hayalden hayale uçmanın ne anlamı var”

  Cevapla
 3. Bu aralar çok yogun olduğum için sitede yorum ve yeni yazılar paylaşamıyorum birikti ama bir yandan da yeni yüzler yeni nickli arkadaşların blog yazıları güzel oluyor siteye renk katıyor öncelikle ADANALIYIK lafıyla zaten p90x’e handikaplı başlamışın :D bu yazıyı okurken aykut hoca da o kısımda gülmüştür aklına başka bir adanalı gelmiştir :D Yazı çok samimi olmuş barfiks konusu egomuz bize sandalye koymakdansa yapmamaya iter ben arada bir sandalye koyarak yapıyorum kendimi güçlü ve mükemmel görmekdense yardım alıp egoma kaybetmiyorum karın kasına faydalı hareketler denge isteyen hareketlerdir alt karını calıstırmak ıcın bacaklar karına yaklasması gerekır genelde barfiks çekerken dızleırnı de cekersen karın bolgene faydası olur ve ittirme gücüyle daha fazla barfiks çekersin
  ant sırasında çalıştırdıgın bölgeye odaklanırsan daha iyi olur en iyi sonucu sırttan almışın şimdilik sırt çok önemlidir sırtın güçlü olmasa olmaz gelişim güzel ayrıca ant sonrasında terli ve pump etkisinde degilde normal bir zamanda çekilmen egosuz oldugunu da gösteriyor
  Spor salonlarımı p90x mi yazıları insanların bence seçme hakkı olmalı sadece 1 şey olmamalı p90x bu yanı çok güzel oda bir seçenek ve deneme şansız sabahın 6sında en güzel spor yapılacak yer insanın kendi evidir
  60 günde daha iyi sonuçlar alacaksındır zaten bir alt göbek kalmış beslenmeni kısıtlama agırlık arttır gögüs kanat omuz da şekillenecekdir
  not=toksin niyetine şalgam candır şırdandan ve bicibici den uzak durmak iyidir ciger ekmeksiz sıkıntı olmaz
  başarılar:D

  Cevapla
 4. Merhaba Muzaffer,

  Öncelikle P90X’te 1. Ayını bitirmeni tebrik ve de samimi yazın için teşekkür ederim. Aslında fotoğraflara bakıldığında hiç de 100’e merdiven dayamış biri gibi durmuyorsun :-) Ama sanırım boyun uzun olsa gerek.

  Vücudun belki programa aşırı çabuk cevap verenlerden değil ama görüyorum ki karakterin P90X’e hızlı cevap verenlerden. Bu da en az ilki kadar önemli, çünkü er ya da geç 90 günün sonunda istediğin sonuçlar zaten gelecektir, kaçarı yok.

  Yine de fotoğraflara baktığımda, ilk 30 gün için göbekte ciddi bir düzleşme var. Bunda barfiksleri es geçmeyip kendini geliştirmenin çok önemi var. Çoğu kişi bilmez aslında ama barfiks ve de şınav aslında çok iyi birer karın düzleştiricidir. İlk defa barfiks deneyen birinin ertesi gün karın kaslarındaki tatlı ağrı, bunun en büyük kanıtıdır. Aynısı, Şınav ya da Plank pozisyonu için de geçerlidir.

  90 gün sonuçlarını da yine mutlaka bu sayfalarda görmek istiyoruz. :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız