P90X-Daha iyi Gelişim İçin Öneriler

Arkadaşlar, her şeyden önce aranıza yeni katıldım. Bu süreçte elimden geldiğince sitede Blog kısmına hepimiz için yararlı yazılar paylaşmaya çalışacağım, bana bloga yazı yazma yetkisi açtığı için Aykut Hocaya teşekkür ederim.

Kısaca kendimi tanıtayım, ben 20 yaşında Işık Üniversitesi’nde İnsaat Mühendisliği okuyan bir öğrenciyim. Boyum 1,72 Kilom 55. Sporla daha önceden de geçmişim oldu, 8 ay süreyle Thai-Box, 14-15 ay civarında da Body Building sporuyla uğraştım. Bunları bırakalı 3 sene oldu ve şimdi tekrar geri kazanmanın zamanının geldiğini düşünüyorum :). Spor yaparken herşeyi araştırarak yaptığım için faydalı yazılar paylaşabileceğimi düşünüyorum. Bugün P90x’e başlamamın ilk günü ve size birkaç önemli detaylarda fayda sağlamaya çalışacağım (beslenme, hareketlerin amacı, korsantrasyon, hareketlerin nasıl yapılması gerektiği gibi)

İlk önce BESLENME konusuna değinmek istiyorum. Arkadaşlar kendinize belirli bir beslenme programı yapmak yerine 2-3 saatte 1 ara öğün yemeyi tercih edin, günde 3 ana öğün dışında. Belirli bir yemek programınız olmasın çünkü o programdaki yemeklere bazen uyamıyacaksınız ve uyamıyınca da içinizden zaten yemeğe de uymadık bugünkü antrenmanı yapmış olmak için yapıyım düşüncesi olacak. Burada asıl önemli olan Aykut Hocanın size yolladığı besin tablosundaki 1 ve 2 numaralı öğünleri yemek, bunlar gerçekten internetten araştırırsanız insan yapısı için çok yararlı besinler. P90X uygulayan bir insan kilosunun 2 katı kadar protein tüketmelidir bir günde. Mesela ben 55 kiloyum 55*2=110 gram protein tüketmem gerekiyor sağlıklı ve güzel görünümlü bir kas kütlesi kazanmam için. Bu protein miktarini karşılamak tamamen sizin elinizde, benim yemek programım ise şöyle:

Sabahları 3 Yumurta + Yüksek tahıllı Müsli +Bal+Peynir+Portakal Suyu

1 yumurtada 8 gram protein var ve müsli bal peynir derken sabah öğününde günlük protein ihtiyacımın yaklaşık 35 gramını karşılıyorum. 110-35=75 Gram daha gerekiyor.

Öğle yemeğinde yeşil mercimek yanında domates yiyorum. Akşam yemeğinde ise beyaz et veya kırmızı et yanında da pilav yapıyorum.

Bunlar sadece örnektir, tabiki de hergün aynı şeyler yenmez, burada önemli olan günlük protein ihtiyacınızı karşılayacak besinler yemek mesela; 100 gram tavukta 25 gram protein var, 1 tane yumurtada 8 gram protein var gibi.

Burada biraz iş başa düşüyor, bu sporu severek yapıyorsak bunları da günde 10 dakikamızı kadar harcayarak öğrenmemiz emin olun ki hepimize yararlı olacaktır.

Tekrar önemli bir noktaya değinecek olursak, antrenman sırasında yaşanan protein kaybıdır. Bir antremanı bitirdiğimizde vucutta tabiki de enerji kaybı, protein kaybı gibi eksilmeler olacaktır. Bu eksilmeleri de antrenmandan sonra 1 saat içinde geri getirmemiz en önemli noktadır. İnsanlar genellikle spor antrenmanını bitirdikten sonra yemek yemesi gerekirken, spor sırasında tıkandığı ve terlediği için duş almak veya dinlenmeyi tercih eder, çünkü bu zor programın üstüne açlıklarını hissetmezler ve vucut yıkıma uğrar. Burada devreye SUPLEMENTLER girer, antrenmandan sonraki içeçeğiniz kaliteli bir protein tozu, enerji kaybınızı ve protein eksilmesini en güzel şekilde karşılayacaktır. Ben Protein tozu olarak WEIDER-Premium Whey kullanıyorum ve fitness ile uğraşırken de çok faydasını görmüştüm.

NOT: Vücudunuzu bir bahçe gibi düşünün , siz oraya gül ekerseniz ordan çam ağacı çıkmasını beklemeyin, bu yüzden de Aykut Hoca’nın dediği gibi siz vücudunuza ne verirseniz vücudunuz da size onu geri verir!

Hareketlerin amacına gelirsek; hareketler insan kaslarını en çok etkileyen hareketler üstüne kurulu bir program, burada önemli olan nokta, kaç kilo dumbell ile kaldırdığınız veya kaç barfiks çektiğiniz değildir, çünkü nizami yapamadığınız her hareket size yarar değil aksine kasınızın yanlış gelişimine sebep olup sakatlanmanıza yol açıcaktır. Buradaki en önemli nokta ise nizami olarak çalıştırdığınız kaslarınızın yanmasını hissederek en düzgün ve en fazla tekrarı yapabilmektir. Hareketleri yaparken mesela barfiks çekerken mide kasınız tabiki de omuz ve sırtınızdan daha az oranda kasılacaktır, işte bu yüzden hangi hareket nereyi çalıştırıyorsa  o yanmayı hissedene kadar nizami bir şekilde yapmaya çalışın.

Konsantrasyon ise başka bir çok önemli noktadır, her şeyden önce bir işi istiyerek yapın, mesela ‘OFF GENE P90X YAPICAM KİLO VERMEM LAZIM” diyerek programa başlamaktansa ”P90X yapıcam, istekliyim, artık şu fazla kilolardan, insanların bana yağ tulumu gibi bakması yerine iyi gözle bakmasının zamanı geldi” düşüncesiyle antrenmana başlayın. Herşey beyinde bitiyor, bu tüm hayatta böyledir. İstemeden yapılan bir işten hayır gelmiyeceğini hepimiz biliyoruz arkadaşlar, doğrucu olmak gerekirse kendimizi kandırmakla yaşamak için hayat çok kısa :) Mesela çoğumuz DVD’leri alt yazılardan takip ediyoyuruz bu yüzden sizi tabiri caizse gaza getirecek müzikler dinlemek eminim ki antrenman sırasında size çok fayda sağlıyacaktır, her spor salonlarında çalan müzikler gibi :) Burada da asıl önemli olan ruhunuzun müzikte , beyniniz ve fiziğinizin DVD’de olmasıdır.

Uzun bir yazı oldu ama okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım sizler için faydası olur. En kısa sürede ben de öncesi ve sonrası resimlerimi paylaşıcam. İyi çalışmalar :-)

13 Yorum

 1. Beyler sporunuzu mükemmel hale getirmek istiyorsanız sabah yediğiniz müslinin protein değerine bir göz atın derim. Standart müslilerde 100gr daki 8-10gr protein nedir ki? Multipower ın yeni protein müslisi tek servis yani 40 gramında 20gr protein ile güne protein açığınızı kapatarak başlamanızı sağlıyor. Şimdilik sadece supplementler.com da satılıyor. Burdan ulaşabilirsiniz; http://bit.ly/1AjCkb5

  Cevapla
 2. ZorBaa

  hocam Bu proteinler çok sivilce yapıyormuu
  ?

  Cevapla
  • Merhabalar Sinan,

   Ben Dermatolog değilim ama herkese göre farklılık gösterecektir. P90X boyunca, toplam 3 ayın 2’sinde, sadece ağırlık antrenmanlarından sonra (cardio olmayan) alınan limitinde Protein Takviyesinin, herhangi bir sivilce ya da başka bir probleme yok açacağını zannetmiyorum.

   Cevapla
 3. Merhabalar, 2012 nin başlarında P90X in 1.5 ayını yapıp bıraktım. Şimdi yine başladım fiziğim iyi zaten ama sizce her gün P90X + 1000m serbest + 500m kelebek + 500 kurbağa yüzmek fazla mı kaçar ? Birde yapamadığım kardiyo günlerinde özellikle “Kenpo” sadece yüzsem (yukarıdaki şekilde) farkeder mi bence daha iyi olabilir sizin düşüncelerinizi almak istiyorum.

  Cevapla
 4. 1 tane yumurta 8 gr değildir. Piyasadaki yumurtalar 4 gr protein içerir.

  Kahvaltıda portakal suyu insülini hemen artırır. Bu da tekrar acıkmayı sağlar. Portakal suyu sanılanın aksine faydalı değil zararlıdır. Portakalın kendisi yenmelidir.

  Kahvaltıda mutlaka zeytin ve tam yağlı peynir olmalıdır.

  Kilon cok az neden bu kadar az kalorili ve az besinli beslenme izledigini anlayamadım açıkçası. Zayıflamak isteyen biri için bile zayıf bir beslenme sistemi

  Cevapla
  • Ozan Merhaba,

   Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Kahvaltıda mutlaka zeytin ve tam yağlı peynir olmalıdır sözüne değil ama portakal konusuna kısmen katılıyorum. Portakalı yemenin, suyuna tercih edilmesinin bir nedeni, aslında kimse bir oturuşta 4-5 tane portakal yiyemez, ama suyu sıkıldığı zaman o miktarda şekeri de tüketilmiş olur, hem de en faydalı olan posasını tüketmeden. Yani senin de dediğin gibi, en başta içerdiği şeker bakımından (ki günümüzün portakalları), Portakal sanıldığı kadar masum da değil. Ben onun yerine yine 1 Greyfurt, 1 Nar, 1 Portakal ve yarım Limon’un suyunu öneririm.

   Cevapla
 5. Mesela protein tozu kullanımını sonlandırdım ve yeterli miktarda protein alamadım , bu neye yol açar ?

  Cevapla
  • Bu durumda, kasların kendilerini geliştirecek besinden (fuel) eksik kalacaktır. Ancak yine de P90X için Protein Tozu’nun zorunluluk olduğunu düşünme. Protein kaynağı olduğunu bilmesen de, gün içerisinde beslendiğin doğal besinlerden de protein alımı yaptığını unutma. Yani isteyerek ya da istemeden, Protein’i komple kesmen zaten mümkün değil.

   Cevapla
 6. arkdaşlar sizce p90x yaparken hangi müzikleri dinlemeliyim önerebilirmisiniz

  Cevapla
  • Hangi müzik seni daha çok “gaza getiriyorsa” onu Osman :-)

   Cevapla
 7. hergün ayny şeyleri yemeye yada kendinizi robot gibi programlamayınn bence onun yerine çeşitlendirin ben whey pro kullanıyorum whey kullanmadan önce çok araştırmıştım hatta kanal d’de doktorumda dahi övgüyle söz etmişdi uzman profesörler ama şunu da söyleyim sabah kahvaltısında çökelek yiyerseniz daha iyi olurmuş whey sadece 1 seçenek ben de var ama uzun zamandır kullanmadım sebebi çok basit onun yerine farklı proteinle beslenmek hem daha leazzetli hem de daha güzel oluyor.

  Cevapla
 8. Kesinlikle şart değil yemek programına en güzel şekilde uyarım günlük almam gereken değerleri düzenli yağlanmadan sağlıklı bir şekilde alirim ve antreman sonrası kaybettigin proteinleri 1 saat içinde geri alirim diyosan daha bile sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama bu programa hergün uyman lazım :)

  Cevapla
 9. Protein tozu şartmı ? Onun yerine doğal protein içeren besinler kullansak. Ben doğal besinlerin takviye ilaçlardan daha yararlı olduğunu düşünenlerdenim , hatta birazdaha abartarak protein tozlarının insanı sadece hava ile şişirdiğine inanıyorum. Doğal herzaman doğaldır. Haksızmıyım ?

  Cevapla

Yorum Paylaşınız