P90X’in Sıçrama Üzerine İnanılmaz Etkisi!

Merhaba P90X Ailesi,

Bu yazıda sizlere aktarmak istediğim konu sıçrama. Gerek kendi 4 yıllık basketbol birikimim, gerek okulda antrenmanlarda Koçumuzun bize aktardığı bilgiler, gerekse internetteki okuduğum onca makale… Neyse lafı fazla uzatmadan P90X’in sıçrama üzerine, onu gerçekten mükemmel yapan özelliklerine gelelim.

Sıçramayı aslında sadece 2 çeşit antrenman metodu ile geliştirebiliriz. Bunlardan birincisi Genel Bacak Kuvveti. ve P90X’in içindeki o Legs & Back DVD’sindeki hareketlerin hemen hepsi bu genel bacak kuvvetini kapsıyor. İkincisi ise Özel Bacak Kuvveti. Ve bu durumda da devreye işte gerçekten Plyometrics DVD’si giriyor. Mükemmel bir kardiyo, inanılmaz bir yağ parçalayıcı ve akciğerlerinizden tutun da tüm vücut direncinizi arttıran bir egzersiz Plyometrics.

 İsterseniz günlerce evde sadece genel bacak kuvveti olarak Squat (Çökme) hareketini yapın ama o bacak kaslarını hep sıçramaya alışık tutmazsanız, denklemin sadece yarısını gerçekleştiriyorsunuz demektir.  Plyometrics DVD’si o kasların istenildiği gibi kasılıp esnemesini ve beraberinde sizin de sıçramanızın artmasını en güzel şekilde sağlıyor. Legs & Back DVD’sinden tekrar bahsetmiyorum bile; ertesi gün yataktan kalktıktan sonra yürümeyecek hale geldiğinizde anlayacaksınız zaten Genel Bacak Kuvveti nasıl bir olaymış!

Plyometrics’in Anlamı: Zıplama Antrenmanı. Kasın mümkün olan en kısa sürede, maksimal kuvvete ulaşmasına olanak sağlar. Yani Plyometrics sizin en kısa sürede en hızlı gücü oluşturmanızı ve o güçle birlikte çok hızlı bir şekilde sıçramanızı sağlar, bu da en hızlı ve etkili “patlayıcı hareketleri” meydana getirir.

İşte bu yazı da bu kadarlık sevgili P90X Ailesi, sizleri seviyorum. Kendinize iyi bakınız çünkü sizden bu dünyada 1 tane var.

Metehan

P90X Zıplama Antrenmanı

5 Yorum

 1. Ramadan

  çok önemli bir nokta üzerinde güzel bir yazı. geçmişte 1 ay kadar air alert 3 yapmıştım, elbet zorlama vardı fakat plyometrics yaptığım an air alert ın ne kadar etkisiz kaldığını farkettim. yine de ilk plyometrics imde bile tamamını yapabildim ve hamlık yoktu air alert sayesinde :)

  Cevapla
 2. Biz bu sporu sadece gösteriş için yapmıyoruz… Belki her aynaya baktığımızda farklı bir ‘ben’ gördüm diyoruz ama dıştaki görünüşle birlikte içteki güç de değişiyor.. Çok daha aktif ve yetenekli oluyoruz. Gerek zıplama gerek hız gerekse esneklik.. Güçteki artışı saymıyorum bile . . :)

  Cevapla
  • Metehan

   Kesinlikle doğru Furkan kardeşim.

   Cevapla
 3. Bugün legs and back var çok pis gaza getirdin metehan :)

  Cevapla
  • Metehan

   Amaç zaten bu burda :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız