1 Ocak’ta Yeni Başlangıca Ne Dersiniz?

Tamam, herkes yılbaşı gecesi alabildiğince sağlıksız yeme-içme hakkını kullandıysa ve artık yeni bir yıla uyandı ise 1 Ocak yazımızı yazalım…

“1 Ocak günü başlamak”… Bu bayat bir klişe mi, yoksa gerçekten anlamlı mı? Öncelikle hatırlatalım ki, aslında her bir gün, hayatınızı değiştirmeye başlamak için iyi bir gündür. 1 Ocak’ı kaçırdınız mı? 2 Ocak var. Onu da mı kaçırdınız? 3… Bu böyle gider (ama çok da gitmesin). Öte yandan tam olarak 1 Ocak’ta P90X Programı’na başlamak isteyenler için, ekstradan faydalı gördüğümüz bazı sebepler var.

İşte, 1 Ocak 2016 günü P90X’e başlamanız için 5 yerinde sebep:

1) Tabii ki Takvim Faktörü: Hadi inkar etmeyelim, bu tip özel günler, özel başlangıçlar için, “özel”dir… Daha önceleri, sonuç almanın diyelim %50’si egzersiz – %50’si beslenme ise, asıl %100’ünün “motivasyon” olduğunu söylemiştik. O yüzden bu motivasyona katkı yapacak en ufacık bir elementi bile lehinize kullanabilirsiniz. Onlardan biri de, tıpkı doğum gününde başlamak ya da o güne bitirmeyi denk getirmek gibi, 1 Ocak günüdür.

P90X’te bitirdiğiniz her gün için bir takvime “X” koymanın da motivasyonel faydasından söz etmiştik. Şimdi muhtemelen ortalık yepyeni eşantiyon 2016 takvimleri kaynarken, onlardan bir tanesini bu amaç uğruna heba etmek, çok iyi fikir. Kim bilir, belki o kadar aşka geleceksiniz ki, bir takvime tam 4 tur P90X sığdıracaksınız, karalanmadık bir noktası kalmayacak o takvimin. Zaten böyle bir durumda, bir fitness dergisinin kapağına çıkabilecek bir fiziğe kavuşabileceğinizi garanti ederim!

2) Cuma Olayı! : Belki Blog yazılarında dikkat eden çıkmıştır. Klasik Pazartesi yerine, haftanın başka bir günü (mesela Cuma!), P90X’e başlamak için daha iyi bir tercih olabilir. Neden? Bunun birkaç sebebi var. İlki, Pazartesi günleri zaten sendromu ile ünlü, çok da favori bir gün değildir. Nispeten daha geç kalkılan bir Pazar gününden sonra, Pazartesi sabahına daha da erken kalkarak bir egzersiz sıkıştırmaya çalışmak, vücut kimyasına ve biyolojik saate bir işkencedir! Belki de yarım tüm yarım bırakmaların zanlısı Pazartesi başlamaları olabilir mi?!

Öte yandan Cuma günü, bir “ivme” günüdür. Önceki 3 günün standartı ve ivmesi ile gelirsiniz. Haftasonuna 1 gün kaladır. Haftasonunu da çıkardığınızda P90X’te 3 gün ceptedir.

3) Mezuniyet Günü! : Alın size bir sebep daha… P90X’ine 1 Ocak günü başlayan bir kişi, yine anlamlı bir gün sayılabilecek 1 Nisan sabahına, bir P90X Mezunu olarak girer. Bunu, uzun soluklu bir şaka hazırlığı olarak düşünün, hatta hayatınızın şakası. P90X’e 1 Ocak’ta başlayın ve tam 90 gün sonra 1 Nisan’da, olabildiğince o yüzünü görmediğiniz Facebook arkadaşlarınızın fiziken karşısına çıkmayı sağlayın. Muhabbetler şöyle gelişecektir…

– Aaah! Gerçekten sen misin bu? Neler olmuş sana? O 6-pack’ler gerçek mi? 1 Nisan şakası olmalı bu?!…

Diğer yandan, yine baharın gerçek ilk günü sayılması sebebiyle de, mezuniyet tarihi olarak 1 Nisan’dan daha iyi çok tarih düşünemiyorum.

4) Grup Faktörü: Hiç şüpheniz olmasın ki, siz başlayın ya da başlamayın, oralarda bir yerlerde gizli gizli bugün P90X’e başlayacak olan çok kişi var… Bu serüveni, ister evde eşiniz-dostunuz olsun, ister de belki Türkiy’nin öbür ucunda online bir arkadaş olsun, benzer deneyimlere-amaçlara sahip bir partner ile yapmak çok daha keyifli. Şimdi bundan 30-60-90 gün sonralarında herkesin sonuçları yavaş yavaş sitede yer almaya başladıkça “ah şimdi ben de bunlardan biri olabilirdim, keşke o gün başlasaymışım…” dememek için… Siz de 1 Ocak!

5) Biri Ödül mü Dedi?! : Ve son olarak… yarışma faktörü! Daha önce sözünü ettiğimiz gibi, 2016’da Türkiye’nin ilk büyük para ödüllü “Vücut Transformasyon” yarışması bu sayfalarda olacak. Sadece şunu söyleyelim, siz ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Ayrıntılar, pek yakında… :-)

6 Yorum

 1. Slm ben 180 bboylarında 82 kilo yum ve 60 yada 90 gün içinde vücut yapmak istiyorum 21 yaşındayım nasıl bir program uygulamam gerek

  Cevapla
  • P90X ya da Hybrid olabilir. Whatsapp uygulaması kullıyorsanız, iletişim bölümündeki Whatsapp numarasından da destek alabilirsiniz.

   Cevapla
 2. İyi Yıllar Hocam ve Değerli büyüklerim. Hocam öncelikle yeni üye oldum ve çoğu insan gibi benimde kilolarımla başım dertte ve gittikçe büyüyor. 16 yaşımdayım 104 kiloyum 1.68 cm boyum var. Hocam birde okul oldugu için saat 4 ten sonra yapabiliceğim bir egzersiz programı vb. şeyler ev içinde yapabiliceğim hareketler antremanlar vb. şeyler söylermisiniz hocam 1 mayıs da denizcilik sınavlarım var. ben mekik şınav çekebiliyiorum ama bir türlü barfiksi yapamıyorum. beslenmem düzgün değil bilmiyorum. ama elastik bir yapıya sahibim hocam takal vb her hareket baçak açca :D vb hareketler yapabiliyorum. Hocam sizde bir program önerimisiniz lütfen hiç bir bilgim yok ama olmasını çok isitiyorum senelerce yedim ve yedim ama artık cidden sıkıldım arkadaşlar arasında zorluk çekmez utanmak rezil olmak terlemek dalga geçmek ve bazende alay konusu olmak çok zor hocam lütfen en yakın zmanda iletşim kurarmısınız. telefon numaram:05395068161 şimdiden saolun hocam…

  Cevapla
  • Merhabalar, 16 yaşında 1.68 boya 104 kilo biraz yüksek, ama herkes bir yerlerden başlıyor, senin de bir yerlerden başlaman lazım. Eğer ilk başta P90X ağır gelebilir diye düşünüyorsan, yürüyüşlerle, hafif cardiolarla, şınav -- plank gibi hareketlerle kilonu ilk etapta çift haneli rakamlara rahatlıkla çekip ardından ekstrem bir programa (P90X ya da Hybrid) başlayabilirsin.

   Cevapla
   • Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için çok saolsun. Whatsappınız varsa hocam verdiğm numaradan iletişim kurabilirmisiniz? birde sizce nasıl bir yeme içme planı uygulamalııym neler yapmalıyım kusura bakmayın ben yeniyim cardio vb. işlemleri hiç bilmiyorum..

    Cevapla
    • İletişim bölündeki Whatsapp numarasından siz de kontağa geçebilirsiniz :-)

     Cevapla

Yorum Paylaşınız