P90X Hakında 8 Absürd Soru!

Üç yılı aşkın süredir yayın hayatında olan P90X-Türk’te, ilk bakışta “absürd” gelebilecek ama hiç de azımsanmayacak kadar sıklıkta karşılaşılan soruları sizler için derledik. İçlerinde eminiz sizin de bir dönem aklınızdan geçirmiş olduğunuz ya da belki geçireceğiniz sorular olacaktır. Ama sadece soruları derlemedik, cevaplarını da beraberinde verdik. Faydalı bulacağınıza eminiz. Buyrun…

1) “Önce & Sonra” fotoğraflarında hep kılların yok olduğunu görüyorum, P90X kılları mı döküyor?

Tabii ki P90X’in tüy dökücü özelliği yoktur! Daha pek çok özelliği ve inanılmaz sonuçları olduğu doğru, ama “tüy dökücülüğü” bunlardan biri değil. Ayrıca, kıl ya da tüylerin kas gelişimi ile de uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Bu tamamen estetik bir konudur. P90X ile 90 günün sonucunda kazanılan, daha fit, yağ oranı azalmış, daha define bir vücut; genellikle bir kıl kütlesinin arkasında saklanılmak istenmez ve “Sonra” fotolarındaki fark da genellikle bundan kaynaklanmaktadır. Ancak tüyleri az bir vücudun daha “define” gözüktüğü doğrudur.

2) Yine “Önce & Sonra” fotolarında, insanların daha bronzlaştığı dikkatimi çekti, bunun sebebi nedir?

BASARI-4

İlk soruyla bağlantılı olarak; hayır, P90X’in solaryum etkisi de yoktur! Ama P90X Programı sizi hayatınızın en iyi fiziğine kavuşturmak için dizayn edilmiştir ve de doğru uygulandığında bunu başarır. Siz de daha fit bu yeni fiziğiniz ve artan özgüveniniz ile eskisine kıyasla hem plajlar hem de açık hava aktivitelerine daha fazla vakit geçirip, genellikle daha bronz bir görüntü sergilersiniz. Yani “Sonra” fotoğraflarının genellikle daha bronz tene sahip olmasının daha mantıklı bir açıklaması vardır. O da yeni özgüveniniz ile alakalıdır.

3) DVD’ler neden Türkçe Altyazılı da Türkçe Dublajlı değil?

Yoga-X’in birbirinden enterasan pozlarında şekilden şekle girip, burnunuzun ucundan ter damlayıp, bir de aynı anda altyazı okumaya çalışırken bu soruyu aklınızdan geçirmeniz aslında çok normal. Ama DVD’lerdeki egzersizlerle uyumlu müzik ve daha önemlisi Baş Eğitmen Tony Horton’un kendi dilindeki jest, mimik ve ifadeleri başlı başına bir motivasyon unsurudur. Benzer sebeptendir ki, bugün 50 Milyon’dan fazla Hispanic kökenlinin yaşadığı ABD’de de P90X Setleri İspanyolca altyazılıdır ve dublaj değildir. Genellikle çocuk filmleri dışında tüm filmlerin sinema salonlarına Türkçe Altyazı ile sunulduğunu düşünün. Hem, formata ve egzersizlere alışma sürecinizin ardından, ne Yoga’da ne de başka egzersizlerde, her satırı okumak zorunda olmadığınızı da hatırlatalım. Yine de her ihtiyaç duyduğunuzda, satır aralarında Tony ve grubundan alınacak tüm tüyolar altyazılarınızda mevcut olacaktır.

4) Program çok güzel gidiyor ama Yoga-X’i sevmedim. Onu yapmasam olur mu?

Tabii ki olur! Tüm gün hiç hareket etmeyip, kanepede cips-kola-pizza yeseniz de olur! Yani… Olmaz! Burada birincil amaç, hoşunuza giden şeyleri yapmak değil, sonuç almak, hep özlemini duyduğunuz fiziğe ve sağlığa kavuşmaksa, olmaz! Yoga-X’in misyonu, programa katkıları ve sonuçlara etkisi, tahminlerinizin çok üzerinde. İlk zamanlarda Yoga-X’in programdaki en “nefret edilen” egzersiz olması ne kadar doğalsa, zamanla ilerleyen ve P90X Mezunu olanların da en “favori” egzersizlerinden biri haline gelmesi bir tesadüf değil. Yoga’nın, kasları uzatan, dengeyi sağlayan, sakatlanmaları engelleyen ve de beraberinde bir ruh dinginliği getiren yapısı olduğunu unutmayın. Çok zorlandığınız ya da vaktinizin yetmediği durumlarda, en azından 1,5 saatlik videonun ilk 50 dakikasını mutlaka atlamadan yapın. Sonuçlarını aldığınızda bize teşekkür edeceksiniz.

5) P90X sonuçlarında genellikle kilolu insanların zayıfladığını ve iyi bir fiziğe kavuştuklarını görüyorum. Ben ise zaten zayıfım, P90X bana göre değil mi?

Tabii ki size göre de! P90X’in bir “zayıflama programa” olduğu tamamen yanlış bir konseptir. Her zaman altını çizdiğimiz gibi, P90X bir “vücut transformasyon” programıdır. Yani mevcut (ve çok da memnun olmadığınız) vücudunuzu alır ve daha iyi bir şekle transforme eder. Şişmansanız ve amacınız sadece kilo vermek ise, bunu başarırsınız. Ama aşırı zayıflıktan şikayetçi ve sağlıklı bir hacim kazanmak istiyorsanız, bunu da başarırsınız. Sadece, programa devam ederken, ağırlık egzerizleri/cardio dengesi, tekrar sayısı, kullanılan ağırlık ve de en önemlisi beslenme konusunda, amaçlarınız doğrultusunda ilerlemelisiniz. Bu konuda gerektiği zaman bizlerden de destek alabilirsiniz.

6) Neredeyse 1 aydır düzenli P90X yapıyorum ama henüz 6-pack’lerim hala çıkmadı? Birşeyi yanlış mı yapıyorum?

O beğenmediğiniz göbeği bağlamak 1 ayınızı almadığı gibi, 6-pack’leri ortaya çıkarmak da muhtemelen 1 ayda olmayacaktır (gerçi olduğunu da çok gördük; bakınız Muhammed‘in ya da Furkan‘ın 30 gün sonuçları…) Ama burada istenilen biraz sabır ve en önemlisi de devamlılık. Her zaman söylediğimiz gibi, programın ismi P30X ya da P45X değil! Programın ismi P90X ve pes etmez, sonunu getiriseniz, istediğiniz sonuçlar da gelecektir.

7) 3 ay sonra düğünüm var, acil forma girmeliyim… P90X’i hem sabah hem akşam iki kat yapabilir miyim?

Hayır yapamazsınız! Nereden mi biliyoruz? Bu şekilde bize gelen herkesin, daha ilk haftasında programı yarım bırakmasından. P90X zaten çok çok iyi dizayn edilmiş bir program. Daha iyi sonuçlar almak adına, onu yanlış bir şekilde bozmanıza gerek yok. Hem, her zaman “daha çok” eşittir “daha iyi” demek değildir. Sadece size verilen 90 günlük programa uyun ve sonuçlar gelecektir. Biz bugüne kadar programı bitirmiş ve sonuç alamamış birine henüz rastlamadık. Siz de bir ilk olmayacaksınız.

8) P90X Programını uzun zamandır araştırıyorum. Youtube’da izlemediğim video, internette okumadığım makale kalmadı. Ama bana hala inandırıcı gelmiyor. Ve de spor salonuna giden bir abim, bunların doğru olmayacağını söyledi…

Tamam, Ortaçağ’da “dünya yuvarlaktır” diyeni de cadı diye yakıyorlardı ama bugün artık P90X’in başarısından şüphe edilmemeli. Onu da geçelim, bugün P90X’in başarısından artık emin olmakla birlikte, sadece değişim videolarını imrenerek takip eden, ha bugün ha yarın diye aylarını, yıllarını geçirenler hiç az değil.

Evet, P90X muhtemelen tam da ihtiyacınız olan şey. Ve evet, P90X işe yarıyor! İstisnasız her zaman ve herkes için.

352_questions_lg

15 Yorum

 1. hmaktas

  Yoga ile ilgili sorunu bende yaşıyordum. sonuçta yoga dışında 11 video daha var yüzlerce hareket demek. insan isimlerini bile algılayabilmesi uzun sürüyor. Birgün açtım yoga dvd sini ve ses kayıt cihazını kullanarak altyazıları sesimden kaydettim. bayağı zorlandım ama dublajımı videoya ekleyince tüm sorunlarım ortadan kalktı. artık bakmaya gerek duymadan çok rahat yapıyorum :)

  Cevapla
 2. hkn23slr

  sa aykut hocam 1 aylık fotolar hazır nasıl ulaştırayım size

  Cevapla
 3. Hocam kıl,tüy dökermi veya bronzlaştırırmı bilmem ama sırttaki sivilcelere birebir…….Bence o kadar takılmayın,Tony nin de dediği gibi yapın gitsin.Önemli olan kendinizce hakkını verdinizmi.” Öffffff yinemi p90x’ diyenlerdenmisiniz yoksa’ Akşamı sabırsızca bekliyorum,bugün kenpo günü ……..’ diyenlerdenmi.Bu sitede neden olduğunuzu düşün,ne kadar zaman oldu seti alalı neden başlamıyorsun yaz geldi. Ya da bir daha bırakmayı düşünürsen,neden başladığını düşün…90 gün çok uzun geliyor dimi? Geri kalan 23 saatte ne yapıyorsun?
  Bunu senin için senden bir başkası yapmayacak.Eski blok yazılarını oku,sende yapabilirsenleri izle,bak kimse anasının karnında öğrenmemiş.Hem hocan ol,hem de öğrencin…………
  UYUMSUZ filminden bir replikle sözlerimi tamamlıyorum,akımda kaldığı kadarı ile.
  -İçinizde en zayıf olanınız benim
  -Demek ki ençok gelişenimiz de sen olacaksın….
  KALK ve YAP!!!!!!!!!!!!!!!!

  Cevapla
 4. Hocam ben gene rahatsiz ediyorum ama 1 2 gündür keyfim çok kaçık. Daha once sormuştum alt karın için tavsiye
  leriniz nelerdir diye . Ramazanda hedefim bu demiştim kendime de . 1 tur insanity 1 tur p90x yaptiktan sonra 2. Tur p90x in de 51. günündeyim. Ramazan da iştahım da kesildiği için 4 kg verdim. Bu arada tam gaz devam ettim programa. Tekrar sayılarım burada the rock diye bir arkadaş vardı onun verdiği sayilarla ayni hemem hemen. Bu kilo kaybiyla protein eksiginden de kaynakli biraz kas kaybi da yasadim geçtiğimiz 1 1.5 ayda . Ama o simit bolgesi erisin de raziyim dedim fakat hocam verdigim kilo ile yine ustten gitti kilom . Üst karinda cok az yag kaldi . Ustten iki pack gozukuyor cok net olmasa da. Vucut goruntu itibariyle terminator gibi oldu . Ama hala eritemedim o alt karini motivasyonum cok dustu. Sizce diyorum sabahlari interval sprint antrenmani yapsam aksam p90x nasil olur veya sabah interval kosu . Sprint antrenmani yapmak istiyordum zaten 1 yildir fazla yapamiyorum aslinda insanity asylum da dusundum. Sizce ne yapayim

  Cevapla
 5. bundan önce p90x bir ay kadar yapmıştım ve cok güzel incelmiştim.Şimdi üç aylık bebeğim var ve hamileliliğimde 30 kilo aldım büyük bir heyecanla dün gece cd taklım ve sonuc hüsran resmen aglayacaktım hareketleri yapamadım :(:(:(

  Cevapla
 6. hocam benimde bir sorum olacak ..sağ dizimde ağrı var ve sesde geliyo spor salonunda oldu busorun doktorbana ağırlık kaldırmadedi. yürüyüş bisiklet gibi zorlanmayacağın aktiviteler yap dedi.insanıty yada px 90 programlarından birine başlamayı düşünüyorum acaba bana zararı dokunurumu lütfen bi cevap yazarsanız sevinirim çünkü benim içni çok önemli karar verme aşamasındayım .

  Cevapla
  • Özellikle Insanity çok daha “darbeli” bir programdır. Bu durumda tavsiyem P90X olup, Plyometrics (Zıplama Antrenmanı) gibi egzersizlerde kendini aşırı zorlamayacak şekilde modifiye etmendir. DVD’lerde hareketlerin daha kolay olarak nasıl modifiye edilebileceği gösterilecektir.

   Cevapla
 7. Hocam ben 2 yıl önce vücut geliştirmeye başladım ve 1 yıl yaptım.O süreçte yaklaşık 12-13 kilo aldım.Daha sonra üniversite durumumdan dolayı ara verdim.O süreçte kilo almamak için şekeri ve ekmeği bıraktım sanırım metabolizmam biraz fazla hızlıymış 1 yılda 15 kilo verdim.2 aydır p90x e hazırlık antrenmanı yapıyorum.Şu an sanırım başlarsam p90xe uyabilecek seviyedeyim.Ancak alma işi biraz sıkıntılı.Boyum 1.80 kilom 67.Abripperx sağolsun üstteki 4lü gözüküyor bile şu anda.Ancak ben zayıf bir vücut istemiyorum.Sizce benim için doğru tercih mi p90x ?

  Cevapla
  • Bilgiler için teşekkürler. Çabuk tepki veren bir vücudun olduğu görülüyor. Bunu aleyhine değil, lehine kullanmalısın. Ve ben P90X’in doğru tercih olmadığı bir kimseyi henüz görmedim.

   Cevapla
 8. Bir sorum olacak ben p90x sipariş ettim aldım ama henüz programa başlamadım.dumbell sipariş ettim onları bekliyorum.Ama şimdiden kendimi beslenmeye alıştırmak istiyorum.sizin verdiğiniz şifre ile besin tablosundan 1.sini uygulamayı kafaya koydum ancak
  1.sorum:gün boyunca bu besinlerin dışına çıkmayacakmıyız.
  2.sorum:hangi öğünde ne kadar yemeliyiz
  3.sorum:her tabloya göre bir besin programı hazırlarmısınız?eğer hazırlarsanız cok iyi olur benim gibi bir sürü p90x kullanıcısının bu soruyu kafasında sorduğunu tahmin ediyorum.

  Cevapla
  • hmaktas

   Merhaba oğuzhan
   Hocamın sana gönderdiği liste bir diyet listesi değil bir tercih listesidir. herhangi bir yasaklama getirmez. Sadece neyin senin için daha iyi neyin daha kötü olduğunu anlamanız için yol gösterir. ayrıca tüm yiyecekler yoktur listede. Ama listenin mantığını anladıktan sonra yiyecek listede olmasada hangi gruba girdiğini anlayabilirsin.

   kısaca;
   1. bu besinlerin dışına çıkablirsin
   2.hangi öğünde ne kadar yiyeceğini liste vermez alman gerektiğini düşündüğün kaloriye göre kendin belirlemelisin
   3.Tablolar birbirinden bağımsız gruplar değildir. Faydalıdan-Zararlıya sıralama şeklindedir. Besin programı yine sana kalmış.

   Cevapla
 9. Mesut

  Elinize sağlık Hocam. Bu soruların çoğu kafamda takla atıp duruyordu. Hele ki biraz önce “Yoga X” egzersizimi yaparken, hem hareketlere bakıp hem yapmak kadar daraltıcı bir durum yok ama dediğinizde doğru Tony’nin dublajını yapabilecek kimse yoktur heralde. :)

  Cevapla
 10. Gene çok güzel bir konuya değinmişsiniz Aykut hocam ayrıca beni örnek olarak göstermeniz de çok hoşuma gitti :) programa tekrardan başliyacağım şu son 2 haftayı iple çekiyorum :)

  Cevapla
 11. Metehan

  Aykut hocam şöyle bir hatırlıyorumda daha benim o ilk blok yazımdaki yorumunuz aklımın bir köşesinde duruyor ve gerçekten çok doğru ve açıklayıcı bir yorum.
  Aykut Hocamın yorumu:

  “Hergün belki yüzlerce kişi bana P90X’in kendilerinde de işe yarayıp yaramayacağını soruyor. Oysa ki cevap kendinizde. Eğer gıcır gıcır P90X Seti’niz evinizdeki bir rafta toz toplarsa, işe yaraması nasıl mümkün?!
  Ben P90X Setimin, onun hakkını gerçekten verecek ellerde olmasını isterim; sanırım sen de bunlardan birisin.”

  Gerçektende çok güzel ve çok açık ve net bir yorum hocam size ve ekibinizie çok ama çok teşekkürler bizler böyle bir programla kendimizi bulduk.

  Aykut hocam birde kargo takip numaramı öğrenebildiniz mi?

  Saygılar
  Metehan

  Cevapla
 12. Kadir Simsek

  Son soru aslında tam da benim içinde bulunmuş olduğum durumu ifade ediyor. Programa başlamadan önce yaklaşık 4 ay civarında internette bulabildiğim her makaleyi, yazıyı, yorumu okuyup videoları izledim. Arkadaşlarıma bahsettiğim fikir almak için. Yıllarını spor salonunda harcayanların şöyle dönüp de ciddiyetle dinlemediler bile beni. Alaycı yorumlar da cabası.

  Nihayetinde 1 ay kadar önce programa başladım. Şu an için bana göre bir değişiklik olmasa bile (ki Aykut Hocaya da bu konuda mail atmıştım, işlem tersine yürüyor diye) beni en son 2-3 hafta ya da 1-2 ay önce gören herkes bendeki değişimin üzerinde duruyor.

  Ayrıca çoğu zaman yine yukarıda bahsedildiği şekilde çft program yapmayı da düşündüm. Yani nihayetinde yine 90 günlük rutine uyacaktım ancak çifte sonuç alacaktım (Bunlar tamamen kendi fikirlerim, doğruluk payı var mı bilmiyorum.) Tabii ki bu konuda kendime güvenemedim. Yemedi desem daha doğru olur.

  Pişman mıyım? Tabii ki evet! 4 ay gecikmeli başladığım için pişmanım. O makaleleri okumayı videoları izlemeyi programa dahil olduktan sonra da yapabileceğimi düşünemediğim için pişmanım.

  Son olarak P90X… (nasıl bitireceğimi bilemedim. Saygılar.)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız