Üzücü Öncesi & Sonrası, Instagram ve Güven Üzerine…

Bugüne kadar P90X-Türkiye’de belki binlerce “Öncesi & Sonrası” paylaşıldı; istisnasız hepsi de gurur duyulası, motivasyon kaynağı… Bugün paylaşacağımız ise, konumuzla direkt alakalı gibi gözükmese de, aslında ders çıkarılması gereken, farklı bir öncesi & sonrası… Hemen not olarak düşelim; amacımız burada bu olayın özelinin de ötesinde, daha büyük tabloya bakıp, benzer yollu tehlikelere karşı uyarma görevini üstlenmektir.

Peki nedir, hem sosyal hem de ana akım medyaya düşen bu çarpıcı olay? Kendisi de hemşire olan Merve K. “Instagram” üzerinde kendisini “Estetik Uzmanı” olarak tanıtan ve aslında kadın kuaförü olan Soner G.‘ye kendini emanet ediyor, bir dudak estetik operasyonu için! Tabii ki muayenehanesinin(!) tadilatta olduğunu ve “V.I.P” müşterilerinin kendi evinde işlemi yaptığını söyleyen kuaförümüz, nihayetinde kurbanın dudaklarına 29 yerinden iğne ile dolgu maddesi enjekte diyor. Tabii bu “dolgu maddesi”nin, daha öncesinde kadın göğüslerinden çıkma kullanılmış silikon, hatta bildiğiniz inşaat malzemesi olarak kullanılan silikon olma ihtimali de iddialar arasında… Neyse, durumun vahametini anlamak için sadece fotoğraflara bakmak yeterli belki de.

Ama bizim burada özellikle dikkat çekmek istediğimiz konu; sağlığın kıymeti, günümüz sosyal medya etkisi ve güven(sizlik) üzerine… Günümüzde kadın ya da erkek, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, maalesef sadece sosyal medyada varlığı olan hemen herşeye kolayca kanabilme durumu söz konusu. Bu örnekte olduğu gibi bir kadın kuaförü, bir gecede kendi kendine “estetik uzmanı” olabiliyor. Belki bir-iki fake (oradan buradan çalıntı) fotoğraf ve bir kaç “troll” yorum bunun için yeterli olabiliyor.

Yine asıl bizim konumuzla ilgili olarak çok benzer şekilde, hasbelkader üç-beş kilo vermiş “ev hanımları”, bir anda diyetisyen ya da fitness uzmanı statüsünü kendine biçebiliyor sosyal medya üzerinde. Tabii ki kayıtsız, kuyutsuz, vergisiz… Hadi işin “maddi” dolandırılma boyutunu geçelim, peki ya “manevi” dolandırılma boyutu? Kendini sosyal medyada “Fitness Koçu” olarak tanıtan şarlatanların, yalan yanlış bilgi ve yöntemlerle, belki geçici sonuçlar ama asıl kalıcı hüsranlara, gelecekteki potansiyel asıl kalıcı sonuçlarınızın önüne geçtiği ve belki de bir daha tamir olmayacak şekilde umutları tükettiği de, günümüzde artık seyrek karşımıza çıkmayan bir gerçek.

İşte bu önemli konu çerçevesinde ve bu bakması bile kolay olmayan ibretlik “Öncesi & Sonrası” fotoğrafının gölgesinde, bu uyarıyı yapmak da bize düşsün. Hiç farketmez ki konu ister “dudağınız” ister “kilo probleminiz” olsun; lütfen, en önemli varlığınız olan “sağlığınızı” işin ehli olmayan kişilere emanet etmeyiniz.

5 Yorum

 1. icten

  Instagrama girdiğimiz anda yaşam koçları mı dersiniz, fitness eğitmenleri mi diyetisyenler mi…

  Özellikle spor yapıp vücut değişimi yaşayan kişilerin hesaplarını takip etmeye çalışan birisiyim ama geçenlerde bir kadının kendi fotoğrafı yerine ABD’de bir P90X mezununun fotoğrafını kullandığını fark ettim. Sonuçta reklam vs derken bu kişiler de bu işten oldukça fazla para kazanıyorlar. Ümit tacirlerine yem olmamak lazım. Kendisine söylediğimde ise beni takipçileri arasından çıkartmıştı.

  Cevapla
 2. Hemşire olması da ayrı bir ironi gerçekten.

  Cevapla
 3. viXen

  Fena! Bu haberi izledim, yalnız nedense bu tip haberler genellikle Adana’dan çıkıyor :-D Daha sonrasında doktor (kuaför :) de konuşmuş, kız 10,000 lira para koparmaya çalışmış diyor. Öyleyse o da kötü. Amaç para koparmak değil, hukuka sevketmek olur.

  Neyse, biz iyi ki P90X var diyelim. Yoksa gerçekten Instagram’da kendini diyetisyen ya da Fitness Guru’su olarak tanıtan ev hanımları da türedi dediğiniz gibi.

  Cevapla
 4. giz

  Yalnız kızın öncesi dudakları gayet güzelmiş :) Neden böyle bir işe kalkışmış anlam veremedim. Çok üzüldüm ama umarım düzelebilir..

  Cevapla
 5. Bu haberi bu sabah İsmail Küçükkaya’da gördüm, gözlerime inanamadım. İnsanlar nasıl bu kadar bilinçsiz olabiliyor. Aykut Hocam siz kibarlık yapıp cinsiyet ayrımı gözetmeksizin demişsiniz yazınızda ama maalesef özellikle kadınlar daha çok düşüyor böyle kandırmacalara. Gerçekten de üç beş kilo vermiş ev hanımlarının bir anda fitness koçluğu paketi sattığını biliyorum, gözlerimle gördüm. Neyse ki bu siteyi takip eden herkesin belli bir bilinçte olduğunu tahmin ediyorum. Yaşasın, iyi ki bizim gül gibi P90X’imiz var :D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız