P90X mi, Salon mu?

Aslında bu soru, tahmin ettiğinizden daha fazla karşımıza çıkmakta. Öncelikle hemen şunu belirtelim, bu yazı kesinlikle spor salonlarını kötülemeyecek; çünkü tercihiniz salon ya da ev fitness programı olsun, her ikisi de “sıfır” aktiviteden kesinlikle daha iyidir. Ama burada amaç ikisini de iyi yönleriyle kötü yönleriyle kıyaslamak olacak. Ve tekrar söyleyelim, genellikle salona gidenlerin P90X’e çamur atmalarının aksine (ki P90X’i kötüleyebilecek tek kişi, henüz onunla tanışmamış olandır!), biz burada salonu kötülemeyeceğiz.

Evet, spor salonları ve gym’ler belki çok uzun yıllardır aramızda ama P90X çok daha yeni bir kavram. Ve öncelikle her ikisinin amaç, yöntem ve sonuçları bakımından birbirlerinden oldukça farklı olduklarının altını çizmek gerekir. Belki yüzyıldır çevremizde olan spor salonlarının “testestoron yüklü” durumundan ve eksi yönlerinden çok bahsetmeyeceğiz, başta da söylediğimiz gibi. Sadece P90X’in farklarını (ve artılarını) maddeler halinde belirtmek, faydalı olacaktır.

– P90X sizi bir Arnold Schwarzenegger yapmayacaktır! Aslında tehlikeli steroidler olmadan salonlar da sizi Arnold yapmaz. Eğer amacınız bu ise, ki günümüz dünyasında çok atraktif bir görünüş kabul edildiğini söyleyemeyiz, P90X ilk tercihiniz olmayacaktır. Öte yandan P90X, sizi “beachbody – plaj vücudu” tabir edilen; yağlardan arınmış, yeterince kaslı, sadece estetik değil, aynı zamanda fit, atletik, esnek ve sağlıklı bir bedene kavuşturmak için tasarlanmıştır.

– Dünyada belki yüzyıllardır var olan spor salonlarının aksine, P90X çok daha yeni ve devrim yaratan prensipleri uygulamaktadır. Tamam, her “yeni”, daha “iyi” demek değildir. Ama enformasyon çağında, yeni teknikler ve yöntemlerle tasarlanmış, ve başarısı yüzbinlerle, milyonlarla kanıtlanmış daha teknolojik bir programın varlığı da yadsınamaz. Düzenli olarak spor salonuna gidildiği halde, ilk zamanlardaki gelişmesi ve değişmesi duran, hatta daha uzun vadede terse dönenleri belki sayısız kez duymuşsunuzdur. Ama biz bugüne kadar, P90X’i kurallarına uygun uygulayıp da sonuç almayan tek bir kişiye dahi henüz rastlamadık!

Örnek; hayatı boyunca bir fabrikada çalışan ve tek görevi sağ kolu ile sert bir vidayı sıkmak olan bir işçiyi düşünün. Normal koşullarda, bu hayatı boyunca tek kolunu kullanarak yaptığı hareketten dolayı, bir kolunun diğerine kıyasla çok daha kaslı, adeta devasa olması beklenir. Ama realitede, fark neredeyse gözle hissedilemeyecek kadar bile az olacaktır. Çünkü vücut kısa zamanda uygulanan resistansa adapte olur ve gelişim durur. İşte P90X’in bu kadar hızlı ve kesin bir şekilde sonuç vermesi, uyguladığı “Muscle Confusion” yani “Kas Şaşırtması” prensibi ile açıklanır. P90X Program Takviminizi incelediğinizde, herhangi bir spor salonunda size yazılan (ve muhtemelen çok özenli olmayan) programınızın aksine, aynı hareket rutlerinin ardı ardına hemen karşınıza çıkmadığını ve adeta vücuduzun tam olarak adapte olamadan, kendini devamlı geliştirmek zorunda kaldığını göreceksiniz.

– Salon ile P90X’i ayıran diğer bir konu ise “zaman” faktörü olacaktır. Herkes bilir ki, spor yapmamanın bir numaralı sebebi hep “zaman” ya da daha doğrusu “zamansızlık”tır. Ve eğer spor salonlarından bahsediyorsak, aslında bunu söyleyen insanlar çok da haksız sayılmazlar. Yorgun argın işten ya da okuldan geldikten sonra, arabaya ya da toplu taşıma atlamak, belki trafin en yoğun olduğu zamanlarda salona varabilmek, giyinmek, önce biraz sosyalleşmek, ardından eliptik bisiklet sırasında biraz beklemek, biraz daha sohpet etmek, tabii arada biraz da ağırlık kaldırmak, sonra duşa girmek, geldiğiniz yolu geri dönmek, ve sonuç alabilmek için bu tempoyu haftanın en az 5 günü muhafaza etmek… ne kadar gerçekçi ise, spor salonlarının büyük kitleler halinde uygulanabilirliği ve başarı oranı da o kadar gerçektir. İşte bu yüzden spor salonları, rahatlıkla kapasitelerinin 10 katına kadar ve belki daha fazlası üye kabul ederler.

P90X ise kendi evinizin konforunda uygulayacağınız bir Ev Fitness programıdır. Ve belki salonla sadece yolda harcayacağınız ortalama 1 saati vererek, “zamansızlık” faktörünü yani önünüzdeki en büyük engeli daha baştan ortadan kaldıracaktır.

Devam edecek…

10 Yorum

 1. P90x yaptım salonada gittim ama sanki p90x daha verimli gibi

  Cevapla
 2. Merhabalar Hocam burda yazdıklarınızı yaşayan biri olarak çok doğru olduğunu düşünüyorum özelliklede zaman faktörünün sınavlardan başımı kaldıramazken (bir yandan sınıfı geçememe korkusu ) p90x ve ınsanıty sayesinde hem sınıfı geçtim hemde sporumu yaptım.

  Cevapla
 3. Metehan

  Size P90X’in en güzel ve benide en çok mutlu eden tek şey hareketlerin sadece tek kasa yönelik değilde tüm bedeni çalıştırmasıdır aslında farketmeyiz bu durumu örnek veriyorum.Barfiks P90X’de o bizim meşgur pull up ve chin up’lar siz bu hareketi yaparken tüm çekiş kaslarını çalışır vaziyette oluyor ve aslında bir nebze olsada mide kaslarımız bile devreye giriyor.Şimdi salona gitseniz ben sırt programı istiyorum deseniz size vereceği tek hareket
  ya Lat Pull Down olacaktır yada One arm Dambell row hepsi sadece tek kası çalıştıran hareketlerdir işte p90x’ide ayıran en önemli unsur budur aslında p90x’de Alternating Shoulder press yaparken bile aslında çalışan omuz kaslarınız değil arka trapez kaslarınız, bacak kaslarınız ve sizi dengede tutan merkez(core)bölgesidir.O yüzden P90X kanıma girdi birkere birdaha geri dönüşü yok :) Aslında P90X’in Gymlerden ve Salonlardan daha çok farkı varda anlatmaya zaman yetmez :)
  Saygılar
  Metehan

  Cevapla
 4. Spor salonu deneyenler bilir. Semtlerde işletilen havasız, küçük salonlar ve aletleri kullanabilmek için sıra beklersin. Terin soğur, daha sonra da sen soğursun. Aykut Hocanın dediği gibi elinde karadüzen ve özensiz hazırlanmış bir kağıt parçası bir aletten diğer bir alete gidersin. Sonuç aynı tekrarları yaptığından en fazla 2 hafta sonra angarya bir iş olup çıkar ve bugün yarın giderim diyerek spora veda edilir. Yorumları okuduğumda Emirhan ile aynı gün başlamışız. Benimde dün akşam P90x ile 3. günüm oldu ve çok iyi bir motivasyon ile devam ediyorum. Ayrıca bu herkes için aynı mıdır bilemem fakat ben sporu yalnız yaptığımı düşününmüyorum. Koç ve diğer arkadaşlar ile 5 kişiyiz :). Şunuda belirtmek istiyorum, her ne kadar şuan için yapılan hareketlerin sayısı ve yapılışı konusunda yetersiz olsamda kendimi hiç bu kadar motivasyon sahibi hissetmemiştim.

  Cevapla
 5. basit birşey söylücem p90x den sonra belkide hayatım boyunca tanımayacam insanlarla tanıştım ve Amerikadan da basit ama önemli bir nokta..

  Cevapla
 6. Mentalist

  Aslında sıkıntı olan şu spor yapmak sıkıcıdır özellikle tek başına yaparken.Spor salonuna 6 ay boyunca gidip 8 saat çalışmak gerekir.Tam olarak istediğimiz sonuçları almak için ve insanın gözünde çok büyüyor ve mantıklı değil.Onu yapacağıma gider tarlada hasat zamanı çalışırım.Sabanla saman atarım.Hem para kazanırım hem de gerçekten bir iş yapmış olurum. P90x’in en büyük artısı günlük az bir vakitle ve 3 ay gibi kısa bir sürede çabuk sonuç almanız sıkılmamanız.

  Cevapla
 7. herkesin farklı zevki farklı tercihleri olur benim yaşadığım şehirde iyi fir salon yok aynı şekil hocada öyle 1yıl önce gördügüm adam 1 yıl sonrada aynı şekil devam ben rahat edemıyorum spor salonunda etrafımda dolaşan robocop kılıklı insanlar ve farklı amaçlarla gelenlerle çalışılmıyor kız tavlama için :D
  evde kendimi rahat hissediyoum özgür istedigim gibi davranabiliyorum aletlerden bagımsız vücut ağırlıgımla çalıştıgım komplike hareketler hoşma gidiyo çeşitlilik güzel p90x de bize bunu sağladı kaldıki dünyaca ünlü bir hocadan eğitim almak çok önemli bir durum ayrıca Aykut hocam mot. olsun diye paylaşacağı bir video var o tarz insanlar ve çok kilolu insanlar spor salonlarında istediklerii gibi davranamıyorlar hareketleri yaparken yaşadıkları çevredekilerin bakış açısı hoş bisiklet ve koşu bandıdan başka birşey çalıştırmıyorlar ama kendi evlerinde p90x ile neler yapabildiklerini görüyoruz

  Cevapla
  • Teşekkürler İbrahim. Bu arada herşey geldi bir tek o bahsettiğin videonun linki gelmedi. Rica etsem tekrar atabilir misin, herkesle paylaşalım.

   Cevapla
 8. emirhan

  herkese merhaba ,öncelikle güzel bir yazı olmuş .:))p90xle tanısmayan herkes gym’leri savunur ama bence p90x daha kısa zamanda kesin sonuç veriyo. bugün 3.gün ve idmanımı yaptım.kendimi bomba gibi hissediyorum :)) plyometricsten kalan tatlı sert bacak ağrılarının üstüne omuzve kol ağrısıda eklendi. şuanlık motivasyon süper beslenmeyede dikkat ediyorum . herşey yolunda . ve blog yazılarınzı okuyarak hem mot artıyor hemde hatalarımı görüyorum . her şey için teşekkürler Aykut Hoca :D

  herkese p90x’li günler :))

  Cevapla
 9. Evet hocam çok doğru, aynen katılıyorum . Tek yapmamız gereken ev konforunda play tuşuna basabilmek ve mükemmel sonuçları beklemek :-) BringIt !

  Cevapla

Yorum Paylaşınız