Uzun Yaşamın Sırrı Nedir?

Belki bu yazıyı okuyacak henüz 15 yaşında biri için, dert edilmeyecek bir konu olabilir “uzun yaşamak”… Ama unutmayın ki, herkesin bir hayatı var. Ve dile getirsin ya da getirmesin, sanırız herkes uzun (sağlıklı ve uzun) yaşamak ister.

Steve Jobs, Stanford Üniversitesi’ndeki fahri mezuniyet konuşmasında (2005), hayatta her gününü, sanki son günüymüş gibi yaşadığını anlatır. Ve belki de bu sayede, bu kısa sayılacak ömründe nasıl iz bıraktığı ortada… Yani asıl önemli olan, “ne kadar” yaşadığınızdan çok, “nasıl” yaşadığınız da.

Bu hatırlatmadan sonra, biz tekrar dönelim uzun ömüre. Bir ara Türkiye’de de şehir şehir gezen, gerçek insan kadavralarının mumyalanmış iskelet ve kasları ile hazırlanan etkileyici Body Worlds sergisine gitme şansı bulanlar, belki bir duvarındaki Dünya Uzun Ömür Haritası’na dikkat etmişlerdir. Tüm dünyada 100 yaş sınırını rutin halde kitleler halinde geçen bölgelere, bilimadamları “Mavi Bölge” adını verirler. Dünyada bilinen 5 Mavi Bölge vardır.

İtalya’daki Sardunya Adası

Japonya’daki Okinawa Adaları

Yunanistan’daki Iraklia Adası

Costa Rica’daki Nicoya Yarımadası

ABD California’daki Loma Linda Bölgesi

Şimdi, insanların rutin olarak 100 yaşını aştıkları bu 5 bölgenin 3 (buçuk) tanesinin ada olması da muhtemelen bir tesadüf değil, ama bu konuyu başka bir yazıya saklayalım… Biliminsanları bu 5 bölgeyi incelediklerinde, uzun yaşamlarının sırlarını 5 madde altında toplamışlardır. Bunlar…

1) Aile 

2) Sigara İçmemek

3) Sebze Ağırlıklı Beslenmek

4) Düzenli ve Uzun Soluklu Fiziksel Aktivite

5) Sosyal Bağlar

Şimdi, bu maddelerin hemen hepsi başlı başına yazı konuları. 2 numaralı olan zaten açık ve net. 3 ve 4 numaraya da bu sitede bolca değinmişizdir. Ama burada asıl altını çizmek istediğimiz topu topu 5 maddelik listenin 2/5’ini oluşturan aile ve sosyal bağlar. Tek başına aile ve sosyal bağlar faktörü, sağlıklı bir şekilde 100 yaşını aşmanın “sırrı”nın %40’ını oluşturuyor; bu çok büyük bir rakam.

Öncelikle “aile” faktörünü ele aldığımızda, güçlü aile bağlarına sahip olmanın, hayattaki stresi düşürücü etkisi biliniyor; ki neredeyse tüm ölümcül hastalıkların kökeninin “stres”e dayandığını bilirseniz, bunun ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz. O yüzden, listedeki belki de aslında yapabileceğiniz en kolay şey, ailenizin kıymetini bilin! Çocuklar babaları hakkında ne düşünür bilirsiniz :-)

5 Yaşında: “Babam her şeyi biliyor!”

10 Yaşında: “Babam çok şey biliyor”

15 Yaşında: “Ben de babam kadar biliyorum”

20 Yaşında: “Babam hiçbir şey bilmiyor”

30 Yaşında: “Bir de babamın fikrini sorsam fena olmayacak”

40 Yaşında: “Babam çok şey biliyormuş”

50 Yaşında: “Babam her şeyi biliyormuş”

60 Yaşında: “Ah keşke babam hayatta olsaydı da ona danışabilseydim”

Ve son madde, sosyal bağlar… Burada Facebook’tan ya da Twitter’dan bahsetmediğimizden emin olabilirsiniz. Zaten sosyal olmayı, Facebook veya Twitter takipçi sayınızla ölçüyorsanız, çok yanlış yerdesiniz; bu şekilde sosyal değil ancak klavye kahramanı sayılabilirsiniz. İlkokul arkadaşınızın kırk yılın bir başı bir fotoğrafınızı beğenmesi değildir sosyallik.

Televizyonda denk geldiyseniz (ben aslında sinemada denk geldim) güzel bir havayolu reklamı var. Gitmek istediğiniz yerlerin fotoğrafını görebilirsiniz, sesini de duyabilirsiniz ama kokusunu alamazsınız diye… İşte çıkın dışarı ve sosyalleşin.

Bu sabah şakır şakır yağmura rağmen sabah koşusunu yapmak için parka gittiğimde, benden başka bir allahın kulunun olmayacağını tahmin etmiştim. Ama koşunun bir turunda, ellerinde şemsiye ile genç bir çift adeta masaldan çıkmış gibi duruyorlardı manzaranın yanında. Büyük bir umutla uzaktan gelmekte olan bana baktılar. Ellerindeki profesyonelce fotoğraf makinesi ile belli ki bu büyülü sonbahar/kış gününü ölümsüzleştirmek istiyorlardı. Oldukça şanslılarmış, o yağmurun altında eski bir fotoğrafçıyı buldular. Birlikte mükemmel karelerini çektim. Belki bundan olacak ki, bir iki kelam etme ihtiyacı hissettiler.

– Ne iş yapıyorsun?

– Blog yazarıyım, P90X Eğitmeniyim…

– Aaa P90X nedir?

– İşte şudur-budur… Bi araştırmanızı tavsiye ederim…

Sonunda herkes o kısa sosyalleşmeden yüzünde gülümseme ile ayrıldı, onu garanti edebilirim. Şimdi, bu Mavi Bölge’leri araştıran insanlar ve bulguları yanılmıyorsa eğer, bu kısacık etkileşim bile ömrüme 1-2 gün katmış mıdır, kim bilir…

Hepinize sağlıklı ve uzun ömürler…

BlueZones

5 Yorum

 1. umtku

  Az insan çok huzuru savunanlardanım :) her alanda çok sosyal olduğum söylenir ama sürekli zarar görenlerdenim ne kadar yaşadığım önemli değil huzurlu mutlu yaşamam önemli olan anı yaşamak.. o an birdaha yaşanmayacak.. mutlu ve sağlıklı yıllar diler ve egzersize devam derim :))

  Cevapla
 2. musess

  Bence sosyalleşme ömür kısaltır ken yalnızlık uzatır….. Kendi kendinize sorun yaratan biri değilseniz çok aşırıya kaçmayan bir yalnızlık insanlarla mesafeli ilişkiler gayet yerinde dir hani merhaba merhaba gibi yalnızca tek bir madde ye kısmen katılmamış oluyorum :)

  Cevapla
 3. Erkan

  “Her milletin bir eceli vardır. Ecelleri geldiğinde onu ne bir an geri bırakabilir, ne de öne alabilirler.”

  A’râf Sûresi: 34; Yunus Sûresi: 49; Nahl Sûresi: 61;

  :-)

  Cevapla
 4. icten

  Büyülendim…
  Yaşlı ama dinç, sağlıklı, fit ve mutlu bir çift canlandı gözümde. Yanlarında çocuklari torunları aile dostları köpekleri bahçe muhabbeti yapıyorlar. Her bir birey kendine saygı duyarak yetişmiş… kahkahalarla sohbet ediyorlar.

  Bu söyledikleriniz sağlıklı ve uzun yaşam değil sadece ayni zamanda mutlu bir yaşam şekli hocam.

  Insanın en büyük huzur kaynağı ailedir.

  Cevapla
 5. musess

  Neden ada kısmına bir merakım oluştu yazıyı bekliyorum hocam………teşekkür ederim bu güzel yazı için okurken çok keyif aldım şu an bir tek sosyalleşme kısmında biraz eksik sayılırım belki aile tamam aktivite tamam sigara da yok eeee sebze konusunda yüzde 50 yüzde 50 :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız