Yapma!

Her zaman söylediğimiz gibi; P90X belki dünyanın en kolay programı sayılmaz ama muhtemelen en iyi ve en hızlı sonuç veren Ev Fitness programı sayılabilir. Bu yolda, ufacık bir desteğin ve doğru bilginin bile, programı devam ettirebilme ve de nihai başarısı üzerinde büyük etkileri olacaktır.

İşte bu yüzden, programınız süresince bilmeniz gereken genel “Yap” ve “Yapma” bilgilerini iki başlık halinde topladık. Hayatınızdaki birkaç küçük değişikliğin, sonunda nasıl büyük sonuçlara yol açacağını göreceksiniz. İşte “Yapma” listeniz…

Kilo vermek uğruna asla aç kalma.

Günlük kalori ihtiyacını, dolayısıyla öğünlerini atlama.

Gazlı içecekler (meyveli soda da dahil) içme.

İşlenmiş gıdaları ve abur-cuburları mümkün olduğunca yeme.

Suni tatlandırıcılar ve aspartam kullanma.

Fast-food yeme. 

3 beyazdan uzak dur (Şeker – Tuz – Un).

Alkol tercihen hiç alma ya da çok az al. 

Akşam geç saatlerde tatlı (meyve de dahil) ve karbonhidrat tüketme. 

Meyve suyu, gofret gibi gerçek olmayan yiyecek ve içecekleri tüketme. 

Çok kahve ve siyah çay içme.

Ayakta yemek yeme.

16 Yorum

 1. Hocam 90X te 2. günüm.Kaslarım haraketlerimi kısıtlayacak seviyede kasıldı ve ağrıyor.1 gün ara vermelimiyim sizce.

  Cevapla
  • Her zaman için “biraz zorlamak iyidir ama fazla zorlamak problem”. O yüzden istersen 1 gün ara verebilirsin. Daha doğrusu, bir ya da iki gün ara verip en baştan başlaman daha doğrusu olur.

   Bu arada, ilk gün antrenmanın hangisi idi, merak ettim.

   Cevapla
 2. hocam beslenme tablosundaki iyiler kısmında bazı meyvelere yer vermiştiniz ama burada da geç saatlerde uzak durun diye bir yazı gördüm. benim metabolizmam günlük 2748 cal enerjiye ihtiyaç duyuyormuş ben de haliyle iyi bir şekilde beslenmeye çalışıyorum kas kaybı olmasın diye vücudumdaki kas kütlesi oranı da 76.4 kilogramdı.
  3 öğün ana öğünü atlamıyorum. ama kendimi aç hissettiğim zamanlarda meyve,sütle yapılmıi yulaf ezmesi, kuruyemiş ve benzeri şeyleri tüketiyorum bunlar benim kalori açığı yapmamı engelleyecek şeyler midir?
  ayrıca vücuda kahvaltımda ekmek olarak 1 dilim tam buğday ekmeği tüketiyorum bazen de öğle yemeğinde 1 dilim tüketiyorum veya öğle yemeklerini ekmeksiz yiyorum. Bunlar benim kas gelişimimi ve de yağ kaybımı nasıl etkiler size danışayım dedim. şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın :)

  Cevapla
  • Merhaba Kadir,

   Öncelikle P90X’te beslenmeye oldukça bilinçli yaklaşman çok güzel. Hemen sorularını yanıtlandırayım.

   Meyveler konusunda, dünyadaki hemen her şeyde olduğu gibi “azı (ya da yeterlisi) karar, çoğu zarar!”. Canan Karatay Hoca kadar meyvelere düşman gözüyle tabii ki bakmıyorum ama bazı meyvelerin içeriğindeki yüksek şeker oranından dolayı, gece geç saatlerde hemen yatmadan önce tüketilmesi doğru değil. Ya da en azından şeker oranı bir ananas ya da muz kadar yüksek olmayan mevyeler tercih edilebilir daha geç saatlerde.

   Birkaç gün içerisinde sitedeki Beslenme Bölümü’ne tüm BMI (Body Mass Index), günlük Kalori Alımı ve başka önemli hesaplama araçları eklenecek. Bu konuda dünyanın en iyilerinden CalculatorPro’ya lisans bedellerini ödeyerek, sitenin bünyesine kattık; onun da müjdesini verelim :-) Bulduğun değerleri oradan da kontrol edebilirsin.

   Bahsettiğin besinler, kalori açığını kapatmada (Calorie Deficit dediğimiz) yağ oranları düşük faydalı besinler. Yani doğru yoldasın.

   Bu bilinç ile sonuçlarının çok iyi olacağına eminim. Önemli olan devamlılık…

   Cevapla
   • hocam ne zaman kullanmaya başlayacağız ? birde tam acılasanız nasıl programlar CalculatorPro bkdımda pek birşey anlamadım :Dihtiyac vardı güzel bir uygulama olcak p90xtr ailesi için

    Cevapla
    • Kendilerine ciddi bir lisans ücreti ödedik (sağ olsunlar :-) ama çok faydalı olacağına eminiz. Şu anda BMI ve günlük kalori ihtiyaçlarına göre tablolar hazırlanıyor. Türkiye’de MensHealth ya da başka sitelerde bile olmayan çok güzel bir kaynak olacak…

     Cevapla
     • çok iyimiş hocam hayırlı olsun sitemize bu arada bmı de bu alddıgınız programda yedigimiz besinlerin adları girdiginde aldımız kalori protein miktarını veriyor mu veya gunlluk aldıklarımızı toplayarak bize gösterior mu?

      Cevapla
      • Hmmmm… Orası biraz zor, neden diyecek olursan. Mesela elma var, elma var! Biri 90 kalori iken bir diğeri 180 kalori olabilir. O tip hesaplamalar biraz yanıltıcı olabilir. Ama şöyle birşey olacak; yaş, cinsiyet, boy, kilo ve günlük aktivite seviyesine göre (masabaşı işi ya da haftada 6-7 gün P90X gibi) günlük kalori alım miktarı hesaplanacak ve günlük kalori alımlarına göre hazırlanmış beslenme örneklerine göre ayarlama yapılabilecek. İnsanlar kalori açığı yaratmama ya da yeterli kalori açığı yaratma konusunda biraz zorlanıyordu, bu konuda kesin destek olacaktır.

       Ayrıca Vücut Kitle Endeksi hesaplamaları da, dürüstçe insanların obez mi, fazla kilolu mu, ideal mi, yoksa zayıf mı olduğunu belirleyip, ona göre kendine en uygun P90X yaklaşımını seçebilmesini sağlayacak.

       Cevapla
 3. Yapmalara bence bir de şu eklenmeli: P90x programını uygulamak istiyorsan gayr-i meşru yollardan emek verenlerin alınterini istismar etme.

  Az önce buna benzer bir yazıyı face te olan bir gruba yazdım ve ayrıldım .

  Not: yorumum uygun olmayabilir yayınlanmazsa gücenmem.

  Cevapla
  • Merhabalar Arda,

   Yorumundan, bazılarını rencide edebileceğini düşündüğüm bir cümleyi çıkararak tabii ki yanınladık, ve sağduyun için de teşekkür ederiz.

   Bize hergün Facebook grubu ile ilgili çok sayıda şikayet geliyor. Buradaki topluluğun duruşu çok daha farklı.

   Diğer konuya gelince, biz bugüne kadar videoları indirerek vs. edinip de gerçekten başarılı olan bir kişiye bile rastlamadık. Oysa P90X-TR kadın-erkek hergün yeni mezunlar veriyor. Bundan 1,5 sene önce yerli başarı hikayeleri bir elin parmaklarını geçmezken, şimdi sayfalar dolusu yerli başarı hikayeleri görmek, doğru program ve doğru desteği doğru şekilde edinmenin sonucu, katılıyorum.

   Burada “amaç”ın ne olduğuna bakmak lazım. Ama cepten küçük de olsa bir meblağ çıkmaması ise, tabii ki P90X Seti almayın; bu amaca %100 ulaşırsınız. Ama amaç iyi bir fiziğe ve sağlığa kavuşmak ise, bunun bir doğru yolu var.

   Sağduyun için tekrar teşekkürler. Bu arada tüm Facebook grubunu da bir tutmak istemem. Eminim orada da iyi niyetli ve yardımsever kişiler de mevcuttur. Ama bize her gün ulaşan şikayetler, burada ne kadar doğru bir iş yaptığımızı biraz daha pekiştiriyor.

   Teşekkürler.

   Cevapla
 4. hocam iradem var zaten 5 gün bıraktım zorluk çekmeden tekrar başladım :D bırakıcam şimdi tamamen teşekkürler hocam haklısınız zararın neresinden dönsen kardır :)

  Cevapla
 5. hocam peki kas yapmaya engelmidir hani nefesi geçtimde çünki tanıdığım bir çok bodyci arkadaş kullanıyo hatta salondaki hocada kullanıyodu benim önceki o bişey olmaz demişti tabiki sigara zararlı tabi .

  Cevapla
  • 19 yaşında gence “iç bişey olmaz” diyen hocalar yüzünden spor salonları bugünkü imajında… Bana soruyorsan acilen bırakmalısın, o kadar zor değil. Ama ne kadar geç kalırsan, o kadar zorlaşacaktır.

   Cevapla
 6. Hocam 5 6 dal sigara içiyorum bi zararı olurmu çok bırakamıyorum çünkü yaş 19 .

  Cevapla
  • Olur. Bence acil bırakmalısın!

   Cevapla
 7. Tam “Yapma listesini de bekliyorum” demiştim ki, şimdi gördüm :-)

  Yapma listesinin Yap listesinden kısa olması moral motivasyonum için artı oldu. Dedim ya, motivasyonun her zerresine ihtiyacım var, çünkü 6. günümde dökülüyorum! But I love it!!! :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız