Zayıflamada Önemli 5 Kural

P90X asla sadece bir “kilo verme” programı değil, daha çok “komple bir vücut transformasyon” programı. İsteyenler, kaliteli kas kütlesi ile istedikleri hacimi kazanabilecekleri gibi, isteyenler de yıllarca kurtulamadıkları yağlarından kurtulup, sağlıklı bir şekilde kilo verebilir.

İşte, özellikle zayıflamak isteyenler için geçerli, zayıflamada önemli 5 kuralı paylaşmak istedim.

1) Az Yiyin, Sık Yiyin.

2-3 öğün yiyen kişiler “ben söylenenden az yedim, daha hızlı kilo veririm” hissine kapılıp yanılabilirler. Ama işler böyle yürümez. Böyle yaparsanız kilo vermeniz zorlaşır ve daha zor kilo verirsiniz. 3 öğünün yanına 3 ara öğün sığdırın. Az yiyin ama sık yiyin.

2) Bol Su İçin.

Evet su içmek metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo verdiriyor ama suyu ne zaman içtiğimiz de önemli. Suyu yemeğin yanında içmek yerine yemekten 30 dakika önce veya 30 dakika sonra içmeniz daha doğru.

3) Evinize Zararlı Yiyecekler Sokmayın.

Zararlı şeyleri yememek için en kesin çözüm o yiyecekleri evinize hiç sokmamaktır. Eğer evinizde o yiyeceklerden varsa illaki o yiyecekler bir şekilde midenize girecektir :-)

4) Kararlı Olun.

Evet, spor ve doğru beslenme ile istenilen kiloya gelinebilir ama eğer kararlı olmazsanız spor ve beslenmeyi doğru yapamazsınız. Ve istediğiniz kiloya düşemezsiniz. Düşseniz de koruyamazsınız. Her şeyden önce kararlı olunmalı.

5) 3 Beyazdan Uzak Durun.

Un, tuz ve şekerden uzak durun. En ufak şekerli yiyecekler direkt vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır. Günümüzde rafine şekere, neredeyse bir sigara kadar zararlı gözle bakılmakta.

7 Yorum

 1. mengilli

  ben de katılıyorum o yorumlara Aykut hocam.illaki yenir ve ben de israfı sevmem ve çöpe gitmez.dediğiniz gibi eve sokmamak en iyisi.

  Cevapla
 2. 3. maddede sizden biraz alıntı yaptım desem yalan olmaz hocam :)

  Cevapla
  • Tamam, bana da o madde bir yerlerden çok tanıdık gelmişti :-)

   Gerçekten çok doğru ama. Benim kötü bir huyum var, bir şey oradaysa yenir. Yani dünyanın en zararlı bilmem Snickers’ı orada olsa, “Afrika’da bir gram yiyecek bulamayan çocuklar var” deyip, asla çöpe atamam ve yerim! En iyi çözüm tabii ki eve sokmamak.

   Cevapla
 3. altın değerinde öğütler . bundan 70 75 gün önce bir elimde hamburger bir elimde kola youtube da geziyordum. 109 kiloydum . tam anlamıyla hımbıldım .p90x sayesinde inanılmaz dinç ve çevik oldum şu anda 94 kiloyum ve 15 günüm kaldı

  Cevapla
 4. Ases4u

  Hayatımda ne tuz ne un ne de şeker var… Haftada bir defa 25 gr ev yapımı şekersiz tahin&pekmez hariç :)

  Cevapla
 5. Merhabalar Ahmet,

  Katkın için teşekkürler. Hepsine katılıyorum. Daha önce özellikle 3. madde hakkında bir yazı yazdığımı hatırlıyorum, çok doğru.

  Cevapla
  • Bugün 1. günümü bitirdim daha enerjik biri oldum ya çok iyi hocam bu p90x yaza kadar mayıs da bitiyor yaz gelince şehir dışında olucam işlerim bitince insanity e başlıcam 16. yaşıma nisan 25 de p90x ile giricem :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız