Tatilde Egzersiz Konusu…

Yazın ve de tatil sezonunun yaklaşması ile, bugünlerde bizlere en çok gelen sorular “şu şu tarihte tatile çıkacağım, programımda bilmem kaçıncı haftama gelmiş olacağım, kopmamak için ne yapmam lazım?” tarzında… İşte bu yazıda bu önemli konuya açıklık getirmek istedik.

P90X toplamda 13 haftalık bir program ve sosyal hayatınızda, özellikle de yaz dönemlerinde 1, hatta 1 kaç hafta seyahate/tatile çıkma durumunuzun bu sürece denk gelmesi hayli olası. Peki bu durumda ne yapmak lazım? Yoksa tüm emekler boşa mı gitti?! Tabii ki hayır :-)

Açıklamaya devam etmeden önce, çok hızlı bir şekilde P90X Programı’nın dizayn yapısına bakalım. P90X Programları, haftanın 3 günü ağırlık antrenmanı, 3 günü kardiyo (& esneme) ve genellikle 1 günü komple tatil olacak şekilde dizayn edilir. Bunun yanı sıra, her 3 haftayı takip eden (son ayınızda 4. haftayı) bir “Recovery Haftası” vardır. İşte burası önemli! P90X’in Recovery Haftası’nı Türkçe’ye “dinlenme” ya da daha doğrusu “toparlanma” haftası olarak çevirebiliriz (ki yan gelip yatma tarzı bir dinlenmeden çok uzaktır!).

Mükemmel bir senaryoda bizim önerimiz, yukarıda bahsettiğimiz programınız sürecine denk gelen tatilinizi, imkanınız varsa bu Recovery Haftalarının kendine, önüne ya da arkasına denk getirmeniz.

“Kendine” denk getirmeden kastımız basit. Tatilinizde de egzersizlerinize devam etmeniz (tıpkı kapak fotoğrafındaki hanımefendinin havuzbaşında Yoga’sını yaptığı gibi!). Recovery Haftası’nın en büyük özelliği, alet edavat (kapı barı ve dambıllardan bahsediyoruz) gerektirecek tüm egzersizlerin çıkarılmış olmasıdır. Yani sadece vücudunuz ve de egzersiz DVD’leriniz ile, bir otel odasında dahi uygulanabilmesi fazlasıyla mümkündür. Yine Recovery Haftası’nda tüm Karın Parçalayıcı egzersizlerinin de çıkarılmış olduğunu hatırlatalım, ki bu da tatilinizde kendinize ayıracağınız ekstra zaman demektir.

İkinci öneri ise, yine tatilinizi Recovery Haftanızın önüne ya da ardına denk getirmek. Örneğin, P90X’i 3 hafta uyguladınız, ardından tatile çıktınız, yediniz-içtiniz… döndüğünüzde kaldığınız yerden, 4 haftadaki Recovery Haftası’ndan devam edebilirsiniz. Çünkü P90X’teki Recovery Haftaları’nın bir amacı da vücudu “şaşırtmak”tır. Siz, 1 hafta yan gelip yatarak yaptığınız tatilinizin ardından (sefanız olsun :) vücudunuzu sadece biraz daha şaşırtmış olacaksınız! Yani, 1 (ya da 2) hafta ara verdiniz diye, yaptığınız hiçbir şeyin boşa gittiğini düşünmeyin.

Son seçenek ise… Hiç bu kadar kasmayın, ne zamana denk gelirse gelsin, imkanınız olduğu sürece gidin tatilinizi yapın! Tabii ki tatilinizde de (en önemli konu), sağlıklı beslenmenize dikkat etmenizi, özellikle herşey dahil tarzı açık büfelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ama her ne olursa olsun, sakın araya girdi diye havlu atmayın, döndüğünüzde siz yeter ki aynı istikrarla devam edin.

İşte P90X ve tatil konusu bu kadar basit!…

4 Yorum

 1. Xqaly

  Aykut hocam ben 2. ay 1 haftayı bitirdim. Aöf sınavı için şehir merkezine gittim malum dağdan indim şehire misali. Yememe dikkat ettim. Pazartesi günü öğlen döndüm döndüğüm gibi 2.ay 2 haftanın birinci gününden başladım bugun de plyometric vardı hatta. Sizce doğru mu yaptım. Ben vücudu şaşırttığımı düşünüyorum. 5gün birşey yapmayıp döndüğüm gibi chest shoulders ap ripperla başladım kaldığım yerden heryerim kollar bacaklarım yandı resmen :) biraz fazla mı şaşırttım acaba:)))

  Cevapla
  • Aynen, doğru yapmışsınız. Vücut da şaşırmıştır :-) Programa devam etmeniz halinde bu aranın hiçbir negatif etkisi olmayacaktır.

   Cevapla
 2. Aykut Hocam, her ne kadar henüz size sormamış olsam da, benim de merak ettiğim bir konuydu. Çok güzel bir şekilde aydınlattığınız için teşekkür ederim :-)

  Cevapla
  • Rica ederim Zeynep :-) İyi tatiller…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız