Ramazan Ayında P90X

Ve işte uzun süredir beklenen konu başlığı… Herkesin bildiği gibi P90X 90 günlük bir maraton ve 9 Temmuz günü başlayacak olan Ramazan ayı, pek çok kişinin takviminde olacak. Evet, önümüzdeki Ramazan ayı sıcak ve uzun yaz aylarına denk gelecek… Ama hayır, Ramazan süresince P90X’e ara vermeniz gerekmiyor. Aksine, dikkat edeceğiniz birkaç küçük püf noktasıyla, hem iftar sonrası ani yükselen kan şekerinin negatif etkilerini azaltabilir, hem de yavaşlayan metabolizmanızın yine gün boyunca hızlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar, Ramazan döneminde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurarak, mevcut günlük aktivitenizi azaltmamanız üzerinde birleşiyorlar. Ancak tabii ki P90X gibi “ekstrem” sayılabilecek bir egzersiz programında bazı özel noktalara dikkat etmek, hem sağlığınız hem de sonuçlarınız açısından önemli olacaktır.

İşte Ramazan ayı boyunca özellikle dikkat etmeniz gereken maddeler:

– P90X egzersizinizi iftardan ortalama 1,5 – 2 saat sonraya denk getirmeniz, hem hazmı kolaylaştırması, hem de metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması açısından en ideali olacaktır.

– Ramazan’da, egzersizleri genellikle 1 saatten daha uzun tutmamak tavsiye olunur. P90X DVD’lerinin zaten büyük çoğunluğu 1 saatin altındadır. Ama bu aya özel olarak, Ab Ripper X’inizi ana egzersizden ayırarak (Ab Ripper X, DVD’lerde ağırlık antramanlarından sonra otomatik başladığı gibi, 12 no’lu DVD’nizde de ayrıca yer almaktadır), günün başka bir zamanında yapmayı (örneğin nispeten daha geç yatıyorsanız, gece yatmadan önce) ve Yoga’nın da özellikle ilk 50 dakikasını yapmayı düşünebilirsiniz.

– İftarda bol sıvı ve sindirimi kolay yiyecekler tüketimi, egzersizlerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacaktır. Yine iftar ve sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

– Egzersizleri yaparken, tercihen evinizde nemin ve sıcaklığın daha düşük olduğu ve hava akımının olduğu (ya da iyi havalandırılmış) bir bölümünde yapmanız daha yerinde olacaktır.

– Ramazan ayında, P90X yaparkenki giyiminize, her zamankinden biraz daha fazla özen gösterip, mevcut hava koşullarına uygun ve aşırı terlemeyi engelleyen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

– Ramazan ayı boyunca, yeterli uykuya (P90X Kanunları: Madde 8!) özellikle dikkat edilmelidir. Uykusuz kalarak vücudunuza gereksiz yorgunluk yüklememelisiniz.

– Normal zamanlarda P90X’in dışında da günlük aktivitenin önerildiği doğru (P90X Kanunları: Madde 7!) ama Ramazan süresince, gün içerisindeki gereksiz yorucu aktivitelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Böylese asıl egzersizi daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

– Her zaman için geçerli olan egzersiz prensiplerinden, spor öncesi ısınmak ve sonrası vücudu esnetmek, bu dönemde özellikle atlanmamalıdır. Her P90X DVD’sinin bir parçası olan, egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri, hem sakatlanmaların engellenmesi hem de sonuçlarınız açısından ekstradan önemli olacaktır.

– Ve son olarak, kendinizi fazla zorladığınızı hissettiğiniz durumlarda, “pause” tuşuna basmaktan çekinmeyin.

P90X bir 100 metre koşusu değil, bir maraton! Ve bu birkaç noktaya dikkat ettiğinizde, 90 günün bu göz açıp kapayıncasına geçen sürecinden zaferle ayrılan siz olacaksınız…

Şimdiden Ramazan ayınız mübarek olsun…

 

11 Yorum

 1. Ben sipariş vericem ama sizce şşmdi mi başlıyım yoksa ramazandan sonra mı bı fıkır verır mısınız?

  Cevapla
 2. Hocam ben Ramazan aylarında her yıl yaptığım gibi iftar ve sahur arasını uykusuz geçiriyorum ama bu bir değişim gibi oluyor.Yani 1 aylığına burdan Amerikaya gittmişim gibi. Sahuru yaptıktan sonra yatıyorum ve (ne zaman uyanırsam genellikle öğlen 3 gibi uyanıyorum) vucut buna 5 gün içinde alışıyor ? Peki şimdi ne yapmalıyım? Yani benim kafamdaki plan iftardan biraz daha geç yani gece gibi falan yapmaktı ama bu yazıdan sonra bilemedim?

  Cevapla
  • bence kilit nokta vücudun dinlenmesi gerekn süreyi tanımak bir problem olcanı sanmıor

   Cevapla
 3. Muazzam bir yazı olmuş Aykut hocam,
  2.programımın Ramazan ayına denk gelmesi düşündürmüyor değildi beni.
  İçim rahatlamadı değil.

  Not: Bu hafta içinde programımı tamamlayıp blog yazımı paylaşıcam inşallah,T-shirt ve 2. program seçimi hakkında yardım istiyorum Aykut hocam :)

  Cevapla
 4. Merhabalar hocam böyle bir blog yazmanızı bekliyordum zaten, gerçekten çok ihtiyaç duyduğum bir yazı paylaştınız teşekkürler

  Cevapla
 5. Hocam çok yararlı bir konu olmuş.Gerçekten kara kara düşünüyordum Ramazanda napacağımı.Teşekkürler :)

  Cevapla
  • Teşekkürler. Yazı daha çok egzersizler ile ilgili olan kısımdı, yeme içmeye yönelik bir yazı daha paylaşacağız.

   Cevapla
 6. emirhan

  beklediğim yazı gelmiş sonunda :)) teşekkürler. benimde bir sorum olacak. iftar yaptıktan sonra değilde sahurdan önce p90x yapsak , sonrasında sahurumuzu yapsak daha faydalı olmazmı ? hem vücudun idmandan sonra alması gereknleri almış olur. bu sadece bi fikir . hiç bilgim olmadan aklıma geldiği için sordum .

  teşekkürler .

  Cevapla
 7. Cok guzel ve onemli bir yazi insanlari dusunduren bir durumdu iyi ozetlenmis aykut hocam bir sorum olacak cunku sorulacak ileride diye dusunuyorum iftarda o acligin hissiyle cok yemek yeriz yada ardi ardina yedimiz icin iki saat sonra olan spordan sonra nasil beslenmeliyiz herzamanki gibimi?

  Cevapla
 8. Metehan

  İşte beklenen yazı :) Teşekkürler Aykut hocam bu yazıya ihtiyaç vardı :D

  Cevapla
 9. Daha yeni başladım P90X e ve ara vermekte olmaz tabi ister istemez ramazanda ne yapacağımı düşünüyordum güzel bir kompozisyon olmuş elinize sağlık teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız