1. Gün – Bahanelere Karşı…

P90X’e başlamamak için ne çok bahane uydurdum kendime bilemezsiniz.

 • Ev misafir kaynıyor ve nerede spor yapacağım?
 • Televizyonum yok, bilgisayarın da uzaktan kumandası
 • Gözlerim bozuk alt yazıları okuyamıyorum
 • Çok yorgunum
 • Kolum ağrıyor
 • O tencerede gördüğüm mantı mı?

Aslında bahanelerim o kadar gerçekçi ki aman boş ver demediğim için şuan ben bile kendime şaşıyorum. Muhtemelen misafirler gidene kadar çatı katında spor yaptığım için zıplama hareketlerini yapamayacağım ama bu başlamamak için bir bahane olamaz. Sonuçta P90X bir nazi spor programı değil, yapabildiğin kadarını yap yeter ki yap diyen bir program.

İlk günüm yaklaşık bir buçuk saat bilgisayarın içine DVD’yi koysam mı koymasam mı diye düşünerek geçti, çünkü programı daha önce 30 gün yaptığım için başıma ne geleceğini biliyordum ve bu sefer bırakmayacağıma söz vermiştim kendime. Sanırım hayatımın boşa harcanmış en gereksiz bir buçuk saati idi bu. Çünkü DVD’yi koyduktan sonra zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile ve gerçekten çok mutlu oldum. Zorlandığım hareketler tabi ki de oldu ama pes etmedim, hızımı yavaşlattım sadece.

İşin en zevkli yanı bitirdikten sonra enerji dolup köpeğimi de alıp koşuya çıkmam oldu sanırım, uzun zamandır köpeğimi hiç bu kadar mutlu görmemiştim çünkü üşengeçliğimden genelde ben otururdum, o gezer gelirdi.

Sabah işe gelir gelmez yaptığım ilk şey takvimimde birinci günümü kocaman bir yuvarlak içine almak oldu. Birinci gün bile olsa şimdiden orada bir çok yuvarlaklar hayal ediyorum ve içim içime sığmıyor. 90 gün geçip gittiğinde bu takvimi gururla odama koyacağım.

içten

16 Yorum

 1. Pınar BAYTAR

  kapak fotografı benim 90 gün sonraki halim hıhhhh :)

  Cevapla
  • icten

   Kesinlikle çok uzak olduğunu söyleyemem. 90 gün ne de olsa.

   Cevapla
 2. merhabalar ben de p90xtr ye başlamak istiyorum ancak erkekler bile zorlandığını söylerken bir bayan nasıl yapar diye bir soru geldi aklıma. sistem nedir nasıl işler. DVD ler nasıl temin edilir fiyatları nedir merak ettim. yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Meral Hanım,

   Son zamanlarda Blog’daki katılımlara bakarsak, bayanların P90X’te erkeklerden daha aktif olduklarını görüyoruz :-) O konuda bir endişeniz olmasın. P90X her seviyeye göre modifiye edilebilen bir programdır. Ve 12 DVD’lik set sabit olmak ile birlikte, kadınların programı ile erkeklerin programı arasında bazı farklar vardır. P90X Programı için Ana Sayfa’daki P90X Başlama Formu’nu takip ettiğinizde, sizin adınıza en uygun program takvimi hazırlanacaktır. DVD Seti’ni yine aynı formu doldurarak temin edebilirsiniz, gerekli bilgiler orada mevcuttur.

   Sizi de en yakın zamanda P90X ile tanıştırmak dileğiyle.

   Cevapla
  • icten

   Merhaba Meral,
   Öncelikle ana sayfada başvuru formu var o formu doldurarak P90X serüvenine ilk adımı atmış olacaksın. Aykut Hoca zaten her türlü soruna cevap veriyor ama bende elimden geldiğince vermeye çalışayım.

   P90X için kadın yapamaz erkek yapar, 40 yaşındaki yapamaz 20 yaşındaki yapar diye bir kural yok. Yeter ki herhangi bir sağlık sorunun olmasın. P90x yaparken kendi vücudunun direncini kullanıyorsun yani odak noktası senin kendi bedenin, ortada 40 kg bir ağırlık kaldırmaktan bahsetsen evet yapamazsın derim ama kendi vücudunun direnci ve gücüyle her şeyi yapabilirsin.

   Kol antremanlarında ağırlık kullanıyorsun ben 2.5 kg kullanıyorum benim kol transformasyonum için bu yeterli, ama bir erkek arkadaş 9 kg kullanıyor o da onun kol transformasyonu için yeterli.

   Yani bu işin genç yaşlı kadın erkek çocuk diye bir olayı yok, tek yapman gereken sadece her gün pes etmeden bir saat ayırman.

   Programın ilk başlarında her hareketi muntazam ya da düzenli yapamayacaksın elbette ya da onlar 20 yaparken sen 7 de tıkanacaksın ama zamanla rayına oturuyor hiç merak etme.

   Bir an önce aramıza katılman dileği ile.

   Cevapla
  • Histoire

   İçten’e aynen katılıyorum. Kadınlar yapamaz diye bir şey söz konusu bile olamaz. Özellikle esneklik konusunda genel olarak erkeklerden daha avantajlı olduğumuz düşünülürse Yoga X , Streching ve diğer bazı programlarda daha şanslı olduğumuzu bile düşünüyorum. Şu da bir gerçek ki ağırlık konusunda da yaradılışları gereği erkekler bize göre daha avantajlı ama İçten’in belirttiği gibi 2-3 kg. luk ağırlıklar bizim için yeterli olacaktır. Ben de şu anda 2’lerle başladım (şunu söyleyeyim 10 günün sonunda 2’nin yetmediğini fark ettim en kısa zamanda 3 kg.lik alacağım) Kısacası gittikçe güçlendiğini ve enerjinin arttığını sen de göreceksin. İlk 1-2 gün zulüm olacak ama yaklaşık 3., 4. günden itibaren farkı hissetmeye başlayacaksın.

   Bence kesinlikle aramıza katılmalısın. Sevgiler,

   Cevapla
   • P90x de dezavantajlari avantaja da cevirebilirsiniz bir erkek ile zamanla ayni agirlik kaldirabilirsiniz keza bir erkekde ayni sekide ben esneklik ve nizami yapmak konusunda cok iddaliyimdir:) ozellikle esneklik bir bayandan daha cok esneklige p90x ile kavusdum kadinisi erkek isi diip birakmak yerine mucadele etmek gerekir

    Cevapla
 3. tolgacoskun

  ben işten gece 12 gibi gelirim ve karşı fast food çudan 4 izmir kumru alıp 1 lt kolayla tükettiğim çok olmuştu. O zamanlar spor yapmak aklımın ucundan geçmezken şu an tamamen kendimi P90X e adamış durumdayım,yarın sabah olsunda bir an önce idmana başlıyayım diye can atıyorum :) Bir de alanım geniş olsa.. Bugün de alt komşuyu kızdırdım hihihi :))))

  Cevapla
  • icten

   Bende alan konusunda ciddi sıkıntıdayım maalesef:(
   Ama sanırım ki mekan darlığını ve olumsuz koşulları artık hiç birimiz umursamıyoruz.

   Cevapla
 4. “O tencerede gördüğüm mantı mı?”da koptum. İlahi :-)

  Mantılar, pizzalar, tatlılar üstüne üstüne gelirken, PLAY’e basabilmektir P90X!

  Azmin ve kararlılığın için tebrikler.

  Cevapla
  • icten

   Azim kararlılık tebrikler diyorsun da Kerem gel bir de bana sor, Rüyamda deli gibi mantı yedim :)

   Cevapla
 5. Allahım hangi yeni Blog yazısını, hangi yorumu okuyacağımı şaşırdım… Motivasyon yağmuruna tutuldum galiba :-)

  Motive edici yazıların için teşekkürler İçten. Blog’un pasif bir takipçisiyim ama beni böyle güzel motive eden bir yazı gördüm mü dayanamıyorum :-)

  Cevapla
  • icten

   Melis,
   Motive olduysan ne mutlu bana. Bende blogları okuya okuya bu hale geldim inan. Eve her geldiğimde başlamamak ve vazgeçmek için o kadar çok nedenim oluyor ki anlatamam ama başladık bir kere.

   Yalnız sanırım kendimi daha da motive edip sabah erken kalkıp erken yapmaya başlasam çok daha iyi olacak, çünkü akşamları yaptığım zaman enerji patlaması yaşıyorum ve tüm yorgunluğum uçup gidiyor, bu enerjiyi işte kullansam ismim “atom karınca” olur eminim ki :)

   Cevapla
 6. Rica ederim…

  Evet, resim bomba ama P90X ile oldukça ulaşılabilir.

  Güliz’in yine bu sayfalarda henüz 1. ay sonuçlarını hatırlayanlar olacaktır. Hatırlayamayanlar için aşağıda :-)

  Darısı ve daha iyileri senin başına.

  Güliz 1. Ay

  Cevapla
 7. Bahaneler kalori yakmaz, ama P90X yakar!

  Süper bir motivasyon yazısı. Eminim senin gibi git-gel yaşayan pek çok kişiyi yerinden kaldırıp, DVD’nin başına yollayacaktır.

  Takvimlerde birikmeye başlayan “X” ya da “O”lar, başarmışlık hazzının en güzel araçları.

  P90X serüveninde başarılar. Başarıyla bitirip, seni sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacağına eminim.

  Cevapla
  • icten

   Teşekkürler hocam.
   Yazım için koymuş olduğunuz resim hedefim oldu sanırım, bu motivasyon için ayrıca minnettarım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız