Sağlıklı Beslenmenizi Sabote Edecek 10 Neden.

Yaz kapıda, P90X’e ilgi dorukta! P90X setiniz elinize ulaştı, motivasyonunuz da yüksek. Mevcut vücudunuzdan memnun değil-seniz, sizi bu günlere getiren beslenme alışkanlıklarınızı artık değiştirmeniz gerektiğinin de farkındasınız. Kafanızda oyun planını oluşturdunuz, teoride herşey mükemmel. Ama işte bu yolda karşınıza çıkabilecek, ve sağlıklı beslenme planlarınızı sabote edebilecek etmenleri aşağıda sıraladık.

1-Ara Öğün Yapınca Vücut Çalışkan Karınca Oluyor

Beslenme uzmanlarının üç ana öğün dışında üç ara öğün yapılmasına yönelik ısrarı, vücudun tembelleşmesini önleme amacından kaynaklanıyor. Diyet programı uygulayan kişiler ara öğünleri gereksiz buluyor ve yapmamakta direnebiliyor. Oysa ara öğün yapmak kişi, masabaşı iş de yapsa vücudun kıtlık sinyali almasını, dolayısıyla yağları depo olarak tutmasını engelliyor. Ara öğün yapanlarda metabolizma daha hızlı çalışıyor. Masa başı işi de yapılsa vücut enerji harcamaya devam ediyor. Yağlardan enerjiyi kullanıyor. Ara öğünsüz bir diyette vücut kıtlık sinyali alıyor, ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan karşılıyor.

2-Sadece Kalori Hesabı İşe Yaramaz, İçerik Hesabı Da Önemlidir

Beslenme uzmanı gözetiminde diyet yapanlar, yiyeceklerinin kalorisini öğrenince öğlen ve akşam yemeklerin kalorisini hesaplayıp, bu kaloriye denk dondurma, tatlı ya da başka yiyecekler tüketmeye çalışıyor. Böyle yapınca da denge bozuluyor. Öğlen yemeğinin kalorisini hesaplıyorlar. O kalorinin yerine dondurmayı, pastayı koymaya çalışıyorlar. Sağlıklı beslenme diyetinde salata, et, ekmek var, yoğurt var. Bu yiyecekleri tüketince protein, karbonhitrat, yağ alınmış oluyor. Tüm besin grupları dengelenmiş oluyor.

3- Hazır Dondurmanın Cazibesi De Çok Kalorisi De

Hazır dondurmaların kalorisi çok yüksek olduğundan tüketilmemesinde yarar var. Tatlıyı ve dondurmayı çikolata, fındık, fıstık soslarıyla tüketmek vücuda bol bol şeker ve yağ alınmasına yol açıyor. Bunun yerine arada sırada sade dondurma tüketmek hazır dondurma tüketmekten daha yararlıdır.

4- En Çok Erkekler Sabote Ediyor

Kadınların diyetini sabote eden nedenlerin başında erkeklerin tavırları geliyor. Erkekler eşlerine ya da sevgililerine, diyet yaparken genellikle yardımcı olmuyor. Onun yerine ‘bir tanecik tatlı yemekten bir şey olmaz, ‘kepek ekmeği yiyince ne oluyor, onun da kalorisi var!’, ‘hiç pilavsız hayat olur mu?’, ‘bu kebap da yenilmez mi?’ gibi cümleler kurarak zayıflama diyetinin amacını ortadan kaldıracak engellemelerde bulunuyor. Eğer diyet yapan kişi yemek yemeyi çok seviyor ve zorlanıyorsa, bu tavırların sürekli gün içinde tekrarlanması, şirket arkadaşlarının çevresindeki başka kişilerin de destek olmaması nedeniyle diyet programı başarısız olabiliyor.

5- Bir Aromalı Kahvenin Kalorisi Öğle Yemeğininki Kadar

Soğuk havalar sıcak içeceklerin tüketimini de artırıyor. Ancak yemek konusunda olduğu gibi içecek konusunda da aşırıya kaçmamak önemli. Sade kahvenin kalorisi çok az, ancak kahve karışım halinde olunca, çeşitli aromalar, kremalar katılınca 560 kaloriyi buluyor. Çoğu zaman beslenme uzmanları sadece öğle yemeğinde yaklaşık 500 kalori tüketilmesini istiyor. Bu durumda öğle öğününün kalorisi tek bir kahveden alınmış oluyor. Ayrıca fazladan yağ ve şeker de depolanıyor.

6- Etiket Okuyunca Şeker Ve Yağdan Kaçmak Mümkün Oluyor

Diyet yaparken en çok yanıldığımız konular arasında light ürünler geliyor. Bu ürünlerin etiketlerinin iyi okunması gerekiyor. Diyet çikolatalar ve meyveli sodaların dikkatli tüketilmesi önem taşıyor. Diyet çikolatanın şekeri azaltılıyor, ama çikolata tadı verilebilmesi için yağı artırılıyor. Sade soda yerine meyveli soda daha fazla şeker alınmasına yol açıyor.

7- Az Su İçmek Ödemi Artırıyor

Su içmek vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlıyor. Yaz aylarında en çok rahatsızlık veren konular arasında vücuttaki ödem geliyor. Bu ödemi önleyici unsunların başında az kafein tüketmek, yeterince su içmek yer alıyor. Günde 2-2,5 litre su tüketimi sağlıklı beslenmenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor.

8- Dışarıda Tüketilen Yağlı Yiyecekler Şişmanlığı Artırıyor 

Sağlıklı Beslenme diyeti uygularken diyetisyenin verdiği listeye uygun beslenmek gerekiyor. Toplu yerlerde pişen yemekler, dışarıda tüketilen yiyecekler her zaman evdekinden daha yağlı yapılıyor. Eğer canınız, makarna ve pilav çektiyse dışarıda katı yağla ya da içeriğini bilmediğiniz bir yağla yapılmış pilav veya makarnayı tüketmektense, evde zeytinyağıyla yaptığınızı yemek daha doğrudur.

9- Diyeti Bir Bozup Bir Başlamak Metabolizmaya Zarar Veriyor

Sağlıklı beslenmenin temel kuralı kararlı olmaktan geçiyor. Kararlılık yoksa diyet programı da başarısız olmaya mahkum oluyor. Sürekli diyet programını bozup bozup yeniden başlamak, istikrarlı bir şekilde uygulamamak zayıflamaya neden olmayacağı gibi kilo alınmasına da sebep olabiliyor.

10-Şekerli Ve Asitli İçecekler Yağlanmanın Yolunu Açıyor

Bir kutu kolada 25 küp şeker var. Bu yüksek şeker içeriğini bir bardak suda kullansak o içilemez hale gelir. Bu nedenle kolalı içeceklerdeki şeker, asit içeriğiyle birleşince içilecek hale geliyor. Diyet kolanın kalorisi düşük ama yapay tatlandırıcı kullanıldığından dolayı insülin direncine neden oluyor. Diyet kola ayrıca kafein içeriği sebebiyle vücutta ödem oluşturuyor. İçinde birçok katkı maddesi de bulunuyor.

Dünyanın en kolay Ev Fitness programı olmayan P90X egzersizlerinde harcadığınız emeğin daha anlamlı olması ve çok daha iyi sonuç vermesi için, bu küçük uyarılara dikkat edebilirsiniz.

.

5 Yorum

 1. thefuture

  Aykut hocam sayenizde sorunumu anladım . Çok saolun ???

  Cevapla
 2. hocam konuyla alâkası yok ama beslenme programını bana gönderir misiniz

  Cevapla
 3. ilayda

  10 numara bilgiler teşekkür ederiz ;)

  Cevapla
 4. hocam bu değerli bilgiler için çok teşekkürler konu ile ilgili bir sorum olacak meyveli soda dediniz şeker dediniz marka vermek gibi olmasında akminanın light limonlu maden suyu var içeriğini aynen yazıyorum sizce p90x için ve sağlıklı yaşam için bir sorrun teşkil eder mi?

  akmina doğal zengin mineralli su, co2 , sitrik asit, limon aroması, sodyum benzoat, tatlandırıcı ( asesulfam K, sukraloz )

  Cevapla
  • Merhaba Metehan,

   Verdigin icerik bilgisi icin tesekkurler. Ama her ne kadar “light” vs. deseler de bence icinde cok fazla “şey” var, bir maden suyunun içinde olmaması gereken. Onun yerine, damak tadını alıştırdıktan sonra, sade bir sodaya limon sıksan daha iyi olmaz mı?

   Cevapla

Yorum Paylaşınız