Özgürce…

Merhabalar,

Benim en çok sevdiğim olay öznellik… Sevdiğim ya da zorlandığım hareketleri öznelleştirmek. Mesela Crane’i tek bacak yapmak, masada yapmak, dar alanda yapmak… Ya da Cohen Curls’de duvara sırtı dayayıp yapmak. Bu harekette sakatlanma olasılığı da var ama ben mesela zorlandığımda bırakmak yerine önce sol kol, sonra sağ kol seklinde yapıyorum. Ab Ripper’da için ise bazenleri dinlendiriyorum, çünkü adeta ilk günkü gibi zorlanıyorum. Veya kolay gelmeye başladığında plaka-dambıl ekliyorum. Mesela ilk harekette ellerimi kaldırıp 1’er kiloluk plaka tutuyorum, V-Ups’da da aynı şekilde. Bacağa tırmanmada ise parmaklarıma plaka geçirip yapıyorum, cidden canım yanıyor. Son harekette (Mason Twist) ise 2,5 veya 5 kiloluk plaka ile sağ-sol yapıyorum. Son 10-20 tekrarda elimdeki ağırlıkları attığımda deli gibi hızlanıyorum. Siz de denerseniz görürsünüz, 5 kg ile yaparken birden bırakın, hızınıza yetişemeyeceksiniz.

Sevdiniz hareketleri çeşitlendirin, sınırlamayın, özgünleştirin, harmanlayın, yorumlayın… Sadece yapmak için yapmayın. Yoga sırasında mesela kolunuza, müziğe ya da çalıştırdığınız bölgeye odaklanabilirsiniz. Bir kez de terinize odaklanın. Alnınızdan gelen terin burnunuzdan düşmesine odaklanın. Yogada çoğu harekette sabit duruyoruz. Bu kadar sabit durduğunuz bir egzersizde bu kadar terleyebilmeniz sizi şaşırtacak.

Beslenmenizi de kendinize göre yapın, özgünleştirin, size odaklı olsun. Acılı mı seviyorsunuz, baharatlı mı veya sebzeli mi… Ben mesela portakal suyu, kivi ve üstüne dilimlenmiş ıspanak yaprağını çok seviyorum. Veya ananas, marul ve ton balığını harmanlamayı.

Özgünleştirdiğinizde, kendinizden bir şeyler koyduğunuzda işlerin hem daha kolay, hem daha etkili olduğunu ve gittikçe daha da seveceğinizi göreceksiniz…

5 Yorum

 1. Sen bu işi çözmüşsün İbrahim :-)

  Söylediklerin çok doğru. Özellikle P90X’te ikinci ve ileri turlarına geçenlerin, kendilerinden birşeyler katmaları ve keyif almalarına devam etmeleri adına, modifikasyon çok önemli.

  Cevapla
  • Sizin sayenizde hocam aslinda unuttum size attim.tek.bacak crane.felan bu yazi.icindi yazmayi.unutmusum:)

   Cevapla
   • Ekleriz.. WhatsApp’taysa silinmiş olabilir ama :-)

    Cevapla
    • atiorum simdi whatsapdan ozaman tekrar_)

     Cevapla
  • hocam ben de yeni başladım fakat çoğu hareketi yapamıyorum.Neredeyse 1 saatin 30 dakikasını yapabiliyorum, sizce ne yapmalıyım.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız