Paketleyin!

Bir gün önceki “Lifsiz Olmaz” yazısından sonra şimdi sırada oldukça faydalı başka bir beslenme ipucu var, o da “paketlemek”. Genel bir kural olarak hatırlamalısınız ki, dibi görünmeyen kocaman bir paketten asla ve asla bir şey yememelisiniz. Bu, sizi tam anlamıyla bilinçsizce bir şekilde yemeye sürükler ve bazen, bir oturuşta tüm günlük kalori ihtiyacınızın tamamını tüketmiş olarak bulabilirsiniz kendinizi. (250 gramlık bir paket cipsin kalorisi ortalama 1,039 kaloriye eşittir ve bu neredeyse bütün günlük kalori ihtiyacının yarısıdır.)

“Paketlemek” ya da “daha küçük paketlere bölmek” kavramı, porsiyon kontrolü hatta abur cubur tüketme alışkanlığı göz önüne alındığında, oldukça faydalı olacaktır. Yapacağınız uygulama basitçe şu şekilde: Her neyi fazla tükettiğinizi düşünüyorsanız ve bir bakıma o yiyeceğe zaafınız varsa, büyük paketten kendi porsiyonunuzu alın ve atıştırma boyu minik paketlere bölün. Bu şekilde gereğinden fazla tüketiminizi ve kalorilerinizi kontrol altına almış olacaksınız.

Not: Buna çok üşeniyorsanız (ki üşenmemeniz lazım), piyasada artık sizin adınıza küçük paketler halinde satılan ve ortalama 100-150 kalorilik atıştırmalıkları da bulmak mümkün. Bu, özellikle bir oturuşta kuruyemiş gibi yiyecekleri yerken kendine hakim olamayanlar için iyi bir alternatif olacaktır.

9 Yorum

 1. Ugur_K

  Aynen ole bende 1 kilo tavuk gogsu alıyorum 8 posete boluyorum bi kahvalti tabagi yapmak ortadan yememek aksam yada oglen yemeklerinde derin tabaklar yerine ince servis tabaklari kullanmak vb hayatimiza entegre egneniz gereken şeyler guzel bi yazi olmus hocam

  Cevapla
  • burdadamı sen yaa face book ta goruyoruz yedıklerını :P :))))))

   Cevapla
   • Ugur_K

    Haha evet burdada benn dogru faydali seyler paylasmak yardimci olmak lazim:)

    Cevapla
 2. Ben yeni başıcam fakat okul oldugu ıcın boyle bı yapma ımkanım yok :)

  Cevapla
  • Ugur_K

   Ben üniversite okuyorum beslenme cantasi yapiyorum olmaz diye bisey yok:)

   Cevapla
   • Aynen Uğur, katılıyorum. Asıl öğrencilerin “paketlemesi” lazım.

    Not: Bu arada finale az kaldı sanırım, sonuçları merakla bekliyorum :-)

    Cevapla
    • cengiz uslu

     hocam maıllerım ıletıldımı sıze?

     Cevapla
    • Ugur_K

     Pazar yada pazartesi blogumla beraber geliyorum hocam :)

     Cevapla
 3. Kesinlikle çok aktif olarak kullandığım bir yöntem. Hatta aynen yazıdaki fotoğraftaki gibi, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Sabah, Öğle, Akşam… şeklinde.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız